Iğdır Merkezi

Iğdır, Doğu Anadolu Bölgemizin şirin bir ilidir. Bu ilimize bağlı 4 ilçe vardır. İlimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler giderken ilimize hediye olarak tarihi yapılar bırakmışlardır.

Iğdır Gezilecek Yerler

İlimizde sayısız tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıların uzunca yer aldığı Iğdır Gezi Rehberinde Okuyabilirsiniz. Okumak için TIKLAYINIZ. Şimdi de  siz değerli okurlarımız için 10 gözde yapıyı seçtik. Umarım beğenirsiniz…

Göz at ;

  1. Iğdır Gezilecek Yerler
  2. Iğdır’ın İlçeleri
  3. Iğdır Gece Hayatı
  4. Iğdır’da Gezilecek 10 Yer
  5. Iğdır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Iğdır Otelleri ve Iğdır Otel Fiyatları
Iğdır

1.Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Bu müze ilimizin merkezinde bulunur.  1915-1920  yıllında Ermeniler tarafında katledilen şehitleri sembolize eder. Bu anıt 350 m² kapalı Müze 2 havuz ve 36 m yüksekliğinde 5 adet kılıçtan oluşmaktadır.

Etrafı yeşil alan ve park olarak inşa edilmektedir. Toplam 14.000 m² alanı kapsamaktadır. Yerden yüksekliği 43,5 metredir. Dolayısıyla Türkiye’nin en yüksek anıtıdır. 1997 yıllında başlanan müze 1999 yıllında hizmette girmiştir.

Müze de bir kütüphane bulunmaktadır. Müze de 570 adet kitap, 260 adet resim (cinayet resimleri), 1973-1985 yılları arasında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürülen diplomatların fotoğrafları korunmaktadır.

Şehitler Anıtı Ve Müzesi

2.Leylek Heykeli

Iğdır ilimize ilk girişte devasa iki büyük Leylek Heykeli ile karşılaşabilirsiniz. Leylekler şehri olarak bilinen Iğdır’da leylek dört mevsim boyunca burada yaşarlar. bu nedenle Leylekler kenti denilmiştir. Şehrin her tarafında leylek görebilirsiniz.

Leylek Heykeli

3.Tuz mağaraları

Bu mağara Tuzluca ilçemizde bulunur. 55 dönümlük bir araziye sahiptir. Tahmini Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitedir. Günlük 60 ton tuz çıkartılır.

Buraya solunum hastası olan birçok kişi gelir. Burada bulunan mağaralar bu hastalıklara iyi gelir.

Tuz Mağaraları

4.Köroğlu Kalesi

Bu kale ilimize bağlı Tuzluca ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Köroğlu, bu kaleyi gözetleme kulesi olarak kullanırdı.  Rivayete göre Aras Nehrin güvenliğini sağlamak için inşa edilmiştir.

Köroğlu Kalesi

5.Koçbaşı Mezar Taşları

Bu mezar taşları Karakoyunlu devleti zamanında kalmıştır. Tarihi aydınlatmak adına önemli bir yere sahip bu mezar taşları ilimizin her tarafında bulunur. En yoğun görülen yer ise Karakoyunlu ilçe sınırıdır.

Koç Başı Mezar Taşı

6.Meteor Çukuru

İl merkezinden yaklaşık 42 km uzaklıkta Karakoyunlu’ya bağlı Korhan Yaylası sınırları içerisinde yer alan bu çukur 1892’de bir göktaşının düşmesiyle meydana gelmiş büyük bir çukurdur.

Dünyada büyüklük ve derinlik açısından Arizona’da bulunan Barringer Krateri’nden sonra 2. sırada gelir. Genişliği 35 metre, derinliği ise yaklaşık 60 metredir.

Aynı zamanda çukurun etrafında işlenmiş taşlara rastlanmak da mümkündür. çukurun etrafı ve manzarası görmeye değer yerlerden biridir.

Meteor Çukuru-Iğdır

7.Gökdekli Kümbeti

Aralık İlçemize 15 km uzaklıkta olan bu kümbet yöre halkı içinde önemli bir yere sahip olan Hacı İbrahim Gökdek adına yaptırılmıştır. Kümbetin içinde üç farklı mezar bulunmaktadır.

Bu mezarların kime ait olunduğu yönünde bilgi yoktur. Günümüzde onarım yapılmadığında harabe şeklinde bu kümbet onarılmayı beklemektedir.

Gökdekli Kümbeti

8.Ahura Harabeleri

İlimize bağlı Aralık ilçe merkezine 18 km uzaklıktaki Ahura harabeleri Ağrı Dağının kuzey yamaçları üzerindeki Yakup Vadisinde bulunmaktadır.

1,750 metrede bulunan harabe, M.Ö. 2. yüzyılda Artaksiyalı Krallığı zamanında kurulmuştur. Burada yapılan çalışmalar sonucu birçok tarihi yapıya ulaşılmıştır.

9.Harman Döven Kervansarayı

İlimize 15 km uzaklıkta bulunan Harmandöven köyünde bulunur. Bu kervansaray Batum Tiflis Bakü Şirvan Divin ve Anı’den gelen kervanların konaklama yeri olarak kullanılmıştır.

12.asırda Surmari Emri Şerafettin Ejder tarafından yaptırılmıştır. Zengin süslemeleri ve motifleri ile göz kamaştırmaktadır. Selçuklulara ait bu Kervansaray 2008 yıllında restore edilip hizmette açılmıştır.

HarmanDöven Kervansarayı

10.Karakale Harabesi

İlimize bağlı Tuzluca ilçesinin sınırında bulunur. Ermenistan sınırında yer alır. Bu yerleşim yeri tarihte en eski yerleşim yeri olarak bilinir.

Dünyanın ilk fuarı burada yapıldığı söylenmektedir. 1664 ve 1840 yıllında meydana gelen depremlerle burası büyük zarar görmüştür.

Karakale Harabesi

10 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here