İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı, Trakya’nın Karadeniz sahilinde bulunan bir beldedir.

İsmini Osmanlı Devleti topraklarına katan  İne Bey’den almıştır. Daha sonra zamanla bu ismi almıştır. 2015 yıllı itibariyle toplam nüfusu 2148’dır. 20 km uzunluğundaki sahile sahip İğneada bozulmamış doğası, temiz havası, masmavi deniz suyu ve muhteşem havası ile önemli bir turizm beldesidir. İğneada Beldesinde yer alan ve koruma altına alınan yedi göl bulunmaktadır. Bu yedi göl; Saka, Erikli, Hamam, Sülüklü, Mert, Pedina ve Ramana Gölleridir. Göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Pedina ve Hamam Gölleri muhteşem bir görünüme sahiptir. İğneada Beldesinde çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır.  İğneada’da çok sayıda konaklama yerleri bulunmaktadır. Güzel bir tatil için İğneda’yı tercih edebilirsiniz.

İğneada Gezi Rehberi

İğneada’da gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunmaktadır. Bu belde’da harika doğal güzellikler ve tarihi yapılar bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka görmelisiniz. Şimdi bu beldemizde bulunan doğal yapıları sizinle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Kırklareli ili, Demirköy ilçe sınırında bulunan Dupnisa Mağarası,  Ülkemizin ikinci büyük mağarası olup yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuştur. 2750 metre uzunluğa sahip mağara birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır. Dupnisa Mağarası içinde sürekli akan bir yer altı nehri ve bu nehir üzerinde oluşan göletler yer almaktadır. 2003 yılında turizme kazandırılan mağara sarkıt ve dikitleri ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir doğa güzelliğe sahip olan Dupnisa Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Kırklareli iline bağlı bir İlçe olan Demirköy’de bulunan İğne Ada’ya 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Subasar ormanı demek olan longoz ormanı kış ayları ile birlikte yükselen göllerin suları ve Istarınca dağlarından akan dereler burada birleşiyor ve orman su altında kalıyor. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı içinde 4 tane göl bulunmaktadır. Orman içinde bulunan Hamam Gölü üzerinde nilüfer çiçekleri bulunmaktadır. Longoz ormanları milli parkı içinde su altında kalan bölümler jeep ile gezilmektedir. Yemyeşil tabiatıyla muhteşem bir güzellik oluşturan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nı yaz aylarında öğleden önce gezmenizi tavsiye ederim.

İğneada Feneri

İğneada Feneri

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Limanköy Feneri veya diğer adıyla İğneada Feneri, 1866 Yılında Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlara yaptırılan bir deniz feneridir. Bu fener halk arasında Fransız Feneri olarak da bilinmektedir. Elektrik tesisatın olmadığı zamanlarda kurma koluyla kurularak Gazyağı ile denizi aydınlatmak için inşa edilmiştir. Günümüzde 100’lük halojen ampul ve plastik yansıtıcılar sayesinde çok uzaktan bile harika bir manzarayla parlamaktadır. Çevresinde kurulunan cafe ve çay bahçeleriyle her yıl binlerce kişi buraya akın etmektedir. Manzara karşısında oturup çayını yudumlayıp sohbet etmekteler. Tabi bu manzarayı görenler ilk yaptıkları şey telefonlarına sarılıp bol bol fotoğraf çekiyorlar.

Bulanık Dere Longozu

Bulanık Dere Longozu

İğneada’da yer almaktadır. Bölgenin en büyük deresi olan Bulanık Dere Longozu yeşil ile mavinin buluştuğu doğa harikası bir yerdir. Eşsiz bir güzelliğe sahip Bulanık Dere Longozu’nda muhteşem manzaralara şahit olacaksınız. Ayrıca İğneada’da yer alan ihtişamlı bir görünüme sahip olan tam anlamıyla bir doğa harikası olan Saka Gölü Longozu, Hamam Gölü Longozu ve Bulanık Meşe Ormanını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyü

Kırklareli ili, Demirköy ilçe sınırında bulunan Beğendik Köy, Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve Deresinin hemen kıyısında yer almaktadır. Modern bir görünüme sahip Beğendik Köyü Mustafa Kemal Atatürk tarafından örnek köy ilan edilmiştir. Doğasını koruyan Beğendik Köyünde tertemiz denize sahip kumsallar bulunmaktadır. Güzel bir tatil için Beğendik Köyünü tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 50 haneli ve 200 nüfuslu bu köy kesinlikle ziyaret edilmeye değerdir.

İğneada Limanköy

İğneada Limanköy

Demirköy ilçesinde bulunan İğneada Kasabasına bağlı bir tatil köyüdür. Longoz Ormanına yakın olan Limanköy yeşil tabiata sahip doğa ile iç içe bir yerdir. Sakin ve huzurlu bir yer olan Limanköy’de keyifli ve dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

Demirköy ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. İğneada Demirköy ilçesine bağlı doğa harikası bir beldedir. İğneada Demirköy ilçesine bağlı doğa harikası bir beldedir. İstanbul Seyehat — Berk Turizm & Görkey Turizmin otobüsleri günde 4 veya yazın ek seferler ile 6 sefer düzenlemektedir.

İğneada Otelleri ve İğneada Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << İğneada Otelleri ve İğneada Otel Fiyatları hakkında

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here