Ihlamur Kasrı, Merasim Köşkü

İstanbul ilimizin Beşiktaş ve Nişantaşı arasındaki vadide yer alan Ihlamur Mesiresi’ndeki kasırdır. Buraya Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a “Merasim Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki kasır yaptırılmıştır. Bunlardan Merasim Köşkü, asıl Ihlamur Kasrı’dır. tek katlı olan bu köşk kesme taştan inşa edilmiştir. Bu köşk çeşitli törenler için kullanılmıştır.

Ihlamur Kasrı, Merasim Köşkü Nerede

Merasim köşkün biraz ilerisinde bulunan Maiyet Köşkü daha sade bir mimari ile inşa edilmiştir.  İki katlı olan bu köşk giriş bölümünde iki kollu merdiven bulunmaktadır. Girişin orta kısmında ise bir hol ve merdivenlerle birlikte köşelerde 4 adet oda bulunmaktadır. Bu köşk ise kimi zaman sultanın maiyeti kimi zaman ise haremi için kullanılmıştır.

Ihlamur Kasrı, Merasim Köşkü İstanbul

Günümüzde şehrin kalabalığı ve stresine kendine yüksek duvarlarla kapatmıştır. Günümüze kadar ulaşan İstanbul ilimizde yaşayan ya da dışarıda gelen ziyaretçilerin dinlenip piknik yapabileceği bir alan bulunmaktadır. Toplamda 3 bölümden oluşan dinlenme alanı; Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı bulunmaktadır.

Ihlamur Kasrı mesire alanı

Osmanlı sultanları zaman zaman kafa dinlemek için buraya gelir burada kalırdı. Yabancı misafirlerini burada ağırlardı. Daha sonra burada birçok yapı inşa edildi. Günümüzde hala dinleme yeri bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Ihlamur Kasrı dinleme alanı

Nerede: Türkali, Ihlamurdere Cd. 34357 Beşiktaş /İstanbul

Nasıl Gidilir:  buraya ulaşmak için toplu taşıma aracı ile araçları ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Buraya giden İETT otobüsleri

26B – Gayrettepe – Eminönü

26A – Fulya Mahallesi – Eminönü

26 – Dikilitaş – Eminönü

43 – Taksim – Dikilitaş araçlarına binerek Şair Nedim Durağı’na ulaşabilir, buradan da Ihlamur Kasrı’na yürüyerek geçebilirsiniz.

Metro ile ulaşmak istiyorsanız kullanacağınız hatlar şu şekildedir.

M2 – Şişhane – Darüşşafaka

46Ç – Çağlayan – Eminönü

46ÇY – Çağlayan – Yenikapı

46KT – Kuştepe – Taksim

54Ç – Çıksalın – Taksim

54HS – Hasköy – Şişli – Taksim

DT1 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim

DT2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim

Ihlamur Kasrı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here