İran
İran'da Protestolar

İran’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve özellikle orta sınıfın üstlendiği protestolara rağmen ülkede seyahat edip etmemek Türkler için güvenilir mi sorusu akıllara geliyor.

Bildiğiniz gibi 1979 İran Şeriat devriminden sonra ülkede belirli kurallar konuldu ve halk bu şekilde yaşamaya devam etti. Ancak bu durumdan rahatsız olan belli bir kesim neredeyse her 10 yılda bir protesto gösterileri yapmaktadır. Bu protestoları İran rejimi kimi zaman kalı kimi zaman ise kendi deyimlerine göre istemeyerekte olsa öldü ve yaralı olacak şekilde bastır maktadırlar. Fakat rejime yakın kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre mevcut ölen kişileri kesinlikle rejimin öldürmediğini ve ülkeyi karıştırıp kaos yaratmak isteyen CIA ve Mossad ajanlarının öldürdüğü bilgisi gelmektedir.

Pek bu durumda İran’ı çok sık ziyaret eden Türk vatandaşları, seyahatlarine devam etmeli mi yoksa güvenlik gerekçesiyle Türkiye’ye geri dönmeli mi?

İran’a sürekli gidip gelen gezgin okurlarımız protestoların şiddetlendiğini ancak bunun belli yerlerde olduğunu ve turistik yerlere daha sıçramadığını ve ülkenin hala pek çok yerinin çok güvenilir olduğunu belirtmektedirler. Bu durumda İran hala seyahat edilebilir ülkeler listesinde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat gelecekte neler olur bilemeyiz tabi.

Fotoğraf: Reuters

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here