İrlanda

Zengin Kelt kültürü, doğal güzellikleri nefes kesen görünümü ile İrlanda, seyahat sevenler arasında efsanevi gezi noktalarından birisidir.

Göz at ;

  1. İrlanda Gezilecek Yerler
  2. Dublin Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. İrlanda’da Gezilecek 10 Yer
  4. İrlanda Nerede?
  5. İrlanda’nın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  6. İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  7. Dublin Havalananından Merkeze Nasıl Gidilir
  8. Dublin Belfast Arası Nasıl Gidilir Ulaşım

Kalabalık şehirlerine ve geniş banliyölere rağmen İrlanda, ziyaretçilerin sanki kendininmiş gibi hissi veren yol ve parkurlara sahiptir. Geceyi eski bir kalede geçirebileceğiniz gibi, sahil boyunca bisiklet sürüp sonra da birinci sınıf bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Politik olarak İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere’nin bir parçası olan Kuzey İrlanda arasında bölünmüştür. İrlanda’da yapılacak şeylere şöyle bir göz atalım;

10. Galway

Batı İrlanda’nın en büyük şehri olan Galway, sanat galerileri ve mağazaları ile ünlüdür. Bunların çoğu, şehrin büyüleyici ortaçağ görünümlü yolları ve parke taşlarından oluşan sokakları boyunca bulunmaktadır. Birkaç canlı müzik mekanı ve gelişen bir pub sahnesi ile Galway, geleneksel İrlanda müziği için de önemli bir merkez olarak kabul edilmektedir.

9. Aran Islands

İrlanda’nın batı kıyılarında Galway Körfezi’nin ağzında bulunan Inishmore, Inishmaan ve Inisheer Aran Adaları yüzyıllardır ziyaretçilerini memnun etmiştir. Anakaradan ayrılmış olan adalarda yaşayan insanlar, İrlanda’nın diğer bölgelerinde olduğundan daha geleneksel bir yaşam tarzı sürdürmekte ve ziyaretçiler ülkenin zengin geçmişine şahit olmaktadırlar. Inishmore, keşfedilmeye değer 90 metrelik bir 300 feetlik uçurumun üzerine inşa edilmiş 2.000 yıllık taş kaleye sahiptir.

8. Dingle Peninsula

Dingle Yarımadası, ziyaretçilere yakındaki bir şehrin kolaylığı ile uzak bir varış noktasının cazibesini sunan İrlanda’nın en batı ucunu kapsamaktadır. Rüzgar sörfü, yarımadanın plajlarında yapılan popüler bir faaliyetdir. Güzel restoranlar, iyi konaklama olanakları ve hareketli bir pubları olan Dingle Town, günün sonunda eğlenceli ve dinlendirici olanaklar sunmaktadır.

7. Glendalough

Dublin’in sadece birkaç kilometre güneyinde, 6. yüzyıldan kalma geleneksel İrlanda efsanelerinde dikkat çeken St. Kevin tarafından kurulmuş bir manastır olan Glendalough yer alır. Bir zamanlar İrlanda’nın en önemli hac yeri olan Glendalough, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbetmeye devam ediyor. Ormanlarla çevrili alan, bölgenin doğal güzellikleri ve zengin tarihine sahiptir.

6. Dublin

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, ülke nüfusunun üçte birinden fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Diğer büyük Avrupa şehirlerinden farklı olarak, Dublin’de daha az metropol ve daha küçük bir kasaba gibi hisi veren bir atmosfer bulunmakyadır. En hevesli gezginleri memnun edecek çok sayıda kültürel mekanlar bulunmaktadır. Ülkenin en fazla ziyaret edilen noktalarından birisidir.

5. Giant’s Causeway

İrlanda’nın kuzeydoğu kıyısındaki sarp kayalıklarda yer alan Giant’s Causeway, doğal bir kaya oluşumudur. 37.000’den fazla altıgen biçimli bazalt sütunlarının petek oluşumu, doğayla şekillendirilmek için geometrik olarak çok mükemmel görünür. Kayalıklara bakan patikalar kayaların harika manzaralarını sunmaktadır.

4. Killarney National Park

İrlanda’nın güneybatısında bulunan Killarney Milli Parkı, Kuğular ve su samuru tarafından doldurulan ve ormanlarla çevrili olan İrlanda’nın tek kırmızı doğal geyik sürüsü olan gölde tekne gezileri ve doğal manzaralar sunmaktadır. Yüzeye çıkmış geniş yolu, yürüyerek, bisikletle veya at arabasıyla keşif yapmaya davet ediniz.

3. Bru na Boinne

İrlanda’nın kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. 5000 yıllık mezar höyüğünden üçü tamamen kazılmış ve ziyaretçilere açıktır.

2. Ring of Kerry

İrlanda’nın en popüler manzarası olan Ring of Kerry, Iveragh Yarımadası sahil şeridi boyunca uzanan 160 km’den daha uzun bir karayoludur. İrlanda’nın en yüksek dağı Carrantuohill, birkaç bozulmamış göl, bir ortaçağ manastırı ve taş duvarlara sahip olan tarih öncesi Staigue Kalesi’ni içerir. Yol boyunca birçok sahil kasabası ve tatil beldeleri, kumlu plajlara sahiptir.

1. Moher Kayalıkları

Moher Kayalıkları, Atlantik’e bakan yüksek bir uçurum manzarasını size vaad etmektedir. Yükseklik korkusu olanlar şöyle bir kenara çekilsin. Kıyı şeridinden yaklaşık 210 metre (700 fit) yükselen kayalıkların uzantısı, İrlanda’yı ziyaret etmek için önemli bir sebeptir ve her yıl neredeyse bir milyon ziyaretçi çekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here