İskenderun

İskenderun, Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 51 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Türkiye’nin her yerinde buraya rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Hatay’ın İlçeleri

İskenderun, Hatay ilimizin bel kemiği gibidir. İlimizin tarihi kültürü ayakta tutan bu şirin ilçemizdir. Hatay ilimizin 1939 yıllında anavatana katılması ile birlikte ilçemizde buraya bağlanıp ilçe olmuştur.

Göz at ;

 1. Hatay Gezilecek Yerler
 2. Hatay’da Gezilecek 10 Yer
 3. Hatay Gece Hayatı
 4. Hatay Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Antakya’dan Halep’e ya da Suriye’ye (Cilvegözü Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Hatay Otelleri ve Hatay Otel Fiyatları
 8. Hatay’ın İlçeleri
 9. İskenderun Gezilecek Yerler
 10. Antakya Gezilecek Yerler
 11. Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları

İlçemiz nüfusu 246.639 dır. İlçe merkezine bağlı 46 mahalle bulunur. İlçemizde her yıl temmuz ayının ilk haftası burada çeşitli festivaller yapılmaktadır. kesinlikle gelip bu festivallere katılmalısınız.

Hatay İskenderun

İskenderun’da Gezilecek Yerler

Alexandretta Antik Kenti: İlçemizin ilk yerleşim yeri burası olmaktadır.  tarihte birçok iz bırakılmıştır. Fakat maalesef günümüzde burada hiçbir kalıntı bulunmamaktadır. 1973 yıllında burada yapılan kazılarda Büyük İskender’e ait bir büst bulunmuştur.

Gülcihan Plajı: İlçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunur. Deniz, kum, güneş ve plaj bulunur. Bu kavramlar sizi hemen yaz turizmine götürdü eminim. Evet, burası yaz turizmi için önemli bir yerdir. Burada bulunan kum şifa niyetinde olup buraya gelenler kuma gömülürler. Burada 100 yataklı konaklama yeri mevcut. İsteyen olursa Çadırla kamp kurabilir. Burada askeri kamp da bulunur.

Gülcihan Plajı

Soğukoluk Yaylası

Güzel Yayla

İlçe merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunur. gizli cennet kavramı burası için kullanabilir. Yöre halkı tarafında da Güzel yayla olarak bilinir. Yüksek bir yerde olup Ormanlık içinde inşa edilmiş evler bulunur. Genelde elit kesime hitap eden evler kafa dinlemek yorgunluk atmak için kesinlikle bulunmaz bir yerdir. Özellikle hafta sonu ve yaz mevsiminde buranın nüfusu 15-20 bine çıkmaktadır. Yöre halkının en çok tercih ettikleri yerdir. buraya gelenler akşama kadar doyasıya eğlenip piknik yapabiliyorlar. İlçemizde birçok yayla bulunmaktadır.

Soğukoluk Yaylası

İskenderun Deniz Müzesi

İskenderun Deniz Müzesi’nin tabelası

Bu müze ilçemizde tek ülkemizde 3. Müzedir. Daha önce farklı amaçlar için kullanılan bu müze 2008 yıllında aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. müze 7 odalı olup müzede 320’den fazla obje ve 200 kitaplık kütüphanesi ile ziyaretçilerini beklemektedir. Müzede Hatay ilimiz ve İskenderun ilçemizin geçmişten bugüne ait tarihi ve Türk Deniz Harp Akademisinin geçmiş tarihi burada sergilenmektedir. Müze Pazartesi-Salı hariç haftanın her gün 09:00-17:00 arası açık olup ziyaretçilerine hizmet etmektedir.

NOT

İskenderun Otelleri ve İskenderun Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << İskenderun Otelleri ve İskenderun Otel Fiyatları

İskenderun Deniz Müzesi
Deniz Müzesi
Deniz Müzesi Nerede

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz