İskoçya'da Gezilecek 10 Yer

İskoçya denilince pek çok kişinin aklına etek giyen erkekler gelse de , aslında İskoçya sadece bundan ibaret değil ve güzelliklerle, gezilecek yerlerle dolu şahane bir ülkedir.

İskoçya iklimiyle, manzarasıyla sert görünüm veren, tepeler ve uçurumların üstünde foreboding kalelerin yer aldığı bir ülkedir. İskoçya’nın kendine özgü güzelliklerine sahip olduğunuzu hemen fark edeceksiniz. Yürüyüş ve gezinme için yapılan nefes kesici dağlıklar, sarp kıyı şeritleri, uzun zaman önce yapılan savaşlardan kalan anıtlar ve sadece balık tutmaya yönelik mavi göl ve nehirler . İskoçya, Robert Bruce ve Macbeth’den göl canavarlarına ve İskoç Kraliçesi Mary Queen’e efsaneler ve romantizm dolu bir ülkedir. Ve evet, gerçekten erkekler burada etek giyer 🙂 İskoçya’da en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atallım:

10Orkney

İskoçya’nın kuzey kıyılarından bir takımadalardır. 20’den fazla adadır. Avrupa’nın en iyi korunmuş ve en eski Neolitik yerlerinden bazılarına sahiptir. Adalar, mühürler ve puffin’lerin yanı sıra galerilerde ve müzelerde yerel sanatın çeşitli yerlerini görmek için iyi bir yerdir. Başkent Kirkwall, adaların en büyük şehridir.

9Glasgow

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, Clyde Nehri üzerindeki tarih öncesi zamanlara dayanıyor. İngiltere’deki en büyük liman, bir zamanlar gemi inşaatı ve Kuzey Amerika ile ticaret için önemli bir merkezdir. Şehirde haftada ortalama 130 müzik etkinlikliği yapılmaktadır. Glasgow Katedrali ve eski Antonine Duvarı gibi tarihsel ortaçağ binalarını, 1.500’den fazla mağazaya sahip dükkânı ve çeşitli spor etkinlikleri bulacaksınız.

8St Andrews

İnsanlar birçok nedenden ötürü Edinburgh’un kuzeydoğusunda bir kasaba olan St. Andrews’e gitmektedirler. Andrews hoş bir sahil beldesinin olmasının yanın sıra, St. Andrews Katedrali bir zamanlar İskoçya’nın en büyük katedraliydi; Artık harap durumda.

7Inverness

İngiltere’nin en kuzeydeki şehri Inverness, İskoç Dağlarının geçidi. Loch Ness’in kuzey ucunda bulunan Inverness, yürümek isteyeceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Ness Nehri boyunca Ness Adalarına, Kaledonya Kanalı’na veya Nehir boyunca Kiliselere doğru yürüyün. Eski taş binalar ve el sanatları satın alabileceğiniz bir Viktorya pazarını göreceksiniz.

6Loch Lomond and the Trossachs

Evet Loch Lomond bonnie bir göldür. İngiltere’nin en büyük iç gölüdür. Gölde, Yedi şelale dahil olmak üzere, manzara nefesinizi kesecektir. Açık hava etkinlikleri, balıkçılık, golf ve kolay yürüyüşler ile başlayıp kamp, bisiklet ve tırmanış ile biten güzel bir gezi planlayabilirsiniz.

5Stirling

Stirling, 1557’de Scots’un oğlu Kral James VI’nın Mary Queen’in taç giyindiği imparatorluk kalesidir. 12. yüzyıl kalesi ve kilise ile komşu bir ortaçağ İskoç kasabası görmek için iyi bir yerdir. Holy Rude Kilisesi Pazar günü hala hizmet vermektedir.

4Glencoe

İskoçya’nın en tanınmış yamaçlarından ve vadilerinden biri olan Glencoe, olağanüstü güzeldir. Fort William’ın 26 km güneyinde bulunan Glencoe, piramit benzeri tepeler ve dağlar arasında yer almaktadır. Bu U şeklindeki vadi boyunca ilerlediğinizde, Argylls MacDonalds’ı ve Glencoe’daki 1692 Katliamını anmak için anıtı görebilirsiniz. Glencoe, özellikle kış dağcıları ve kayakçılar için popülerdir, çünkü Glasgow’a çok yakın kayak alanıdır.

3Hebrides

İskoç Gael edebiyatını ve müziği seviyorsanız, Hebrides Adaları tutkularınızı şımartmak için çok güzel bir yerdir. George Orwell’ın 1984’te yazdığı yer burasıdır. Adaların harika kumsallarında yüreyebiliri ve deniz kuşlarını göreceksiniz.

2Edinburgh

Forth’ın Tapınağı’nda yer alan Edinburgh, İskoçya’nın başkenti ve 15. yüzyıldan beri Parlamentonun görev yaptığı şehirdir. Londra’dan sonra en popüler ikinci turistik yerdir. Tabii ki, ünlü kale ve Eski Kent’in ana rotası olan Royal Mile’yi görmek isteyeceksiniz. Edinburgh Fringe ise, dünyanın en büyük uluslararası sanat festivali ve Askeri Dövme gibi pek çok festivalleriyle ünlü bir şehirdir.

1Loch Ness

Çoğu gezginin aklındaki tek şey adeta Loch Ness desek yeridir. Hatta mutlaka Loch Ness gölündeki efsanevi canavarın hikayesini biliyorsunuzdur. Loch Ness oldukça derin (bazı yerlerde 230 metreden fazla) ve pek çok saklanma yeri sunuyor. İngiltere ve Galler’deki göllerden daha fazla tatlı su tutmaktadır. Göl çevresinde gezintiye çıkın ya da gölde dağılmış Loch Ness sergi merkezinin ev sahipliği yaptığı Drumnadrochit gibi şirin köyleri ziyaret etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here