İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İstanbul’un Avrupa kapısı olan tarihi İstanbul (Sirkeci) Garı’nda 2005 yıllında bu müze açılmıştır. 1888 yıllında açılan bu gar tarihe şahitlik etmiştir. bu gar ülkemizde ticaret ve diğer alanlarda çok önemli hizmetlere vesile olmuştur.

İstanbul Demiryolu Müzesine ait objeler

Müzede Rumeli Demir yollarına ve TCDD’nin Trakya hattına ait orjinal vaziyet planları, çizimler, çeşitli fotoğraflar , demiryolu aletleri ve haberleşme araçlarının yanı sıra demiryolları idaresinde geçmişte var olan demiryolu okulları ve TCDD hastanelerine ait objeler ve fotoğraflarda yer almaktadır. Özellikle 1955 yıllında ilk elektrikli tren işletmeciliğine geçişin simgesi olan banliyö trenlerinden birinin makinist bölümü müzenin ziyaretçiler tarafında en çok beğendikleri bölümdür.

İstanbul Demiryolu Müzesi

Romanlara ve filmlere konu olan Orient Express treni 1977 yıllında son seferine ait eserler burada sergilenmektedir. Müzede 19-20- yüzyıllara ait yaklaşık 400 adet eser sergilenir.

İstanbul Demiryolu Müzesi.

Müze sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde yapılmıştır. Bu müzeye gelen çocukları dışarı çıkarmanız zor olacaktır. Çünkü bu müze bildiğiniz müzelerden çok farklıdır. Çok eğlenceli bir müzedir. Müzenin her tarafında eğlenceli sesler gelmektedir. Buraya geldiğinize hiç pişman olmayacaksınız. Hatta daha önce neden gelmedim diye belki hayıflanacaksınız.

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede

Not: Pazar ve pazartesi dışında her gün açık olup ziyaretçilerini beklemektedir.

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here