İsveç

İsveç birçok açıdan dolayı dünyaca ünlüdür: SAAB ve Volvo otomobilleri, müzik grubu ABBA, ringa balığı ve DIY megastor IKEA’yı mutlaka duymuşsunuzdur.

İsveç’te Gezilecek Yerler

Muhteşem doğası, çok soğuk kışı, pitoresk balıkçı köyleri, ren geyiği arazisi ve yaz güneşi ile ünlüdür. İsveç, renkli ahşap binalar, geleneksel kulübe, taş kale ve katedraller ve oldukça yenilikçi çağdaş mimari ile doludur.

Göz at ;

  1. İsveç Gezilecek Yerler
  2. Stockholm Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. İsveç’te Gezilecek 10 Yer
  4. İsveç Nerede?
  5. İsveç’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

İster yürüyüş parkurları, isterseniz aradığınız sanat müzeleri olsun, İsveç’te hepsi vardır.
İsveç’te en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10Kosterhavet National Park

İsveç’in birçok kıyı şeridi vardır. Norveç’le sınırı olan Kosterhavet, ülkenin ilk deniz ulusal parkıdır. 6.000 deniz hayatı türü ile park ve İsveç’te başka hiçbir yerde bulunmayan birkaç türün ev sahipliğini yapmaktadır.

9Marstrand

1200 yılından beri şehir olan Marstrand iki şeyle biliniyor: Yelkenliler ve eski bir kale. İsveç’in batısındaki bir adada bulunan bu şehirde, önemli bir yelken yarışması olan Match Cup Sweden’e ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, kenti koruyan görkemli bir taş yapı olan 17. yüzyıl Carlsten Kalesi yine burada bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Göteburg’tan günlük gezi ile Marstrand’e gelebilirler.

8Malmo

Modern, çağdaş binalarla süslü bir şehir olmasının yanı sıra ortaçağa ait bir tarihi kent olan Malmo’yu, İsveç’e geldiğinizde mutlaka gezmelisiniz. Malmö daha çok eski şehir diye tanımlanan Old Town bölgesi ile ünlüdür. Her yıl 150’den fazla etkinlik yapılmaktadır bu bölgede. Burada bulunan ve 190 metreyi aşan mimari bir şaheser olan Turning Torso, İsveç’in en çok konuşulan yapıları arasında yer alıyor.

7Ystad

Güney İsveç’teki sahil kasabası Ystad, İsveç’in en iyi korunmuş ortaçağ manastırlarından biri olan Greyfriars Manastırı ve büyük bir ortaçağ kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Her ikisi de Gothic Hansa mimarisinin olağanüstü örnekleridir. Arnavut kaldırımı sokakları üzerinde yürüyüş turu da sizi pitoresk pastel renkli yarı ahşap binaların arasında vakit geçirmeye sebep olacaktır. Kasabanın güzel kumsallarında yapılan yürüyüş de mutlaka hoşunuza gidecektir.

6Stockholm Takımadaları

Stockholm’den 10 dakikalık bir tekne yolculuğu ile bu takımadalara ulaşabilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı kalesini, süslü yapılarıyla ve balık tutma balıkçılığı hikayesiyle, takımadaların “başkenti” olan Starofortet veya Vaxholm’da ziyaret edin. Stokholm’e yakın Nacka’dan teknelerle buraya gidebilirsiniz.

5Uppsala

Uppsala, Stockholm’ün 70 km (44 mil) kuzeyinde, İsveç’in dini merkezi ve 12. yüzyıldan beri varlığını sürdüren bir bölgedir. Hıristiyanlık henüz var olmadan önce Uppsala halkı, Norveç tanrılarının putlarına inanırdı. İsveç Başpiskoposu’nun koltuğu Uppsala Katedrali, İskandinavya’nın en büyük katedralidir. 1477’de kurulan ve onu İskandinavya’daki en eski kolejlerden biri yapan Uppsala Üniversitesi ile burada da eğitim çok önemlidir.

4Swedish Lapland

Eğer kuzeyde vahşi bir macera istiyorsanız buradan daha iyi bir yer yok. Lapland, kanoyeler, yürüyüşçüler ve yaban hayatı sevenler içindir. İsveç Laponya’nın yerlisi olan Sami’nin yaşadığı bölgedir. Bölgeye yayılmış çok geniş ormanlar bulunmaktadır.

3Gothenburg

İsveç’in batı kıyısında bulunan Göteborg, her ölçekte sayısız parkın bulunduğu yeşil bir şehirdir. Parkların çoğu, 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır; Kungsparken, şehir merkezindeki kanalları çevreleyen bir parktır. Eğlence parkları ile daha fazla ilgileniyorsanız, herhangi bir lunaparktan daha fazla ziyaretçisi olan Liseberg’e gidin. İskandinavya’nın en büyük liman kenti olan Göteborg, aynı zamanda bölgenin en büyük film festivalinin yanı sıra yıl boyunca birçok müzik festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.

2Gotland

Tamamen Baltık Denizi ile çevrili İsveç’in en büyük adası olarak, balıkçılık buranın temel endüstrisidir. Fakat tarım, turizm ve bilgi teknolojiside burada hayli gelişmiştir. Ada, İsveç’in en popüler turistik yerlerinden biridir. İsveç’in en çok güneş alan bölgesidir. Adada bulunan tek şehir olan Visby, kentin en güzel manzarasını ve tarihi binalarını koruyan, güzel bir surlarla kaplı Hansa kentidir. Ayrıca adada yaklaşık 100 ortaçağ kilisesi ve sayısız tarih öncesi bölge bulunmaktadır.

1Stockholm

Stockholm, İsveç’in başkenti ve İskandinavya’nın en büyük şehridir. 13. yüzyılda kurulan Stockholm, Dünya genelinde ayrıca Nobel ödülleri ile de bilinmektedir. 17. yüzyıl savaş gemisinde hizmet veren Vasa Müzesi, İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Stockholm, diğer Kuzey şehirlerinden az daha ucuzdur. Fakat bu sizi yanıltmasın çünkü İskandinav ülkeleri genelde ekonomik değil ve çok pahalıdırlar. İsveç Tarihi, Ortaçağ Müzesi, Kraliyet Silahlığı ve Skokloster Kalesi gibi 15 müzeye ücretsiz giriş imkanı vardır. Ayrıca Kraliyet Sarayı, Modern Sanat Müzesi ve Belediye Sarayı’nı kaçırmak istemeyeceksiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    Günümüzde mutluluğa dair pek çok yaşam felsefesi popüler olmuş durumda. Daha sade ve düzenli bir yaşam için popüler hale gelen Konmari, Ikigai, Hygge derken ‘’Lagom’’ kavramını da sıkça duyuyoruz. İsveç’ten dünyaya yayılan dengeli yaşam felsefesi Lagom, minimalizmle iç içe bir kavram. Özünde, hayatı sadeleştirerek mutlu olma fikri yatıyor. Minimalizm de öncelikle sanatta ve mimaride ortaya çıkmış bir akımken şimdi bir yaşam tarzı oldu. Eşyadan kıyafete her alanda minimalizmin etkilerini benimsemek mümkün. Lagom da bu noktada bir dekorasyon akımı olarak bilinse de yaşam tarzı haline gelmiş durumdadır. Kelime anlamı olarak; ne çok fazla ne çok az, tam kararında manasına geliyor. Anneannelerimizin azı karar, çoğu zarar sözünü de andırmaktadır. Lagom üzerine yazdığım yazımı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı isterim ebru bektasoglu sitemden okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz