İtfaiye Müzesi binası

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan bu müze ülkemizde tek itfaiye müzesidir. Bu müze daha önce Ali Paşa su sarnıcı olarak kullanılan binasında daha önceki yerinden taşınarak buraya nakledilmiştir. 15 mart 2013 tarihinde ziyaretçilerine açılmıştır. İstanbul ilimizde gezi planını yapıyorsanız burayı mutlaka listenize eklemelisiniz.

İtfaiye Müzesi

İnsanlık tarihinde en önemli şey hep ateş olmuştur. Bu milattan önce ve sonrada öyle olmuştur. ateş her zaman iyi değildir.  Bazen zarar bazen de yararlı olabilir. Ateşin zararından korunmak ve verdiği zararlardan en aza indirmek için İtfaiye ekibi vazgeçilmezdir. İtfaiye ekibi tarihimize Osmanlı dönemi ile birlikte girmiştir. Sürekli ateşin için, ya da bir çatı üstünde ya da küçük bir kuyuda bir yavru köpeği kurtarırken şahit oluyoruz. Kullandıkları malzemeler, giydikleri elbiseler, arabaları ve çalışma ortamları hep merak konusu olmuştur. İşte bunun için 1931 yıllında Fatih ilçesinde bulunan İtfaiye daire başkanlığı binası yanında ek bir bina yapılmıştır. Bu binada İtfaiye müzesi yapılmaya karar verilmiştir. Bu çalışmada İtfaiye de çalışan kişiler tarafında yürütülmüştür.

İtfaiye Müzesi

Fatihte açılan müze zaman zaman bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle kapatılıp tekrar açılmıştır. Müze 1996 yıllına kadar İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlıyken bu tarihten sonra Kütüphane ve Müzeler müdürlüğüne devredilmiştir. 2 yıl sonra yani 1998 yıllında müze ismi “Kont Szechenyı İtfaiye Müzesi” olarak değiştirildi. Müze daha sonra belli sürelerle kapalı kalmıştır.

İtfaiye Müzesi Nerede

2013 yıllında ilimize bağlı Beşiktaş ilçesine uzman ekip tarafında müzede bulunan eserler buraya taşınmıştır. Müze 300 yıllık itfaiye tarihini burada canlandırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka buray uğrayın.

İtfaiye Müzesi İstanbul

Ulaşım: Buraya ulaşım gayet rahattır. Beşiktaş’a ulaşan her vasıtadan sonra buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Giriş Ücreti: giriş ücretsizdir. Yaklaşık 20 dakikalık bir gezi yeri bulunmaktadır.

İtfaiye Müzesi Beşiktaş
İtfaiye Müzesi’ne Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here