İzlanda'da Gezilecek 10 Yer

İzlanda, Türkiye’de en az bilinen ülkelerden birisidir. Çok soğuk ve seyahat imkanları da pahalı olunca bilenlerin bile neredeyse hiç gitmediği bir ülkedir. Öyle bir ülke hayal edin ki sürekli buzullar ile kaplı olsun, jeotermal bölgeleri, aktif yanardağları ve Allah’ın manzara olarak çok şey verdiği bir ülke.

Göz at ;

  1. İzlanda Gezilecek Yerler
  2. Reykjavik Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. İzlanda’da Gezilecek 10 Yer
  4. İzlanda Nerede?
  5. İzlanda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin hareketli başkenti Reykjavik’te dahi, denizin ve yakınlardaki dağların manzaraları muhteşemdir. Avrupa’nın geri kalanından yüzyıllar boyunca izole edilen bu ateş ve buz karası, edebiyat, müzik ve mutfağın eşsiz bir kültürel mirasına sahiptir.

Bu kültürel miras büyüleyici bulacağınıza hiç şüphe yoktur. Kışın, Kuzey Işıkları ve yaz aylarında gece yarısı güneşi ile aydınlanan İzlanda, gezegendeki herhangi bir yerden farklı olarak size farklı bir seyahat deneyimi sunarak her mevsimde ön plana çıkabilir.

10. Hornstrandir Nature Reserve

İzlanda’nın Westfjords’daki Hornstrandir Tabiat Alanı’nın bozulmamış vahşi doğası nefes kesicidir. Hornstrandir, engebeli dağlar ve kayalıklarla kaplı alanları zor olsa da doğa sever maceracılar için ideal bir yerdir. Yaz sezonunda, rehberli turlar ile muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

9. Husavik

Kuzey İzlanda’nın korunaklı bir koyunda yer alan ve küçük bir balıkçı köyü olan Husavik, balina izlemek için Avrupa’nın en iyi yerlerinden biri olarak üne kavuşmuştur. Tur teknelerinden en çok görülen türler arasında minke, kambur ve mavi balinaların yanı sıra beyaz gagalı yunus ve liman yunanağı dahildir.İskeletlerin sergilendiği Husavik Balina Müzesi, balinalar hakkında zengin bilgiler sunar ve İzlanda’daki balina avcılığının tarihçesini de yazar.

8. Landmannalaugar

İzlanda’nın Fjallaback Doğa Koruma Bölgesi’nde yer alan Landmannalaugar, doğal yürüyüş parkurları ile ünlüdür. Bir lav alanının kenarında yer alan ve kolayca geçilen bölge, doğal kaplıcaları ile de ünlüdür. Popüler trekkingler, lav alanında yapılan kısa yürüyüşler ve Mt. Landmannalaugar’ın çakıl taşlarını düzleştiren riyolit dağlarından Blahnjukur. Tur şirketleri, yüksek sezonda bölgeye düzenli olarak günlük geziler yapıyor ve gece konaklamalarında da ilkel konaklama olanakları var.

7. Thingvellir National Park

10. yüzyılda İzlanda parlamentosu kurulduğu yer olan Şingvellir (Thingvellir) Milli Parkı, ada ülkesi için büyük önem taşıyor. İki büyük tektonik plaka sınırında yer alan konumu, onu jeolojik anlamda da çok iyi bir park yapar. Üç tarafı dağlarla çevrili vadinin uçurumları, çatlaklar, göller ve volkanik aktivite kanıtı, yeryüzünün çarpıcı biçimde güçlenmesini göstermektedir.

6. Myvatn

Binlerce yıl önce sıcak lav nehri tarafından kurulan Myvatn, İzlanda’da kuş gözlemciliği yapmak için en iyi yerdir. 100’den fazla türün sık görüldüğü bu gölde Myvatn’a adını vermektedir.

5. Reykjavik

İzlanda’nın Seltjarnarnes yarımadasının üzerine yayılmış olan Reykjavik, nüfusu yaklaşık 120.000 olan bir başkenttir ve oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Çoğu ziyaretçi, şehrin batı tarafındaki Tjornin Gölü yakınlarında dolaşmaya başlar. İzlanda’nın Viking mirasını anlatan sergilerle doludur, Ulusal ve Saga müzeleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

4. Jokulsarlon

Burası bir çeşit buzul gölüdür. İzlanda’nın güneydoğusunda yer alan bu buzdağı noktalı göl Breidamerkurjokull buzulunun erimesiyle oluşmuştur ve bu buzul kendi başına önemli bir cazibe merkezidir. Adanın Ring Yolu’ndaki yavaş hareketli kayan buzdağlarıyla gölleri görebilirsiniz.

3. Vatnajokull National Park

Avrupa’nın en büyük buzuluna ev sahipliği yapan Vatnajokull Milli Parkı, ülkenin yaklaşık yüzde 14’ünü kuşatan geniş bir alana sahiptir. Ayrı ayrı yönetilen dört bölgeye ayrılmış olan parkın en sık ziyaret edilen bölümü, parkurların mavi renkli buzul dili ve şelalelerini geçtiği Skaftafell’in güneyindeki bölgedir. Hardy maceraları Vatnajokull buzuluna tırmanabilir veya Lakagigar olarak bilinen uzun volkanik krater sıralarını keşfedebilirsiniz.

2. Golden Circle Route

Reykjavik’in hemen doğusunda yer alan bölge, tarihi mekanlar, şirin köyler, kaplıcalar ve şelaleler de dahil olmak üzere İzlanda’nın eşsiz cazibe merkezlerini neredeyse bir arada toplamıştır. Birden fazla tur şirketi, buraya tur düzenlemekte ve gezinizin güzel geçmesi için çabalamaktadırlar. En popüler turlar, Hvita nehri kanyonundan geçen “Golden Falls” mamutunun bulunduğu Gullfoss’ta ve “geyser” kelimesinin adının yer aldığı Geysir kaplıcalarıdır.

1. Blue Lagoon

Reykjanes yarımadasında Reykjavik’ten bir saatlik bir mesafede yer alan Blue Lagoon, İzlanda’nın en popüler turistik yeridir. Bu yapay göl, yakındaki bir lav akışından çıkan aşırı ısınmış deniz suyuyla besleniyor. Jeotermal sular, silis gibi mineraller içerir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz