İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 65 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? İzmir 4.223.545 nüfusu ile Ege bölgemizin en kalabalık şehri ülkemizin ise 3. büyük şehridir.  Ege’nin incisi İzmir tarihi dokusu ve doğal güzellikleri yıl boyunca ülke içinde ve ülke dışında birçok turist çekmeyi başarmaktadır.

İzmir Gezilecek Yerler

Hem gezilip görülecek hem de yaşanılacak bir şehirdir. İzmir hakkında uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. Şimdi ise şehirde gezilecek 10 popüler yer belirledik.

Göz at ;

  1. İzmir Gezilecek Yerler
  2. İzmir Gece Hayatı
  3. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  4. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  5. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  6. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Konak meydanında bulanmaktadır. 1901 yılına II. Abdülhamit Döneminde 25 metre uzunluğunda yapılan tarihi saat kulesi işlemeleri, dört köşesinde bulunan çeşmeleri ve görüntüsü ile hayran bırakıyor.

İzmirlilerin buluşma noktası olan saat kulesi gece ışıklarının yanması ile harika bir görüntü oluşturuyor. Saat kulesine karşı banklarda oturup, güvercinler arsında bu eşsiz güzelliği seyretmelisiniz.

Efes Antik Kenti

Selçuk denilince akla ilk olarak Efes Antik Kenti gelir. Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan Efes Antik Kenti görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir. Selçuk’tan kalkan arabalar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Efes Antik Kentine müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Efes Antik Kentinde göreceğiniz tarihi yapıtları tek tek ele alalım.

Çifte Kilise: Yüz yılardır varlığını devam ettiren Çifte Kilise Efes Antik Kentinde yer almaktadır. MS 2. Yüz yılda Roma Döneminde yapılan bu eser antik kentte büyüleyici güzelliği ile karşınıza çıkacaktır.

Hadrian Tapınağı: Efes Antik kentinde akrapol bölümünde bulunmaktadır. İmaparator Hadrian için yapılan tapınak yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken eserlerdendir.

Trajan Çeşmesi: Efes Antik Kentinin en önemli eserlerindendir. Hadrian Tapınağının ilerisinde bulunan Trajan çeşmesi iki katlı yapısı ile harika bir görüntü oluşturuyor. Büyük bir havuza sahip olan çeşmenin su akan bölümünde Trajan heykeli bulunmaktadır. İhtişamlı bir eser olan bu çeşme derin tarihi ile etkileyici bir güzellik oluşturuyor.

St John Kilisesi: Efes Antik Kentinin en görkemli yapısı olan St John Kilisesi Bizans döneminin önemli kalıntılarındandır. Efes antik kenti gezinizde bu kilisenin görkemli görüntüsü sizi etkileyen eserler arasında olacaktır.

Ayrıca antik kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi, tiyatro bölümü, Celsus Kütüphanesi, Domitianus Tapınağı, hamamlar, tuvaletler ve ihtişamlı kapılar dikkatinizi çekecek diğer eserlerdendir. Ayrıca Efes Antik kentte bulunan yedi uyuyanlar mağarası hikayesi ile dikkatinizi çekecek yerlerdendir. Keyifli bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız Efes Antik kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kordon Boyu

İzmir Konak’ta yer alan Kordon Boyu bir kenarda masmavi deniz ve bir kenarda çeşitli şirin kafeleri ile İzmir’in en güzel yerlerinden biridir.

 Kordon Boyu yürüyüş yolları ve deniz kenarındaki çeşitli kafeleri ile insanlara güzel havalarda eşsiz bir manzara sunmaktadır. İzmir geziniz de Kordon Boyunu ziyaret etmeyi unutmayınız.

Agora 

Konak’ın Namazgâh semtinde bulunan Agora antik kenti zengin tarihi kalıntıları ile oldukça dikkat çekici bir yerdir. Agora Pazar yeri demektir. Helenistik Döneminden kaldığı tahmin edilen bu antik kentte; bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar ve yazıtlar gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

Ayrıca üç katlı olarak yapılan bu agora dünyanın en büyük agoralarından biridir. Bu antik kente müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Konak gezinize bu tarihi öneme sahip antik kenti de ekleyebilirsiniz.

Tarihi Asansör

İzmir’e kuş bakışı ile seyretmek istiyorsanız mutlaka tarihi Asansörü ziyaret etmelisiniz. Konak meydanına yürüme mesafesinde olan Asansör gezi listenizin ilk sıralarında bulunması gereken yerlerdendir.

1907 yılında Nesim Levi tarafından iki semti buluşturmak için özellikle de hamile ve yaşlılar için yapılmıştır. Tarihi Asansörün çıkmaz sokağına girdiğinizde eski evler arasında yürüdükten sonra bu ihtişamlı eseri göreceksiniz.

Asansöre binip kurucusunun şarkıları eşliğinde yukarı çıkacaksınız. Burada İzmir’in eşsiz manzarasına şahit olacaksınız. Ayrıca burada restoran ve kafe bulunmaktadır.

Alaçatı

Ege kıyısında yer alan Çeşme’ye bağlı küçük, şirin bir tatil beldesidir. Rumlar Döneminden kalan Alaçatı’ya özgü tarihi taş evleri, evlerin penceresinden sarkan rengarenk çiçekleri, lavanta kokan dar sokakları, Arnavut kaldırımları, tertemiz plajları ve serin havası ile harika bir tatil yapacağınız bol fotoğraf çekeceğiniz güzellikte bir yer.

Alaçatı çeşitli restoranlar, butik kafeler, lüks oteller ve gece mekanları ile ışıl ışıl bir yer. Keyifli ve eğlenceli bir tatil yapacağınız bu tatil yerine mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarına gitmenizi de tavsiye ederim.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli denilince akla hiç şüphesiz doğal yaşam parkı gelir. Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ise ilk doğal yaşam parkı Sasalı’da bulunmaktadır. Karşıyaka iskelesinden kalkan 777 numaralı otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Büyük bir alana sahip bu doğal yaşam parkında çok sayıda farklı türlerden hayvan ve bitki bulunmaktadır.

Temiz havası ve yeşil tabiatı ile sakin bir ortama sahip bu alanda her bölgede farklı hayvan türleri ile karşılaşacaksınız. Büyük olmasından dolayı tüm yerleri görmek istiyorsanız girişte bulunan haritadan mutlaka yanınıza alın size rehberlik edecektir.

Burada bulunan tropikal merkezde farklı meyve ağaçları, bitki türleri ve timsah, yılan gibi sürüngen hayvanlar bulunmaktadır. Sera şeklinde olan bu tropikal merkeze girdiğinizde kendinizi farklı bir ülkede hissedeceksiniz. Kuş türleri, aslan, kaplan, Asya fili, maymun, yılan, timsah gibi çok sayıda hayvanı kendi doğal yaşam alanlarında görmeniz mümkün.

Ayrıca bu bölgede çocuk oyun alanı, gözetleme kulesi, restoran, kafeterya ve hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. İzmir gezinizde mutlaka buraya uğramalı ve doğanın bu güzelliklerine şahit olmalısınız.

Şirince Köyü

Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince köyü doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. Köyü çevreleyen yemyeşil tabiatı, dar sokakları ve beyaz beyaz evleri ile şirin bir görünüme sahip olan köy hafta sonu İzmirlilerin uğrak yeridir.

Her yıl ekim ayında Şarap Festivali yapılan şirince sessiz bir tatil isteyenlerin gözde yerlerindendir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanında bulunan günün her saati kalabalık olan Kemeraltı çarşısı İzmir halkının olmazsa olmazlarındandır. Tarihi ve modern yapısı ile dikkat çeken çarşıda aradığınız her şeyi görmek mümkün.

Restoran, kafe, market, giyim mağazaları, gelinlik mağazaları ve aradığınız tüm markaları görebileceğiniz bir yer. Hem keyifli bir alışveriş yapıp hem de İzmir’in kültürüne şahitlik yapabilirsiniz. Ayrıca Kemeraltı çarşısında bulunan çok sayıda turist alan Hisar Camisin de ziyaret edebilirsiniz.

Pergamon Antik Kenti

Uzun yıllar boyunca Pergamon Krallığının başkenti olan Bergama ilçesinde bulunan antik kent tarihi açıdan çok büyük öneme sahiptir. Bergama Antik kenti olarak da adlandırılan bu kent çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Yüksek bir tepede bulunan bu antik kente teleferik ile çıkılmaktadır. Antik kente vardığınızda kentin merkezini oluşturan etrafı surlarla kaplı içinde saray, önemli yapı ve tapınakların bulunduğu akrapol bölümü sizi karşılayacaktır.

Bu antik kentte; Bergama krallarının sarayları, tiyatro, kütüphane, gymnasion, tapınaklar ve agora gibi yapıtların kalıntıları bulunmaktadır. Dünyanın en dik tiyatrosuna sahip bu antik kent aynı zamanda görkemli Traian Tapınağına da sahiptir.

Bu antik kentte günümüzde kalıntıları bulunan Bergama’nın en eski tapınağı olan Athena Tapınağı bulunmaktadır. Akropol bölümünde bulunan saraylar, depolar, su yolları ve çarşı yeri olan agora harika bir görünüm oluşturuyor.

Panaromik bir görünüme sahip bu antik kentte tarihe yolculuk yapacak ve muhteşem tarih kalıntılara şahit olacaksınız.

İzmir Kemeraltı

İzmir’in kalbi ve Türkiye’nin en eski çarşılarından olan Kemeraltı Çarşısı; Konak’tan Mezarlık başına kadar yaklaşık 5 kilometre genişliğinde ve 15000 iş yerini kapsayan bir alandır. Tarih boyunca doğu ve batı pazarlarına İstanbul’dan sonra en önemli bağlantı noktası olan tarihi Kemeraltı Çarşısı İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

İzmir Tarihi Asansör

İzmir’in Konak semtinde yer alan tarihi asansör 1900 yılında yapılmış bir yapıdır. Tarihi asansör birbiri arasındaki yükseklik farkı nedeniyle yapılan merdiven ile bağlantısı sağlanan iki caddeyi bağlamak üzere yapılmıştır. 155 basamaklı merdivenlerden yaşlı ve çocukların çıkmasının zorlanması üzerine asansör Musevi Nesim Nevi tarafından inşa ettirilmiştir. İki Cadde arasında gidiş-gelişi kolaylaştıran tarihi asansör İzmir manzarası ile görülmeye değer yerlerdendir.

Kadifekale

İzmir’in Buca semtinde Tepekule civarında yer alan Kadifekale Ege’nin incisi İzmir’in en güzel manzaralarının izlendiği yerlerden biridir. Kadifekale Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos aracılığı ile yaptırılmıştır. 4. yüzyılda inşa edilmiş olan Kadifekale yüksekliği 186 metredir. Günümüzde oldukça iyi durumda olan Kadifekale tarihi kalıntıları ve güzel manzarası ile görülmeye değer yerlerdendir.

Arkas Sanat Merkezi

İzmir Alsancak’ta yer alan Arkas Sanat Merkezi 1875 yılından beri hizmet veren Fransız Fahri Konsolosluk binasının denize bakan bölümü restore edilerek 2011 yılında Arkas sanat merkezi olarak açılmıştır.

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı

1937 yılında Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olarak açılan İzmir Hayvanat bahçesi 2008 yılından beri Çiğli Sasalı’da 425 dönümlük bir alanda Türkiye’nin ilk doğal yaşam parkı olarak ziyarete açıktır. İzmir Doğal Yaşam Parkında 125’den fazla hayvan türü ve 250’den fazla bitki türü bulunmaktadır.

Alsancak

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak, Gezilip görülecek tarihi bir semttir. İzmir ilimizin en popüler semtti olarak bilinir. Burada çok sayıda gezilecek yer bulunur. Bunun dışında alışverişin kalbi burada atmaktadır. Yine gece hayatın en parlak yaşandığı yer burasıdır. İzmir’e gelen biri buraya uğramadan dönerse hiç İzmir’e gelmemiş olur. Şimdi bu semtte gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri vermeye çalışacağım.

Alsancak Garı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Garı, 1858 yıllında hizmete giren Türkiye’nin en eski ikinci tren istasyonudur. 1857 yılında Vali Mustafa Paşa tarafında temeli alıp, 1858 yıllında hizmette açılmıştır. Bu garın tarihte önemli bir yeri vardır. Günümüzde hala hizmet veren bu garı mutlaka ziyaret edin.

İzmir Cumhuriyet Meydanı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan İzmir Cumhuriyet Meydanı, bugünkü haline, 1932 yılında, dönemin Belediye Başkanı Behçet Uz tarafında getirilmiştir. Şehrin en popüler meydanlarından biridir. Meydan üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri!’ komutunu simgeleyen Atatürk Anıtı bulunur. Bunun dışında çok sayıda gezip görmeniz gereken yer bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelir.

Konak Meydanı

İzmir’in Konak semtinde bulunan Konak Meydanı İzmirlilerin buluşma noktasıdır. Deniz kıyısında yer alan Konak meydanında Tarihi Saat Kulesi, Konak Cami, Hükumet Konağı, Kemeraltı Çarşısı gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. İzmir’in ana yeri olan Konak Meydanında güzel zaman geçirebilirsiniz.

Agora Ören Yeri

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Agora Ören Yeri, M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Bu antik kent, tarihi oldukça ilgin bir yer olup, felsefenin ve sanatın ortaya çıktığı yer olarak bilinir. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Günümüzde hala kazı çalışmaları devam etmektedir. Şimdi bir açık hava müzesi andıran bu yer gezilip görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Hisar Camii

İzmir’in Konak semtinde Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanının hemen bitişiğinde bulunan Hisar Camii 1592 yılında Yakup Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerini sergileyen Hisar Cami kesme taştan yapılmıştır. Hisar Camii İzmir’in en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Hisar Camii günümüzde ibadete ve ziyarete açık bulunmaktadır.

Birgi Çakırağa Konağı

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyünde yer alan Çakırağa Konağı yaklaşık 250 yıldır ayakta duran Türk evlerinin en güzel örneklerinden biridir. Birgi Çakırağa Konağı inşaatına 1818 yılında Abdullah Ağa tarafından başlamıştır. Abdullah Ağanın vefatından sonra 1837’de Birgili zengin bir tüccar olan Şerif Ağa tarafından konak tamamlanmıştır. Çakırağa Konağı taş temel üzerine ahşap çatı arası kerpiç dolgu tekniği ile U şeklinde iki katlı olarak inşa edilmiştir. Zengin kalem işi süslemeleri ile dikkat çeken Çakırağa Konağı görülmesi gereken yerlerdendir.

Havra Sokağı

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Havra Sokağı, 1492-94 tarihleri arasında İspanya ve Portekiz’den sürülen Yahudiler, Bir kısmının gelip yerleştiği sokağın ismidir. Buraya Havra Sokağın denilmesinin sebebi ise çevresinde çok sayıda sinagog varlığıdır. Eskide tarihi bir sokak olan Havra günümüzde daha çok meyve, sebze, balık, peynir, turşu gibi yiyecek satın almak için uğradıkları bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Çünkü Kemeraltı tarafında bozulmadan kalan nadir sokaklardan biridir.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, 27 Aralık 2008 tarihinde hizmette açılmıştır. Sanat merkezin içerisinde; 1133 kişilik büyük salon, 244 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu ve farklı etkinlik salonları bulunmaktadır. Burada her zaman konser, gösteri ve değişik etkinlikler düzenlenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Ülkemizin en güzel sanat merkezlerinden biridir.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’in Konak semtinde yer alan İzmir Arkeoloji Müzesi İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzedir. 1927 yılında Ayavukla (Gözlü) Kilisesinde ziyarete açılan İzmir Arkeoloji Müzesi 1951 yılından beri Konak’ta Bahri Baba Parkı içinde hizmet vermektedir. 3 katlı olan müze binasının birinci katında idari bölümler; ikinci ve üçüncü katlarında ise sergileme salonları bulunmaktadır. İzmir Arkeoloji Müzesinde İzmir ve çevresindeki arkeolojik çalışmalarda elde edilen birçok tarihi eser sergilemektedir.

İnciraltı Deniz Müzesi

İzmir ili, Balçova ilçe sınırında bulunan İnciraltı Deniz Müzesi, 2007 yıllında Türk denizcilik kültürünün öğretilmesi ve denizciliğinin tanıtılması amacıyla ziyarete açılmıştır.

İnciraltı Kent Ormanı

İzmir’in Balçova ilçesi sınırlarında yer alan İnciraltı Kent Ormanı 2006 yılında ağaçlandırma çalışmaları sonucunda bugünkü halini almıştır. 15.000 metrekareden fazla bir alanı kapsayan İnciraltı Kent Ormanı içinde oturma bankları, barbeküler, tuvaletler, çocuk parkı, 600 metrekare açık restoran, 100 araçlık otopark ve daha birçok olanak bulunmaktadır. Yemyeşil bir tabiata sahip olan İnciraltı Kent Ormanında güzel bir hafta sonu geçirebilir ve sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

Bostanlı Çarşamba Pazarı

Bostanlı Çarşamba pazarı İzmir’in Karşıyaka Bostanlı semtinde kurulan bir pazardır. Bostanlı Pazarı her çarşamba günü kurulur. Yerli ve yabancı birçok insanın geldiği Bostanlı çarşamba pazarında giyim, ayakkabı, kozmetik ürünler, tekstil ürünler, sebze ve meyve bölümleri bulunmaktadır. Sosyete Pazarı olarak da anılan Bostanlı Çarşamba pazarında aradığınız her şeyi en uygun fiyata bulabilirsiniz.

İzmir Pırlanta Plajı

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Pırlanta Plajı Çeşmenin en güzel plajlarından biridir. Pırlanta Plajı uçurtma sörfü yapmaya elverişli bir plajdır. Çeşmenin sörfün başkenti olarak alınmasındaki en büyük nedenlerinden biri Pırlanta Plajıdır. Pırlanta Plajı masmavi denizi, güneşi ve kumsalı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir.

İzmir Atatürk Evi Müzesi

İzmir Alsancak’ta 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan İzmir Atatürk müzesi 1875 -1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak inşa ettirilmiştir.

Bergama Müzesi

İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan Bergama Müzesi 1878 yılında Bergama’da başlayan arkeolojik kazıların sonucunda 1900 ile 1913 yıllarında akropolde yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman kazı evi yanında bir depo müzesi yapılmıştır.

Ekmeksiz Plajı

İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Ekmeksiz Plajı çok güzel küçük bir plajdır. Ekmeksiz Plajı yaklaşık olarak 4000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Ekmeksiz Plajının denizinde tatlı ve soğuk su kaynakları bulunmasından dolayı deniz suyu sürekli serindir. Ekmeksiz Plajının sahil kesiminde yiyecek ve içecek bulabileceğiniz bir gazino bulunmaktadır. Ayrıca plaj yakınlarında bir liman Antik Kenti olan Teos antik kentinin kalıntılarını da görmeniz mümkün.

İzmir Konak Yalı Cami

İzmir Konak meydanında yer alan Yalı Camii çinileri ve sekizgen planıyla dikkat çekmektedir. İzmir’in en zarif camilerinden biri olan Yalı Cami; Konak Cami olarak da tanınmaktadır. Yalı Cami; Mehmet Paşa kızı Ayşe hanım tarafından 1355 yılında inşa ettirilmiştir.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir il sınırları içinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı Yamanlar Dağının zirvesinin hemen altında kalan düzlükte yer almaktadır. Mini bir krater gölü olan Karagöl görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Karagöl’de dağdan çıkan temiz içilen bir su akmaktadır. Karagöl Tabiat Parkında doğa yürüyüşü, piknik ve manzara fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Homeros Vadisi

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Bornova ilçesinde yer alan Homeros Vadisi adını M.Ö. 8. yüzyılda İzmir’de ya da Sakız Adasında yaşadığı sanılan İlyada destanının derleyicisi ünlü yazar Homeros’tan almıştır.

İzmir Resim Ve Heykel Müzesi

İzmir Alsancak’ta Kültürpark içinde yer alan İzmir Resim ve Heykel Müzesi 9 Eylül 1952 yılında Kültürpark içerisinde galeri olarak açılmıştır. İzmir resim ve heykel Müzesinde birçok ünlü sanatçının eserleri sergilenmektedir ve amatörlere resim ve heykel dersi verilmektedir. Çok sayıda etkinliklere ev sahipliği yapan Resim ve Heykel Müzesi görülmeye değer yerlerdendir.

Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Köyünde yer alan Bozdağ Kayak Merkezi 1.700 ile 2.157 metre yükseklikleri arasında kurulmuştur. Bozdağ Kayak Merkezinde kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir. Bozdağ Kayak Merkezinde 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır. Bozdağ Kayak Merkezinde gerek acemi kayakçılar için gerekse usta kayakçılar için pistler bulunmaktadır. Ayrıca Bozdağ Kayak Merkezinde konaklama imkanları da bulunmaktadır.

İzmir Etnografya Müzesi

İzmir Konak Bahribaba Parkı içinde yer alan İzmir Etnografya Müzesi; İzmir Arkeoloji Müzesi ile aynı bahçe içinde karşılıklı konumdadır. İzmir Etnografya Müzesinin binası 19. yüzyılda Neoklasik tarzda meyilli bir teras üzerine inşa edilmiştir. 1987 yılından beri İzmir Etnografya Müzesi olarak hizmet veren tarihi bina 3 kattan oluşmaktadır. İzmir Etnografya Müzesinin birinci katında 19. yüzyıl misafir odası, el işlemeleri, hamam takımları sergilenmektedir. Müzenin 2. Katında ise 19. yüzyıl gelin odası, gelinliklerin vitrini, oturma odası, sünnet odası, mutfak malzemeleri, kadın süs eşyaları, Osmanlı Devleti sikkeleri, el yazması kitaplar ve yazı takımları sergilenmektedir.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Ve Müzesi

İzmir Çankaya’da yer alan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi İzmir tarihinin gelecek nesillere aktarmak amacıyla açılmıştır. İzmir Belediyesi tarafından itfaiye merkez binası olarak 1932 yılında inşa edilen tarihi binanın 2002 yılında restore edilerek Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesinde İzmir’in tarih ve kültür birikimini yansıtan her türlü materyal derlenmiş ve tasnif edilmiş belgeler ve fotoğraflar bulunmaktadır.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir ilinin Çiğli ilçesinde yer alan İzmir Kuş Cenneti doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Çamaltı Tuzlasında yer alan Kuş Cenneti Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır.

İzmir Tabiat Tarihi Müzesi

İzmir ili, Bornova ilçe sınırında bulunan İzmir Tabiat Tarihi Müzesi, 1973 yıllında ziyarete açılan ülkemizin ikinci büyük müzesidir. Ayrıca bu müze bünyesindeki yüksek lisans eğitim programı ve araştırma yapan kadrosu ile Türkiye’nin ilk akademik müzesi olarak bilinmektedir. İki katlı olan müzede tabiatla ilgili çok sayıda eser sergilenmektedir. Müze de ülkemizin çeşitli yerlerinde getirilen 10 – 15 milyon yıllık hayvan ve 350 milyon yıllık bitkiler, omurgasız fosiller bulunur.

Kedi Kültür ve Sanat Merkezi

İzmir Alsancak’ta yer alan Kedi Kültür ve Sanat Merkezi İzmir’in kültürel yaşantısına katkıda bulunmak üzere Güniz ve Cengiz Can tarafından 2009 yılında kurulan bir özel sanat galerisidir.

Ümran Baradan Oyun Ve Oyuncak Müzesi

İzmir Konak’ta yer alan Ümran Baradan Oyun Ve Oyuncak Müzesi ülkemizde bulunan 6 oyuncak müzesinden biridir. Ümran Baradan Oyun Ve Oyuncak Müzesi 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçısı olan Ümran Baradan tarafından açılmıştır. Ümran Baradan Oyun Ve Oyuncak Müzesinde 1850 yılından 1970 yılına kadar kullanılan tahta, teneke, plastik ve kağıt malzemelerden üretilmiş olan dünya tarihine ait pek çok önemli oyuncaklar bulunmaktadır. Oyuncak Müzesinde ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse’a ilham veren Miki Fare, sinemanın atası olarak kabul edilen Later Magica gibi özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Suat Taşer Açık hava Tiyatrosu

İzmir’in Bostanlı semtinde yer alan Suat Taşer Açık hava Tiyatrosu özellikle yaz günlerinde konser, tiyatro ve gösterilerle kapılarını seyircilerine açmaktadır. Açılır – kapanır çatı özelliğine sahip olan Suat Taşer Açık hava Tiyatrosu tüm yıl boyunca etkinliklerini sürdürmektedir. Suat Taşer Açık hava tiyatrosunun kültür ve sanat aktivitelerine katılmak için tercih edebileceğiniz tiyatrolardan biridir.

Arkas Deniz Tarihi Müzesi

İzmir Bornova’da yer alan Arkas Deniz Tarihi Müzesi 1800’lü yıllarda yapılmış ve Arkas ailesinin bir dönem yaşadığı ev günümüzde Arkas Deniz Tarihi Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ziya Gökalp Kültür Merkezi

İzmir Karşıyaka’da yer alan Ziya Gökalp Kültür Merkezi 1998 yılından beri hizmet vermektedir. Ziya Gökalp Kültür Merkezi 350 kişilik bir tiyatro salonu, 200 kişilik bir küçük salon ve bir sergi salonundan oluşmaktadır. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Ziya Gökalp Kültür Merkezi yıl içinde okullar, dernekler, kurum ve kuruluşların etkinlikleri olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Dünya Barış Anıtı

İzmir Karşıyaka’da yer alan Dünya Barış Anıtı Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi üzerinde yer alan rekreasyon alanı zirvesinde kurulmuştur. İzmir’in iç ve dış körfezine gökyüzünden bakıyor hissini uyandıran Dünya Barış Anıtı içerisindeki Ekvator seyir terası ile İzmir gökyüzünden panoramik seyretme imkanı vermektedir. İzmir’in kuşbakışı tüm güzelliğini seyretme imkanı sunan Dünya Barış Anıtı içerisinde yaz aylarında eşsiz körfez manzarasına hakim bahçe, restoran, kır düğün salonu, kafeterya ve piknik alanları bulunmaktadır.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

İzmir Karşıyaka’da yer alan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi İzmir’in en eski fotoğraf stüdyosu olma özelliğine sahiptir.

İsmet İnönü Sanat Merkezi

İzmir Konak’ta Kültürpark Fuar Alanı içinde yer alan İsmet İnönü Sanat Merkezi İzmir’in en önemli kültürel sanat merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Çukuraltı Halk Plajı

İzmir’in Menderes ilçesinde yer alan Çukuraltı Halk Plajı masmavi denizi ve sakin tabiatı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Çukuraltı Halk Plajı 250 metre uzunluğa 10 metre genişliğe sahiptir. Çukurova Halk Plajı mavi bayrak ödülüne sahiptir. Çukuraltı Halk Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve su sporlarını yapabilirsiniz.

Saadet Hatun Hamam Müzesi

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Saadet Hatun Hamam Müzesi Efes Antik kentinde bulunan Efes Müzesinin hemen yanında yer almaktadır. Saadet Hatun Hamam Müzesi Türkiye’de açılan ilk hamam müzesi olma özelliğine sahiptir.

Selçuk Yaşar Müzesi Ve Sanat Galerisi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Selçuk Yaşar Müzesi Ve Sanat Galerisi, 1985 yıllında İzmirli iş adamı Selçuk Yaşar tarafından ziyarete açılan Türkiye’nin ilk özel resim müzesidir.

İzmir Cumhuriyet Müzesi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Cumhuriyet Eğitim Müzesi, geçmişi 1820’li yıllarına dayanan tarihi bir müzedir. Müze de 1920-70 yılları arası döneme ait çok sayıda ders kitabı, ansiklopedi, her dilden klasik roman, Atatürk’e ait çok sayıda fotoğraf, Cumhuriyet tarihine ait binlerce eğitim filmi, slayt, Türk eğitim tarihine ait araç- gereç, karneler ve diplomaları sergilenmektedir.

Türkiye İş Bankası Sanat Galerisi

İzmir Konak Meydanında bulunan İş Bankası Konak Şubesi üzerindeki mekan, sanat ve sanatseverlere hizmet etmektedir. Burada her zaman sergiler düzenlenmektedir. İki salonda oluşan sanat galerisi, resim, heykel ve seramik sergileri düzenlenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Alsancak Sevgi Yolu

İzmir’in parlayan yıldızı olarak bilinen bu yol, Şehrin önemli sembollerinden biridir. Yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı tarafında ziyaret edilmektedir. Yol boyunca; kafeteryalar, takı, hediyelik eşya ve kitap stantları bulunur. Özellikle buraya gelen biri sevdiklerine burada hediye alabilir. Ya da yol üzerinde bulunan cafelerde oturup bir şeyler yeyip içebilir. Sanat, Tarih ve doğal güzellik anlamında ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Kısaca yolunuz İzmir’e düşerse bu yolu ziyaret etmeden dönmeyin derim.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir ili, Konak ilçe sınırında bulunan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Sevinç Hastanesi ile başlayıp İzmir limanı ile son bulan şehrin en popüler caddesidir. Bu cadde yaklaşık 1 km uzunluğunda olup şehrin en popüler caddesi olarak bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda cafe, restoran, otel, gece mekanı ve alışveriş merkezleri bulunur. Günün 24 saati canlı ve hareketli olmaktadır. Eğlence ve huzur namına istediğiniz her şey elinizin altında olmaktadır. İzmir’e yolu düşenlerin ilk olarak uğradıkları yerlerden biridir.

Göztepe

Göztepe semtinde ufak bir vapur iskelesi bulunmaktadır. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Göztepe doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir. Göztepe semtinde kafeler, restoranlar, mağazalar, marketler, dinlenme alanları, sahil şeridi gibi birçok güzel yer bulunmaktadır.

Karşıyaka Çarşısı

İzmir Karşıyaka’da yer alan Karşıyaka Çarşısı trafiğe kapalı bir sokakta bulunmaktadır. Sahilin karşısında yer alan Karşıyaka Çarşısında restoran, kafe, giyim mağazaları ve barlar bulunmaktadır.

Aşıklar Şelalesi

İzmir’in Dikili ilçesinde yer alan Nebiler Şelalesi çevresindeki mağaralar, yaşlı ağaçlar ve büyüleyici ortam ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

İzmir Ödemiş Gölcük Yaylası

İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı Gölcük kasabasında yer alan Gölcük Yaylası Bozdağların üzerinde yer alan yayların içinde en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Doğal güzelliğe sahip Gölcük Yaylası içinde yaklaşık 1 kilometrelik alüminyum set gölü bulunmaktadır. Gölün çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Çeşme Ilıcaları

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Çeşme ılıcaları dünyanın en ilginç ve en zor bulunan Ilıcalardan birisidir. Denizin kıyısında bulunan Çeşme Ilıcalarında; ılıca ve deniz suyu aynı yerde bulunmaktadır. Ilıca sularının sıcaklığını 58 derece civarındadır. Ilıca suları, romatizmalı hastalıklara, kadın ve deri hastalıkları gibi birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Karaburun Yarımadası

Türkiye’nin en büyük Yarımadası olan Karaburun Yarımadası İzmir’in en küçük ilçesidir. Karaburun Yarımadası Ege bölgesinin en bakir yöresi olarak bilinmektedir. Konumu nedeniyle açık denize bakan Karaburun Yarımadasında birçok köy bulunmaktadır. Temiz bir denize sahip olan Karaburun Yarımadası su altı zenginlikleri ile özellikle de dalış meraklıları için iyi bir tatil yeridir. Karaburun Yarımadasında Akvaryum koyu Plajı ve Mimoza Köyü plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Efes Celcus Kütüphanesi

Efes Celsus Kütüphanesi İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti içinde bulunmaktadır. İki katlı bir yapı olan Celsus Kütüphanesi 115 ve 117 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Casus kütüphanesi tarihi dokusu ve kalıntıları ile Efes Antik Kenti içerisinde en çok rağbet gören yapılardan biridir. Antik çağın en büyük üçüncü kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Celsus Kütüphanesi gerek farklı mimari yapısıyla gerekse 2000 yıla yakın tarihi ile Efes’te en çok dikkat çeken yapıdır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz