Kadıköy Rıhtım Meydanı

Kadıköy Rıhtım Meydanı olarak da bilinen Kadıköy İskele Meydanı İstanbul ilimizin Kadıköy ilçesinde bulunur. Haydarpaşa Tren Garı ile İnciburnu Feneri arasında uzanan sahil şeridinde kalan kısmı oluşturuyor. Gezilecek yerler listenize bu meydanı da eklemenizi öneririm.

Kadıköy İskele Meydanı

Özellikle birçok miting alanına sahne olan meydan Anadolu yakasının en önemli miting meydanı diyebiliriz.  Burada bulunan en dikkat çekici yapılardan biri de Haldun Taner Sahnesidir. Haldun Taner Sahnesi 1920 yıllarda sebze halı olarak kullanılıyordu. Daha sonra bu hal taşınınca farklı amaçlar için kullanılmaya başlandı. Günümüzde bu sahne restore edilip İstanbul üniversitesine tahsis edilmiş. Bir bölümü İstanbul Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, diğer kısmı ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olarak kullanılıyor.

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Bu meydanda bulunan bir diğer önemli yapı ise Şehremaneti Binasıdır. Bu bina Beşiktaş Vapur İskelesi’nin tam karşısında bulunur. bu bina tarih içerinde kaymakamlık  ve belediye binası olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise belediye meclis toplantılarına, etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Şehremaneti Binası

Bu meydan Kadıköy ilçemizin Şehir içi ulaşımın kalbidir desek yeridir. Buradan şehir hatları vapur seferleriyle Eminönü, Beşiktaş, Karaköy, Kabataş ve Adalar’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Pek çok otobüs hattı ve Kadıköy-Kartal Metrosu ile Anadolu Yakası’nın pek çok farklı noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

kadıköy rıhtım meydanı (istanbul)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here