Kadyanda Antik kenti
Çam ağaçlarının kokusuyla, gökyüzünün maviliği altında esrarengiz dokusuyla aklıma geldikçe tekrar gitmek istediğim Kadyanda Antik kentiyle ilgili izlenimlerimi aktaracağım sizlere.
Kadyanda Antik kenti
Kadyanda Antik kenti

Muğla Kadyanda Antik Kenti

Kadyanda Antik Kentine giderseniz Roma dönemine,orada bulunan kalıntılarla beraber yapabileceğiniz benzeri bulunmaz bir yolculuk olur sizin için. Kandyanda Antik kenti engebeli bir dağ yamacına konumlanmistir. Kalerinin harap olan pencerelerinden baktiginizda gördüğünüz manzaranın muazzamligina gittiğinizde şahit olacaksınız.Bu kente ugradiginizda mutlaka rahat bir ayakkabi giymeli ve yaniniza su almalisiniz. Kadyanda Antik Kenti denizden 900 metre yuksekliktedir. Kadyanda Antik çağda Kavnos Araxa yolu üzerinde yer alan bir antik kenttir. Antik kentin bir kısmı yol olmussada kentin etrafında bulunan stadyum, hamam, anfitiyatro size o zamani hissettirecek yapıdadır hala. Kentin tarihine baktigimizda M.ö 5.yy la dayanacak kadar eskidir M.ö 168-67de Likya birliğine dahil olan kent sikke bastiran 24 kentten biri olmustur.Kent Roma döneminde önem kazanmistir. Kadyanda Lykia tipi mezarlari taninmakla beraber diğer tarafindaki silindirik Mousuleum dikkat çekmektedir. Ayrica bölgede bir çok sarnıç bulunmaktadir. Kent 1992 yilinda Fethiye Müze Müdürlüğünce kurtarma calismalari yapılmış ve alani rahat gezebilmek için bir gezi yolu yapılmıştır.
Kadyanda Nerede
Kadyanda Nerede
Sizde bu dönemi daha iyi anlamak ve o yapilara dokunmak istiyorsanız mutlaka Kadyanda Antik Kentine uğrayın derim.(Z.A)

Kadyanda Antik Kenti Nerede?

Kadyanda Antik Kenti, Muğla’nın Fethiye ilçesine 24 km. uzaklıkta bulunan Üzümlü Beldesi’nin güney – doğusunda bir tepe üzerinde bulunur.

Kadyanda Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Kadyanda Antik Kenti’ne Şahsi aracınızla Fethiye-Üzümlü yolu takip ederek Üzümlü köyüne ulaşılır. Burada 6 km sol tarafa doğaru yolu takip ettiğinizde antik kentte ulaşmış olursunuz. Tabelalar yardımıyla ulaşımda sıkıntı çekmezsiniz.

Kadyanda Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Kadyanda Antik Kenti; Yaz sezonunda 09:00-19:00, Kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kadyanda Antik Kenti Giriş Ücreti

Kadyanda Antik Kenti Giriş Ücreti 5 TL’dir.

kadyanda
Fethiye Kadyanda Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti
Kadyanda Antik Kenti Tiyatrosu Nerede
Muğla Kadyanda Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here