Kale

Kale ilçesi Malatya ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezinden Yaklaşık 45 km’dir. ilçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Malatya’nın İlçeleri

Kale ilçemizin Eski adı İzolludur. Daha sonra burada bulunan çok eski bir kaleden dolayı Kale ismi almıştır. İzol ismi ise Şanlıurfa’dan buraya göç eden bir aşiretin ismidir. Bu aşiret hala ilçede yaşamaktadır.

kale Haritası

İlçemiz Malatya ilimizin en eski ve zengin ilçesidir. İlçemizde bulunan bir höyük ve şuan Keban Barajı altında yok olmuştur. Bu höyük milattan öncesine ait kalıntılar bulunmuştur. İlçemiz Evliya Çelebi’nin kitaplarına da konu olmuştur. Evliya Çelebi’ye göre 1600 yıl önce burada İzol adlı bir aşiret ilçede yerleşmiştir.  İlçemiz 1990 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olma statüsü kazanmıştır. İlçemize bağlı 1 belediyesi, 19 köyü ile 43 mezrası vardır.

Kale-Hekimhan

Kale ilçemizin gezilip görülecek yerlerine bakalım:

Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Türbesi: Bu türbe Bağdat’ın Kerhi bölgesinden gelerek Malatya ilimizin izollu bölgesine yerleşmiştir. Birçok keramette sahip bu ermişin 4. Murat Bağdat seferi sırasında burada geçip şans eseri bu adamla tanışır. 4. Murat da bunun kerametlerine şahit olmuştur. Bağdat seferi için dua istemiştir. Bağdat seferi çok başarılı geçmiştir. Birçok hasta Şeyh Muhammed’in yanına gelip şifa bulmuştur. 1640 yıllında Şeyh Muhammed vefat etmiştir. Buraya gömülmüştür. Bunun için türbe yaptırmışlardır. Her sene birçok kişi türbe ziyaretine gelir. Dua edip adak adarlar. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka gidip ziyaret etmelisiniz.

Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Türbesi

Sonuç olarak İlçemize yolunuz düşerse Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Türbesi’ni ziyaret etmeden ve yöresel yemeklerini tatmadan dönmeyiniz.

Malatya-Kale

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here