Kaman Merkez

Kaman ilçesi Kırşehir ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kırşehir’in İlçeleri

Kaman ilçesi denince hepimizin aklına şüphesiz burada Yetiştirilen cevizler gelmektedir. Buraya gidenler bu cevizlerin tadına bakmışsa şimdi o tat hala damağında kalmıştır. Yemeyenler ise mutlaka yemelidir.

Göz at ;

  1. Kaman Gezilecek Yerler
  2. Kaman Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
  4. Kırşehir Gezilecek Yerler
  5. Kırşehir’de Gezilecek 10 yer
  6. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Kırşehir Gece Hayatı
  8. Kırşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Kırşehir Otelleri ve Kırşehir Otel Fiyatları
  10. Kırşehir Vadi Paintball Oyun Alanı, Nerede, Nasıl Gidilir?

İlçe Kırşehir ilimizin nüfus ve yüzölçümü olarak en zengin ilçesidir.  İlçemiz 1944 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 10 kasaba 41 köy bulunur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 37.014’dır.  İlçemizin asıl özel kılan başka bir şey ise ömrünü son yıllarını ilçemizde geçiren Dadaloğlu’dur.

Kaman Nerede

 

Kaman’da Gezilecek Yerler

Dadaloğlu Parkı: İlçemizin merkezinde bulunur. Ömrünün son yıllarını burada geçiren Dadaloğlu adına yapılmıştır. Parkın içinde Dadaloğlu anıtı da bulunur. İlçemize yolunuz düşerse bu parka uğrayın derim.

Dadaloğlu Parkı

Dadaloğlu Mezarı: Dadaloğlu asıl Çukurova’da doğup büyümüştür. Ömrünün son yıllarında gelip ilçemize yerleşmiştir. İlçemize çok hizmeti olmuştur. Öldüğünde burada gömülmüştür. Mezarı Dadaloğlu Kültür Parkının bulunduğu, Ziyarettepe’dedir. İlçe belediyesi tarafında buraya anıt mezar yapılmıştır. yöre halkı ve buraya gelen ziyaretçilerin sık ziyaret ettikleri bir yerdir.

Kuş Kalesi: ilçemizde bulunan bu kale Hitit döneminde inşa edilmiş. Bizans döneminde geliştirilmiş ve uzun süre kullanılmıştır. Ondan sonra gelen birçok medeniyetin kullandığı kale bugün hala ziyaretçilerini çekebilecek güçtedir. Yolunuz düşerse uğrayın derim. İlçe merkezine 3 km uzaklıktadır.

Kuş Kalesi

Ömerhacılı Kalesi: İlçemize 12 km uzaklıkta bulunan bu kale Ömerhacılı kasabası yakınlarındaki Baran dağının, sarp ve dik yamaçlarına kurulmuştur. Kale kim tarafında yapıldığı net bilinmiyor. Roma veya Bizans döneminde inşa edildiği bilinen kale birçok medeniyet kullanmıştır. Kalede yaşayan insanların asma merdivenler veya gizli yollarla kaleye girildiği tahmin ediliyor. Bu gizemli kaleye yolunuz düşerse uğrayın derim.

Ömerhacıllı Kalesi

Hirfanlı Baraj Gölü: İlçe merkezine 17 km uzaklığında bulunan bu baraj gölü ilk yapıldığında Türkiyenin en baraj gölüydü. Günümüzde birçok baraj gölünün olması bu baraj gölü günümüzde 4. Sıraya düşmüştür. 2 km uzaklığında Tesisler bulunur. Bu göl Dolgu yüksekliği 81 metredir. Baraj gölünün uzunluğu: 75 km. ve en geniş yeri: 15 km. dir. Ayrıca göl kıyısında 1960 yıllında açılan Büyük Oba adında bir plaj bulunur. Yöre halkı ve ziyaretçilerin yaz aylarında sık uğradıkları bir yerdir. Sizinde yolunuz düşerse bu plaja gidip doyasıya yüzebilirsiniz.

Hirfanlı Baraj Gölü

Kalehöyük: İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunur.  höyüğün bulunduğu tepe yaklaşık olarak  280 metre çapında 16 metre yüksekliktedir. Höyükte 1986 yıllında Japonların oluşturduğu bir araştırma grubu ile yapılmıştır.  kazılarda 4 farklı katman bulunmuştur. bu katmanlarda birçok buluntuya rastlanmıştır. Burada çıkarılan kalıntılar Kalehöyük müzesinde sergilenmektedir.

Kalehöyük Kazı

Kaman Kalehöyük Müzesi: Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde hibe olarak yaptığı Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alanı kapsamaktadır. Burada sergi salonu, sinevizyon, araştırma, fotoğraflama ve kütüphane bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Japon botanik bahçesi stilinde yapılan müze 2011 yıllında en iyi yeşil müze ödülüne layık görülmüştür. 2012 yıllında Avrupa’da yıllın müzesi adayı gösterilmiştir. Her gün açık olan müze giriş ücreti 5 liradır. Yolunuz düşerse mutlak bu müzeyi ziyaret etmeyi geliniz.

Kalehöyük Müzesi-Kaman
Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
Kalehöyük Müzesi
Kaman Merkez
Kaman Nerede
Kaman

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here