Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Süleymaniye semtinde bulunur. türbe Süleymaniye camii içerisinde yer alan türbeyi gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Kanuni Sultan Süleyman türbesi

Kanuni sultan Süleyman zamanında Osmanlı Devleti en parlak zamanını yaşamıştır. Kanuni sultan Süleyman 1494-1566 yılları arasına birçok zafer bırakmayı başarmıştır. İsmini tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kanuni 1566 yıllında Macaristan seferi sırasında hayatını kaybetmiştir.  Kanuni iç organları Macaristan sınırında defnedilmiştir. Naaşı ise İstanbul ilimizde bulunan Süleymaniye Camisine defnedilmiştir. Burada Osmanlı padişahına türbe yaptırılmıştır. birçok yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi İstanbul

Süleymaniye Camisinde yapılan bu türbe bizzat Mimar Sinan tarafında inşa edilmiştir. Türbenin mermerleri süslemeli ve çinilerle kaplı yüzü görenleri hayrete bırakmaktadır. Bu türbe de kanuni dışında Sultan II. Süleyman, Sultan II. Ahmet, Mihrimah Sultan, Saliha Dilaşûp Valide Sultan, Asiye Sultan ve Rabia Sultan’a ait sandukalar bulunmaktadır. Ayrıca bu türbe de bulunan Hacerül Esved taşı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Diğer yerlerde bu taşı uzakta görmek bile hayal iken burada taşa ulaşmak baya kolaydır. Yolunuz düşerse buraya mutlaka uğramalısınız.

Kanuni Sultan Süleyman’in Mezarı

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bu türbe İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Süleymaniye semtinde bulunur. Eminönü bölgesindeki Camiye vapurla, Tramvay, metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede
Kanuni Sultan Süleyman’in Mezarı istanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here