Karaçoban

Karaçoban ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 183 km uzaklıktadır. Erzurum ilimizin en güneyinde bulunur. Bu ilçeye gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Karaçoban Haritası
Erzurum’un İlçeleri

Tarihi milattan önce 1400 yılına dayanır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler birçok tarihi yapıda arkalarında bırakmışlardır. İlçemiz 1071 Malazgirt zaferi ile kapılarını Türklere açmıştır. İlçemiz daha sonra 1987 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Karaçoban

Karaçoban ilçemizde gezilip görülmesi gereken yerler:

İlçemizde 7 tarihi cami bulunur. Bunların dışında Zernak Kalesi ve Sarıveli Höyüğü ilçemizde bulunan yapılardır.

Zernak Kalesi: Bu kale ilçemizde bulunan en önemli tarihi yapıdır. Bu yapı 1134 yıllında Muş beylerinden Alaaddin Paşa tarafında yaptırılmıştır. kale günümüze tahrip bir şekilde ulaşmıştır.

Zernak Kalesi

Sarıveli Höyüğü: Bu höyük ilçe merkezine bağlı Sarıveli Mahallesinde bulunur. Bu höyükte bulunan tarihi kalıntılar milattan önce 1400 yıllına ait olunduğu söylenilir. İlçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir.

Sonuç olarak ilçemize yolumuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz. Ayrıca ilçede yapılan yöresel yemeklerin tadına bakmalısınız.

Erzurum-Karaçoban

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz