Ereğli

Ereğli ismi, Türkiye’de üç farklı şehrin ilçesidir. Bir tanesi Ereğli ismi ile Konya’nın ilçesidir. Bir tanesi Marmara Ereğli Tekirdağ’ın ilçesidir. Birde Karadeniz Ereğli var.

Ereğli Gezilecek Yerler

Buda bugün ele alacağımız Zonguldak ilimizin bir ilçesidir. Bu ilçe Çelik ve Çilek diyarı olarak bilinir. Ereğli ilçesi denilince aynı zamanda Uzun Mehmet akla gelir. Uzun Mehmet kimdir diye soranlarınız var ama Uzun Mehmet’i çok iyi tanırım diyenlerde var. Biz yinede kısaca Uzun Mehmet’i hatırlayalım.

Uzun Mehmet aslen Zonguldak Ereğli nüfusuna kayıtlı biridir. Her Türk evladı gibi 20 yaşına basınca askere gider. Askerlikte komutanları tezkeresine yakın kala bütün askerlere memlekete döndüğünüzde birkaç taş gösterir.

Bunları arayın der. Uzun Mehmet Ereğli’ye gelir. Bu taşları aramaya başlar. Ve bu taşın olduğu yeri bulur. Yetkililere haber verir. Büyük ödüller alır. Uzun Mehmet kısaca Taş Kömürü keşfeden adamdır diyebiliriz. Her yıl burada Uzun Mehmet adına anma töreni yapılır.

Göz at ;

 1. Ereğli Gezilecek Yerler
 2. Ereğli Zonguldak Nerede
 3. Cehennem Ağzı Mağarası
 4. Kızılcapınar Baraj Gölü
 5. Halil Paşa Köşkü
 6. Karadeniz Ereğli Müzesi
 7. Karadeniz Ereğli Kalesi
 8. Ilıksu Kaplıcası ( Kozlu-Aşağıçayır Kaplıcası)
 9. Fetih Çınarları
 10. Ereylin AVM
 11. Aycity Avm
 12. Zonguldak Gezilecek Yerler
 13. Zonguldak’ın İlçeleri
 14. Zonguldak Gece Hayatı
 15. Zonguldak’da Gezilecek 10 Yer
 16. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 17. Zonguldak Otelleri ve Zonguldak Otel Fiyatları
 18. Ilıksu Kaplıcası ( Kozlu-Aşağıçayır Kaplıcası)
 19. Zonguldak Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 20. Filyos Nerede, Nasıl Gidilir
 21. Zonguldak Nerede?

Karadeniz Ereğli, Zonguldak ilimizin 8 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. İlçemize bağlı  5 belde 91 köy bulunur. İlçemizin 2015 yıllı itibari ile nüfusu 173.886’dır.

Zonguldak’ın İlçeleri

Karadeniz Ereğli Gezi Rehberi

1-Karadeniz Ereğli Müzesi

İlçe merkezinde bulunan bu müze 19. Yüzyılda Halil paşa tarafında inşa edilmiştir. 3 katlı olan bu bina Halil paşa konağı olarak da bilinmektedir. Bu bina uzun yıllar Halil paşa konağı olarak kullanılmıştır. 3 katlı olan yapı 1998 yıllında müzeye çevrilmiştir.

Müzede birçok arkeolojik eser sergilenmektedir. 2005 yıllında yapılan sayımda 5 bin üzerinde eser bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse her bir katında farklı tarihi lezzet alacağınız bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.2-Gazi Alemdar Gemi Müzesi

İlçemizde bulunan bu gemi 1. Dünya savaşı yıllarında İstanbul işgal edilmişti. Birkaç vatansever subay İstanbul’dan bir gemi kaçırılıp buraya getirilir.

Buraya saldıran Fransızlara yöre halkı karşılık verir. Böylece Karadeniz Ereğli teslim olmamış olur. İlçemizde bulunan bu gemi müzeye dönüştürülüp birçok eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlak uğrayınız.

3-Karadeniz Ereğli Kalesi

İlçemizin Kaletepe mahallesinde bulunan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. bu yapı 13. Yüzyılda Bizans dönemine ait olan bu kale görülmeye değer bir yapıdır.

Kale etrafında yapılan kazılarda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Günümüzde harabe durumunda olan bu kaleyi görmelisiniz.4-Orta Cami

İlçemizin Akarca Mahallesinde bulunur. bu cami 5-6. Yüzyılda yapılmış bir kilisedir. Bu kilise Bizanslılar tarafında yapılmıştır. Türkiye’de yapılan ilk Ayasofya kilisesi olarak da bilinir.

Osmanlılar zamanında camiye çevrilmiştir. Bu cami birçok kez onarımdan geçilmiştir. Yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

5-Bizans Kilisesi

İlçemizin merkezinde bulunan Akarca Mahallesinde bulunur. bu kilise günümüzde yok. Çünkü yerinde şuan bir cami var. 1942 yıllına kadar kilise olan bu yapı bu tarihten sonra Camiye çevrilmiştir. Caminin bodrum katında kiliseye ait kalıntılar bulunmaktadır.

6-Cehennem Ağzı Mağaraları

İlçemizin merkezinde bulunan İnönü Mahallesinde yer alır. İşin aslına bakarsanız burası tek mağara değil 3 mağaradır. Bu mağaralar hakkında birçok efsane anlatılır. Bu mağara ölüler mağarası olarak biliniyor. Buraya giren ölüyormuş bu yüzden bu ismi alındığı söylenmektedir. Yolunuz düşerse uğrayın böyle gizemli bir mağarayı kaçırmayın derim.

7-Göleviç Mağaraları

İlçemize bağlı Süleymanbeyler köyünde bulunur. Bu mağarada antik çağda kalma yapılar bulunur. Duvar resimleri dikkat çekicidir. Burada doğal güzelliğe sahip birde Gölveçli Şelalesi bulunur. Buraya uğramalısınız.

8-Belediye ve Erdemir Plajları

İlçemiz ve Alpalı yolu üzerinde bulunmaktadır. buraya gelip yazın denizin keyfine çıkarabilirsiniz.yazın burası tıklım tıklım olmaktadır.

9-Kızılcapınar Baraj Gölü

İlçe merkezine 21 km uzaklıktadır. Ereğli Demir Çelik fabrikasını suyu burada karşılanmaktadır. Yöre halkının günübirlik piknik yeridir. Birçok şeye hizmet eden bu baraj gölü Aydınlar çayı üzerinde kurulmuştur. Yolunuz düşerse uğrayınız.

10-Bozhane Hamamı

Zonguldak ilimizin Ereğli ilçesinde bulunan Bozhane Hamamı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza aktaracağız. Bu yapı Bozhane mevkiinde bulunur. Bu yapının kitabesi bulunmadığı için yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. Ama mimari özeliklerini incelediğimizde bu yapının 19.yüzyılda Osmanlı mimarisine ait olduğunu söyleyebiliriz.

Sizinde tarihe ve Osmanlı mimarisine göz aşinalığınız varsa siz de bu yapıyı incelediğinizde eminim aynı fikirde olacaksınız. Bu yapının zamanla tahrip olması nedeni ile birçok kez onarımdan geçilmiştir. Ayrıca yol yapım çalışmaları nedeni ön kısmı tıraşlanmıştır.

Moloz taştan yapılan bu hamamın dıştan yapılan süslemeler dikkat çekicidir ve ayrıca ülkemizde bulunan diğer hamamlardan farkı olarak çifte hamam düzenine sahip bir hamam olmasıdır. Bu Hamam 3 bölümden oluşur. Bunlar: 1. ılıklık: iki kubbeli yapıdadır. Burada Sıcaklık bölümün girişi sağlanmaktadır. 2.sıcaklık: kare planlı olan bu bölümün ortasında mermerden yapılmış göbektaşı bulunmaktadır. 3.soyunmalık: tamamen ahşaptan yapılan bu bölüm ortasında sekizgen yapılı kurutmak için havlu kuleleri bulunmaktadır. çatısı da alaturka yapılıdır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here