gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Karapınar Nerededir?

Osmanlının Sultaniye adını verdiği Karapınar da ilk yerleşmeler Hitit döneminde görülmektedir. Karapınar, 1868 yılında ilçe,1882 yılında belediye olmuştur.

Türkiye’nin tek çöl toprağına sahip yeridir ve çeşitli krater göllerine sahiptir. Karacadağ volkanı, bu ilçedeki en önemli dağlık yerdir. Bu ilçenin rağbet görüp nüfusunun artması için Mimar Sinan tarafından bir vakıf şeklinde Camii Han, Kervansaray, İmaret, Dükkan, Yer değirmeni, Çeşme gibi tesisler yapılmıştır. Pek çok sayıdaki Tabiat Harikası olan Obruklar ile çevrilidir.

Hangi Bölgededir ve Hangi İle Bağlıdır?

Karapınar, Konya ilinin bir ilçesi olup, Konya ovasının güneydoğusunda ve İç Anadolu bölgesindedir. Tarihte de Ulukışla-Ereğli-Konya arasında konaklama merkezidir.

Aynı zamanda Anadolu’yu Ortadoğu’ya bağlayan önemli bir yol güzergâhı olduğundan yerinin önemi büyüktür. Karapınar ilçesinin batısında Konya ili, güneyinde Karaman ili, doğusunda Ereğli ilçesi, kuzeyinde Aksaray ili sınırı vardır.

Konya Karapınar İlçesine Nasıl Gidilir?

Karapınar ilçesi, Konya-Adana Devlet yolu üzerinde, Konya üzerinden Isparta ve Afyon illeriyle bağlantılıdır. Çeşitli şekillerde ulaşım yolu tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz