Kargı-Çorum

Kargı ilçesi Çorum ilimize bağlı 14 ilçeden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 104 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Çorum’un İlçeleri

Kargı ilçesine Türkler yerleşmeden önce ismi Blaene olduğu söyleniliyor. Kargı ismi ise  16. Yüzyıllın ilk çeyreğinde aldığı rivayet ediliyor. Kargı ilçesi 1936 yılına kadar Osmancık ve Tosyo ilçelerine bağlıydı. 1936 yıllında ilçe yapılarak Kastamonu ilimize 1956 yıllında ise Çorum ilimize bağlanmıştır. İlçeye bağlı 1 belde 58 köy bulunur. İlçe nüfusu 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 15.322’dır.

Kargı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kargı’da Gezilecek Yerler

Kargı ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için birçok kültürü de beraberinde yaşatmaktadır. Burada birçok tarihi ve doğal güzellik bulunur. fakat onlara geçmeden önce ilçemizde özel yapımı Tulum Peyniri ünlüdür. Onun dışında ilçemize has Kargı Besi Dokumacılığı gelişmiştir. Bu bilgileri verdikten sonra ilçemizde bulunan doğal güzellikleri ve Tarihi yerlere bakabiliriz.

Kargı Bezi
Kargı Tulum Peyniri

Mihrihatun Cami

İlçemizde bulunan bu cami 4. Murat’ın eşi mihrihatun’un Kargı ilçemizde belli bir süre kalmıştır. Bu camiyi de inşa edilmesine o vesile olmuştur. Bu cami 1943 yıllında meydana gelen depremde yıkılmıştır. Yerine aynısında bir tane yapılmıştır. 1985 yıllında bu cami de yıkılmıştır. Günümüzdeki cami inşa edilmiştir. Fakat isim değiştirilmemiştir. Mihrihatun burada kendi adına birde hamam inşa etmiştir.

Mihrihatun Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Gavur Ambarı

İlçemize bağlı Göl köyü Baş Pınar mahallesinde bulunur. Küçük bir kayaya oyulan bir eserdir. Bu eser Roma Dönemine aittir. Burada mezar türünde odalar bulunur. odaların içi çeşitli süslemeler bulunur. Yolunuz düşerse bakın derim.

Gavur Ambarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Örencik Köyü Camii

İlçemize bağlı Örencik köyünde bulunur. bu cami Hicri takvime göre 1323 yıllında Alizade Mustafa Efendi Oğlu tarafından “Dimitri” isimli bir mimara yaptırılmıştır. 1943 yıllında Burada meydana gelen depremde minaresi yıkılmıştır. Minare yeniden yapılmış. Cami ise onarılmıştır.

Örencik Köyü Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kargı Yaylası

İlçemize 26 km uzaklıkta bulunan bu yayla insanları kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. yeşilliği, temiz havası ve soğuk suyu ile buraya gelenleri adeta kucaklamaktadır. Güzel bir gün geçirip akciğerlerinizin bol oksijen almasını istiyorsanız sizi Kargı Yaylasına bekliyoruz. Ayrıca ilçemizde Aksu, Karandu, Göl, Eğinönü, Örencik, Gökçedoğan ve Karaboya yaylaları bulunmaktadır.

Kargı Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz