Karşıyaka

Karşıyaka; İzmir’in deniz kıyısında bulunan ilçelerinden biridir. Karşıyaka’ya deniz yolu, demir yolu ve kara yolu ile ulaşmanız mümkün. Karşıyaka’ya Banliyö ve otobüs ile İzmir’in birçok ilçesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. En çok tercih edilen hiç şüphesiz denizin tadını çıkararak vapur ile yolculuk yapmaktadır. İzmir’e karşıdan bakan Karşıyaka’da gezilecek yerler şunlardır:

Karşıyaka Nasıl Gidilir
Karşıyaka Nasıl Gidilir
Karşıyaka Nerede
Karşıyaka Nerede

Karşıyaka Çarşısı: Trafiğe kapalı bir sokakta bulunan Karşıyaka Çarşısında aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Günün her saati kalabalık olan çarşıda yürümenin ve alışveriş yapmanın keyfine varmalısınız. Çarşıda; restoran, kafe, giyim mağazaları ve barlar bulunmaktadır. Eğlence arayanlara hitap eden çarşı aynı zamanda alışveriş tutkunlarına da hitap etmektedir. Çok sayıda markaya ev sahipliği yapan çarşıda doyasıya bir alışveriş yapabilirsiniz. Çarşıda neredeyse her yerde Karşıyaka Sporuna ait kırmızı yeşil tişörtler göreceksiniz. Karşıyaka gençleri Karşıyaka spor taraftarları ile maç olduğu günler Karşıyaka çarşısını ile inletir. Yüzünüzde tebessüm bıraktıracak bu Karşıyaka sevgisini gezinizi tamamladıktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

Karşıyaka Çarşısı
Karşıyaka Çarşısı
Karşıyaka Hangi Şehirde
Karşıyaka Hangi Şehirde

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi: Karşıyaka’da bulunan şehrin en eski fotoğraf stüdyosudur. Hamza Rüstem’e ait olan fotoğraf stüdyosunda bulunan eserler yüz yıllık bir geçmişe sahip. Bu fotoğraf evinde eski fotoğraf makineleri ve fotoğraf kareleri sergilenmektedir. Ayrıca Hamza Rüstem’e ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir. Bu fotoğraf evini gezdiğinizde fotoğraf makinelerin ve fotoğraf karelerinin yıllara göre değişimine şahit olacak ve hayretler içerisinde kalacaksınız.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı: Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın mezarı Karşıyaka’da Zübeyde Hanım Caddesinde bulunmaktadır. Yeşil bir parkın içinde yer alan mezar anıt şeklinde yapılmıştır. Günün her saati ziyarete açık olan bu mezarı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca hemen yanında bulunan ağaç kesilmemesi için asırlık ağacı içine alan tarihi camii de görülmesi gereken yerlerdendir.

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı
Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı

Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi): Karşıyaka’da Latife Hanım sokağında bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile bir süre yaşadığı bu tarihi köşk görülmesi gereken yerlerdendir. Restore edilerek günümüzde anı evi olarak kullanılan bu köşk pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır. İki katlı olan bu köşkü gezdiğinizde hem tarihi köşkün güzelliğine şahit olacaksanız hem de Ulu Önder Atatürk’ün ailesine ait birçok objeye şahit olacaksınız. Ayrıca köşkün yeşil bahçesinde bulunan kafeteryada oturup sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)
Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)

Karşıyaka’da fayton ile gezi yapabilirsiniz. Eşsiz bir tat bırakacak bu gezi sayesinde Karşıyaka’yı daha iyi tanıyacak ve birçok güzelliğine şahit olacaksınız. Ayrıca Karşıyaka sahilinde oturup İzmirlilerin deyişiyle çiğdem yani çekirdek çıtlatıp deniz havasının tadını çıkarabilirsiniz. Sahilde İzmirlilerin deyişiyle darı yani mısır yiyebilirsiniz. Ayrıca İzmir’e özgü kumrudan mutlaka yemelisiniz.

Karşıyaka
Karşıyaka

Karşıyaka Otelleri ve Karşıyaka Otel Fiyatları hakkında bilgi edinmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Karşıyaka Otelleri ve Karşıyaka Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here