Kayapınar Hangi Şehirde

Kayapınar ilçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Diyarbakır ilimize bağlı merkezi 4 ilçeden biridir. İlçemiz Diyarbakır şehrin tam merkezinde olduğu için ulaşımı çok rahattır.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Bu ilçenin ilk yerleşim yeri Peyas Köyüdür. Bu köy 1991 yıllında yaklaşık nüfusu 3 bin civarındaydı. Yıl 2013 olunca buranın nüfusu 142 bin civarında oldu. Bu şekli ile Türkiye’nin en kalabalık mahallesi oldu.  Son beş yılda yoğun göç alan ilçemiz nüfusu 300 bini aştı.

Kayapınar-Diyarbakır

İlçemiz merkezi konumunda olduğu için ilçe sürekli gelişmeye açık bir yerdir. İlçede yükselen binalar ve her geçen gün şehrin modernleşmesi göz kamaştırıyor. İlçe aynı zamanda İlimizin en sakin ilçelerden biridir. Bu yüzden sürekli göç almak durumunda kalıyor. İlimizin önemli yapıları bu ilçede bulunuyor. Diyarbakır şehrimizin Otogarı olan DİŞTİ de bu ilçede bulunmaktadır.

Kayapınar Gezi Rehberi

Kayapınar

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp gezeceğiniz çok yer vardır. ilçemiz merkezi konumunda olduğu için diğer ilçelerde bulunan yapıları ve aynı zamanda merkezde bulunan yapıları ziyaret edebilirsiniz. İlçemizde Ciğer yemeden geri dönmeyiniz.

Kayapınar Nerede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz