Kaymaklı Nerede, Nasıl Gidilir ve Gezi Rehberi
Kaymaklı Nerede, Nasıl Gidilir ve Gezi Rehberi

Nevşehir il merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Kaymaklı, mutlaka gezilip görülmesi gereken harika bir tatil beldesidir.

Bu beldenin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Beldeyi asıl popüler yapan yer altı şehirleridir. 25 bin kilometrelik bir alan içerisinde 200 civarında yeraltı kenti bulunmaktadır. Burada Bizans dönemine ait çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika gezi turunu yaşayabilirsiniz.

Kaymaklı Gezi Rehberi

1-Kaymaklı Yer Altı Şehri: Kaymaklı Yeraltı Şehri; yeraltı şehirleri ile ünlü olan Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Geçmişi MÖ. 3000’li yılına dayanan Kaymaklı Yeraltı Şehri; Nevşehir’in en önemli turizm noktalarından birisidir. Hititler döneminde inşa edilen Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlıdır. Romalılar ve Bizanslılar döneminde de genişletilerek kullanılan Kaymaklı Yeraltı Şehri tüp kayalıklarla oluşan, dar koridorlarla birbirine bağlanmış bir yeraltı şehridir. 8 katlı olan yer altı şehrinin günümüzde 4 katı ziyarete açıktır. Kaymaklı Yeraltı şehrinin birinci katında hayvan barınağı bulunmaktadır. İkinci katında tek göbekli ve oturma bölümlerinin bulunduğu kilise yer almaktadır. Üçüncü katında erzak deposu, şırahane, mutfak gibi bölümler bulunmaktadır. Dördüncü katında ise savunma amaçlı yapılmış tüneller, erzak deposu, mutfak, tandır gibi bölümler bulunmaktadır. Giriş ücreti 20 TL’dir.

Kaymaklı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaymaklı, Nevşehir’in merkezine bağlı bir beldedir. Bu belde, Nevşehir il merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için  Nevşehir il merkezinde ya da otogarından kalkan toplu taşıma araçlarına binmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz