Han camisi
Han camisi

Ticaret merkezi olarak bilinen kentimizin merkezinde bulunan Han camisi ile gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza aktaracağız.

Han camisi Girişi
Han camisi Girişi

İlimizde bulunan bu cami Selçuklular döneminde inşa edilen bir handır. Selçuklular 13. Yüzyılda Burhanettin Bulvarı üzerinde bu hanı inşa etmişlerdir. Bu cami yıllarca han olarak hizmet vermiştir. Kayseri ilimizde birçok han bulunmaktadır. sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi ticaret merkezi olmasındadır. Bu hanın ne zaman camiye çevrildiği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Cami üzerinde bulunan onarım (1856-1896) tarihleri bulunmaktadır. fakat söylenene göre hanın camiye çevrilişi daha eski tarihlere dayanmaktadır.

Han camisine Nasıl Gidilir
Han camisine Nasıl Gidilir

Caminin iç mekanı ve süslemeleri dikkat çekmektedir. Caminin uzunluğu yaklaşık 40 metre genişliği ise yaklaşık 30 metredir. Cami dikdörtgen tarzda yapılmış olup bugün hala yöre halkına hizmet vermektedir. Birçok kez onarımdan geçen cami bugün özgünlüğünü koruyabilmektedir.

Han camisi Nerede
Han camisi Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse bu tarih yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kayseri Han Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kayseri Han Camii, Kayser,i kent merkezinde bulunan Talas Caddesi üzerinde bulunur. Buraya yürüyerek veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Han camisi
Han camii

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here