Kelenderis Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ili, Aydıncık ilçe sınırında bulunan Kelenderis Antik Kenti, kim tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen kalıntılardan kentin MÖ. 6. Yüzyılda Kilikya’nın en eski antik tanrılarından Sandon tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.

Uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan antik kent önemini uzun süre korumuştur. Bu antik kentten günümüze liman girişinde yer alan liman hamamı, tiyatro ve nekropol alanı ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi alanı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kelenderis Antik Kenti Nerede?

Kelenderis Antik Kenti, Mersin’in Aydıncık ilçesine bağlı Merkez Mahallesinde bulunur. Silifke’ye 80, Anamur’a 52 km uzaklıkta bulunur.

Kelenderis Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Aydıncık ilçesine ulaşmak gerekir. Aydıncık, bağlı bulunduğu il merkezi olan Mersin’e 170 km. uzaklıktadır. Buraya araçla yaklaşık 2 saat 45 dakika da ulaşmak mümkündür. Mersin otogarından kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca çevre il ve ilçelerden de buraya direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Antik Kent Ana yol üzerinde olduğu için ulaşımı oldukça rahattır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here