Kemaliye
Kemaliye

Kemaliye İlçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 150 km uzakliktadir. İlçemize ulaşmak için Elazığ, Malatya ve Erzincan yolu üzerinden ulaşılabilir. İlçemiz uzaklık olarak Elazığ ilimize daha yakındır.

Erzincan’ın İlçeleri

Kemaliye ilçemizin eski adı Eğin’dir. 1922 yıllında Mustafa Kemal Paşa bizzat kendi isminden olan Kemal ismini buraya vermiştir. Çünkü bu ilçe kurtuluş savaşında çok büyük başarılara imza atmıştır.

Kemaliye

Kemaliye ilçemiz tarihi yapılar bakımında çok zengindir. İlçemizde birçok medeniyet gelip geçmiştir. Bu medeniyetler gittiklerinde arkalarında birçok eser bırakmışlardır. Bu eserlere sizinle birlikte bir göz atalım

Kemaliye Gezi Rehberi

Kemaliye Evleri

Zincirli Kaya: Bu kaya ilçemizde bulunur. Bu kayayı zincirle bağlayıp insanoğlunun doğaya hükmedeceği inanışı vardır. Bu kaya halk arasında kutsal sayılmaktadır. Buraya yerli yabancı birçok turist gelmektedir. Buraya çıktığımızda Bütün ilçe ayaklarınızın altına giriyor adeta. Kemaliye merkezinden bakan kişilerin kayanın düşmesini engelleyen tek faktör olarak kayayı çevreleyen zincir olduğunu düşünmekte olup bazı kimseler ise Yaratıcı’nın kayanın düşmesini engellediği inancı da görülür. Buraya 2004 yıllında Belediye ve hayırseverlerin yardımı ile 192 basamak merdiven yapılmıştır. Buraya gelen ziyaretçiler merdivenlerle o kayaya çıkmaktadır. Bu gizemli kayayı görmenizi tavsiye ederim.

Zincirli Kaya

Kemaliye Orta Cami: Bu cami ilçe merkezinden bulunur. Hala günümüzde cami olarak kullanılmaktadır. Bu cami 17-18. Yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami ilçemizde bulunan en güzel ve en dikkat çekici eserlerden biridir. İçi ahşap dışı taş ile inşa edilen bu cami Osmanlı eseridir. Buraya yolunuz düştüğünde bu tarihi camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Orta Camisi

Kışlacık Köyü Camii: Bu cami ilçe merkezine bağlı Kışlacık köyünde bulunur. Bu cami 1005 yıllında inşa edilmiştir. Bu cami Melik Ahlet tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Günümüzde hala köy halkına hizmet veren bu camiyi görmelisiniz.

Kışlacık Köyü Camisi

Salih Köyü Camii: Bu cami ilçemize bağlı Salihli köyünde bulunur. Bu cami 1305 yıllında inşa edilmiştir. Kim tarafında yapıldığı belli olmayan bu cami günümüzde hala yöre halkına hizmet vermektedir.

salihli Cami

Taşdibi Cami: Bu cami ilçe merkezine bağlı Taşdibi köyünde bulunur. 1051 yıllında inşa edilmiştir. İnşasında kesme taş kullanılmıştır. Günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

Taşdibi Camisi

Yeşilyamaç Köyü Camii: Bu cami ilçe merkezine bağlı Yeşilyamaç köyünde bulunur. Bu cami Osmanlı eseridir. 1275 yıllında inşa edildiği söylenmektedir. Cami işçiliği dikkat çekmektedir.

Yeşilyamaç Köyü Camisi

Beşpınar Köyü camii: Bu cami İlçe merkezine bağlı Beşpınar Köyünde bulunur. Bu cami 4. Murat zamanında inşa edildiği söylenmektedir. Bu tarihi camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Beşpınar Camisi

Ala Mağarası: Bu mağara ilçemizin kuzeydoğusunda bulunur. Bu mağara ziyaretine birçok yerli ve yabancı gelmektedir. Çok gizemli olan bu mağara şifa dağıtıyor adeta. Bu mağaranın ismini duyan şifa bulmak için geliyor. Girişinde sızıntı olarak akan suyun Ala ve Sedef hastalıklarına iyi geliyor.

Ala Mağarası:

Kırkgöz Mesire Alanı: Bu mesire alanı ilçemize 6 km uzaklıkta bulunur. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde yöre halkı ailece piknik yapmak amacı ile geldiklerini görebiliyoruz.

Mesire Alanı

Kadı Gölü: Bu göl birçok efsaneye konu olmuştur. hatta çok hızlı akmasından dolayı buraya attan daha hızlı ulaşır diye bir tabir kullanılır. Özellikle nisan ayında adeta coşmaktadır. İlçemizin içme suyu ve sulanma bunun üzerinde yapılır. Göl üzerinde birçok su değirmeni görmek mümkündür.

Kadıgölü

Karanlık Kanyonu: İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu kanyon dünyada en büyük ikinci Kanyonudur. Bu kanyon ilçemize renk katmaktadır. Kanyonun hemen yanında bulunan Taş yolu ile birlikte baktığımızda manzarasına insan büyülemektedir. Bu kanyon yaklaşık 9 km uzunluğundadır. Bu kanyonun içinde Fırat nehri kıvranarak geçmektedir. Bu nehir üzerinde Tekne turları yapılmaktadır. bu karanlık ve vahşi kanyonunda kendinizi 3D sinemasında hissediyorsunuz. Burada bulunan piknik alanları ile doyasıya eğlenebiliyorsunuz. Ayrıca burada çeşitli sportif etkinlikler düzenleniyor. Bunlar: rafting, kano, jet ski ve bot safari şeklinde yapılıyor. Buraya yolunuz düştüğünde kesinlikle uğramalısınız.

Karanlık Kanyonu

Başpınar Köprüsü: 1957 yıllında yapılan bu köprü daha sonra Keban barajın suyun çoğalması ile köprü suya telsi olmuştur. daha sonra köylüler Feribotla ulaşım sağlamaya başladılar. Daha sonra suyu seviyesinin azalması feribot seferleri yapılmadı. Yöre halkı kendi kaderine bırakıldı. Daha sonra 24 köyün yaptığı bağışlarla 1997 yıllında buraya yeniden çok güzel bir köprü yapıldı.

Başpınar Köprüsü

Ocak Köyü Özel Müze: Bu müze ilçe merkezine bağlı Ocak köyünde bulunur. İlçe merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Bu müzenin ismi Ali Gürer’dir. Müzede toplam 300 eser bulunmaktadır. müze iki katlıdır. Etnografya eserleri burada sergilenmektedir. İkinci katında Kütüphane de bulunmaktadır. Bu müze Kültür Turizm Bakanlığı tarafında denetlenmektedir.

Ocak köyü Özel müze

Kemaliye Müzesi: İlçe merkezinden bulunan bu müze tam olarak yapılış tarihi bilinmiyor. Fakat 1915 yıllında Bir halı şirketine tesis edilmiş uzun yıllar burada halı üretilmiştir. Daha sonra şirket kapanmıştır. Daha sonra belli bir süre cezaevi olarak kullanılmıştır. 1990 yıllında Cezaevi olarak kapanıp bina kaderine terk edilmiştir. 1999 yıllında restore edilmiştir. 3 katlı olan bu binada

1kat: Halıcılık atölyesi kurulmuş.

2.kat: fasıl ve folklör gösterileri için tahsis edilmiştir.

Burada yaklaşık 600 eser bulunuyor. Bu eserler bağışçıların isimleri ile sergilenmektedir.

Müze

Sonuç olarak bu şirin ilçemize uğrayınca bu tarihi ve doğa güzellikleri ziyaret ediniz daha sonra Lök isimli Tatlıyı tadına bakınız. Ve şehirden ayrılırken Hediye olarak burada meşhur olan Halılarından satın alınız.

Kemaliye- Erzincan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz