Keskin

Keskin ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Kırıkkale’nin İlçeleri

Keskin ilçesi ilk ismi Denek Dağı yakınlarında bulunduğu için Denek Madeni olarak adlandırılmıştır.  Daha sonra Keskin Madeni denilmiştir. 1859 yıllında belediye teşkilatı kurulmuş. 1891 yıllında Kırşehir iline bağlanmış. Daha sonra Ankara iline bağlandı. En Son Kırıkkale ilimize bağlanmıştır. İlçemiz sanayi yönünde zengindir. Keskin halkı 1926 yıllında bir uçak satın alarak Türk ordusuna hediye etmiştir.  İlçemizin bir diğer önemli kılan şey ise Nuri Bilge Ceylan’ın Meşhur sinema filmi Bir zamanlar Anadolu filmi burada çekilmiştir.

Keskin İlçemize bağlı Bir köy

Keskin Gezi Rehberi

Sulu Mağara: İlçemizde bulunan bu mağara son zamanlarda turizme kazandırılmıştır. Mağara gerek bulunduğu konum oluşturduğu güzellikler bakımında ilimiz ve ilçemizde önemli bir yapıdır. yerli ve yabancı birçok kişi ziyaret etmektedir. Fosil bir mağara olan bu yapı yarı yapay yarı doğal olan bu mağarayı görmelisiniz.

Sulu Mağara

Çarşı Cami: İlçemizin çarşısında bulunan bu cami önemli bir yapıdır. bu cami 1871 yıllında inşa edildiği bilinmektedir.  Osmanlı eseri olan bu caminin mimarı bilinmemektedir. cami 1966 yıllında büyük bir restorasyonda geçmiştir.

Çarşı Cami

Eski Barut Ve Fişek Binası: 1920 yıllında şehirden uzak, ordunun barut ve fişek ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılmıştır. Günümüzde lise olarak kullanılmaktadır.

Eski fişek ve Barut Binası

Kibrithane Binası: İlçemizde bulunan bu bina 1903 yıllında kibrit üretmek amacı ile kurulan bir fabrikadır. Günümüzde ilçenin Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Eski Kibrithane Fabrikası-Şimdiki Halk Eğitim Merkezi

Ceritkale Kaya Mezarları: İlçe merkezine bağlı Ceritkale Köyünde bulunur. ilçeye yaklaşık 10 km uzaklıktadır.  Burası ilçenin en eski yerleşim yeri olarak bulunur. burası kayalara oyulmuş mezarlar bulunur. bu mezarlar Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Ceritkale Kaya Mezarları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz