Kiraz İzmir

Kiraz; ilçesi olduğu İzmir’e 140 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denize kıyısı olmayan Kiraz çok sayıda tarihi yapıya sahiptir. Bu tarihi yapıları tek tek ele alalım.

Kaleköy Antik Kenti: Bu antik kentte günümüzde Kale köyü kurulmuştur. Yerleşim sebebi ile çoğu tarihi eserler tahrip olsa da ilgi çekici kalıntılar halen bulunmaktadır. Roma Dönemine ait olan bu antik kentte yarım kavisli tonoz yapı tekniği kullanılan bir kale bulunmaktadır. Gymnasium olarak adlandırılan bu yapı kentte günümüze sağlam olarak ulaşan tek yapıdır. Ayrıca günümüze kısmen de olsa tonozlu yapılar ve mezarlar da sağlam olarak ulaşmıştır. Özellikle arkeoloji ve tarih severlerin ilgisin çekçek bu yeri gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Kaleköy Antik Kenti
Kaleköy Antik Kenti

Beretta Antik Kenti: Büyük ata anlamına gelen Beretta Antik Kenti ilçe merkezine bağlı Çayağzı Köyünün Elbi Mahallesinde bulunmaktadır. Tarihi çok sayıda kalıntılara sahip olan bu antik kenti ziyaret edip tarihe şahitlik edebilirsiniz.

Beretta Antik Kenti
Beretta Antik Kenti

Asar Kalesi: Kemalpaşa ilçesine bağlı Hisar Köyünde bulunmaktadır. Burada kalenin sur duvarlarına yaslanmış evlerden oluşan bir köy bulunmaktadır. Selçuklular döneminden kalan bu tarihi yapının büyük bir kısmı günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kalenin arkasına saklanan köy ile harika bir görüntüye sahip bu yere gitmenizi tavsiye ederim.

Erenler Tepesi Tümülüsü: Kemalpaşa merkezine bağlı Başaran Köyünde Erenler tepesinde bulunmaktadır.  Geç Roma dönemine ait düzensiz yapılan mezarlar oldukça dikkat çekici görünmektedir.

İsa Bey Camii: Kemalpaşa merkezinde Cumhuriyet mahallesinde bulunan bu camii; Ulu Cami olarak da anılmaktadır. Aydınoğluları Beyliğinde İsa Bey tarafından yapılan tarihi camii görülmesi gereken eserlerdendir.

Haliller Çeşmesi: Kemalpaşa merkezine bağlı 9 km uzaklıkta bulunan Haliller Köyünde yer almaktadır. Dumanoğulları tarafından 1780 yılında yapılmıştır. Dört gözlü, kare planlı ve moloz taştan yapılan tarihi çeşme yüksek bir kaide üzerinde bulunduğu için anıtsal bir görüntü oluşturuyor. Günümüze sağlam olarak ulaşan bu tarihi çeşmeyi görmeniz mümkün.

Kiraz İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Kiraz İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Kiraz İzmir
Kiraz İzmir
Kiraz İzmir Hangi Şehirde
Kiraz İzmir Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here