Kırçın yaylası
Kırçın yaylası

Son günlerde haber sitelerinde sıkça yer edinen Kırçın Yaylası ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız. Bunun yanında Kırçın Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ve Hangi Ülkede? gibi sorulara cevap bulacağız.

Başkent Bişkek’in 240 km doğusunda ve Issık Göl’ün kuzey kıyısında yer alan Çolpan Ata veya Çolpon Ata, popüler bir turizm kentidir. Burada 2018 yıllında 3. Dünya Göçebe Oyunları yapıldı. Hatta bu oyunun açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da katıldı. Daha sonra buradaki Kırçın Yaylası’nda kurulan Etno Şehir’i ziyaret etti.

2012 yıllından berri kutlanan Göçebe Oyunları, göçebe uygarlık kültürünün canlanması ve korunması amacıyla her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır. Hatta 2020 yıllında 4. Dünya Göçebe Oyunları ülkemizde kutlanması beklenmektedir. Bu oyunlarla muazzam renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Tanrı Dağı’ndaki ladin ağaçlarıyla çevrili Kırçın Yaylası; gerek bakir doğası, gerek manzarası ve gerekse havası insanları kendine hayran bırakmaktadır. Her yıl burada yaşayan Türkler, hayvanlarını otlatmak ve çadır kurmak amacıyla bu yaylaya akın ederler. Burada düzenlenen  Etno Festivali ile çok renkli gösterilere sahne oldu. 2. Dünya Göçebe Oyunları’nın bir ayağı olan  Etno Festivali, bu yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistte ev sahipliği yaptı.Burada açılan Etno Pazarında  yerel ve yabancı ülkelerden gelen yüzlerce satıcı eşyalarını sergilenmektedir.

Kırçın Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir ve Hangi Ülkede?

Kırçın Yaylası, Kırgızistan’ın Tanrı Dağları’nın eteklerinde yer alan bir konaklama alanıdır. Buraya ulaşmak için ilk önce ülkemizden başkent Bişkek’e uçmanız gerekir. Başkentten ise kara yolu ile Kırçın Yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here