Kırkağaç

Kırkağaç Manisa’ya bağlı bir ilçedir. Kırkağaç ilçesi Manisa il merkezine 79 km uzaklıkta yer almaktadır. Kırkağaç ilçesi; Kırkağaç Ovasına ve Yunt Dağı eteklerine kurulmuştur. Zeytin ağaçları ile çevrili yeşil bir tabiata sahip olan Kırkağaç ilçesi kavunları ile ünlüdür. Kırağaç ilçesi tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Tarih severlerin çok şey bulacağı Kırkağaç ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

1Tibbe Antik Kenti

Kırkağaç ilçesine bağlı İlyaslar Köyünde yer almaktadır. Bu antik kent ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat şehrin adı Akhisar ilçesinde yer alan bir su borusu üzerine yazılmıştır. Günümüzde bu su borusu Manisa Müzesinde sergilenmektedir. Bu antik kentten günümüze çok sayıda mimari parçalar, sütun parçaları ve lahit parçaları bulunmaktadır.

2Stratonikeia Antik Kenti

Kırkağaç ilçe merkezine bağlı Siledik mahallesinde yer almaktadır. Bu antik kent Suriye Kralı I. Antiokos tarafından kurulmuş ve antik kente karısının adını vermiştir. Bu antik kentten günümüze sikkeler ve Hadrianus’un M.S. 127 yılında Stratonikeia kentine mermer stel üzerine yazmış olduğu 3 mektup bulunmaktadır. Tarihi açıdan önemli olan bu tarihi eserler Manisa Müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca bu antik kentte Roma Dönemine ait mezar taşları bulunmaktadır.

3Kaya Mezarları

Kırkağaç ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayalar oyularak yapılan iki mezardan oluşmaktadır. Kaya mezarları bir anıt görünümü vermektedir. Bu kaya mezarları yapı tarzı ve işçiliği ile Frig Dönemini anımsatmaktadır. Bu iki kaya mezarı farklı mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

4Çamlık

Kırkağaç ilçe merkezine 4 km uzaklıkta Kırkağaç- Soma karayolu üzerinde yer almaktadır. Çam ağaçları ile çevrili bu bölge günübirlik piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Bu alanda çeşmeler, tuvaletler, banklar ve piknik masalar bulunmaktadır. Piknik yapmak için uygun olan bu yerde kamp yapmak da mümkün.

1-Manisa Gezi Rehberi

2-Manisa’da Gezilecek 10 Yer

3-Manisa Gece Hayatı

4-Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz