Kiztasi

Kıztaşı ya da diğer ismi ile Markianos Sütunu İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Bu yapı 455 yılında İstanbul’da Bizans İmparatoru Markianos anısına dikilen bir anıttır.

Kıztaşı, Fatih, İstanbul

Fatih’te 455 yıllında dikilen bulunan Markianos Sütunu günümüze ulaşmayı başarmıştır. İstanbul fethedildikten sonra ilk Türk mahallelerine Kıztaşı mahallesi de eklenmiştir.

Kitabedeki yazı

Yaklaşık 1560 yıllık bu sütün hakkında birçok efsane anlatılmaktadır. Onlardan biri de şöyledir. Ayasofya Kilisesi yapılırken, tılsım gücü çok kuvvetli olan bir kız, sırtına yüklediği koca bir sütunla inşaat alanına doğru gidiyormuş. Bu sırada aniden karşısına bir cin çıkmış ve kıza nereye gittiğini sormuş. Kız ‘Ayasofya diye bir kilise yapıldığını duydum. Çorbada benim de tuzum bulunsun diye bu sütunu oraya götürüyorum’ demiş. Cin ‘Sen geç kalmışsın, kilise çoktan bitti. Sen o taşı aldığın yere bırak’ diye karşılık vermiş. Kız üzülerek taşı aldığı yere dikine bırakmış. Ancak içine de bir kuşku düşmüş. Kendi gözüyle kiliseyi görmek için yola düşmüş genç kız. Ayasofya’ya varınca bir de ne görsün. İnşaat bitmek şöyle dursun, daha yarılanmamış bile. O zaman genç kız cinin kendisini kandırdığını anlamış ve taşı geri almak için hemen geri dönmüş. Ne var ki, dikili duran taşı yerinden kıpırdatamamış. Çünkü genç kız, cinin sözüne uyup taşı bıraktığı için tılsımlı gücünü kaybetmiş. İşte o gündür, bugündür bu sütun Kıztaşı olarak anılır olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here