Kocaeli Gezilecek Yerler
Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 34 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Kocaeli 1.830.772 toplam nüfusu ile Marmara bölgemizin en kalabalık 3. büyük şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 10. büyük şehridir.

Kocaeli Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 12 ilçe bulunur. Kocaeli ilimiz Sanayi ve turizm kenti olarak bilinir. Ülkemizde yaşanılacak en güzel şehirlerden biridir. Çok eskiye dayanan tarihi ile ve göz kamaştıran doğal güzelliği ile yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Göz at ;

 1. Kocaeli Gezilecek Yerler
 2. Kocaeli Gece Hayatı
 3. Kocaeli’de Gezilecek 10 Yer
 4. Maşukiye Gezilecek Yerler
 5. Gebze Gezilecek Yerler
 6. İzmit Gezilecek Yerler
 7. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 9. Kocaeli Hangi Bölgede, Nüfusu ve Nereye Bağlı
 10. Kocaeli Nerede?
 11. Kocaeli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Maşukiye Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Maşukiye Otelleri ve Maşukiye otel fiyatları

Pişmaniyenin merkezi olan Kocaeli ilimizde gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bu ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde en gözde 10 yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

İzmit Saat Kulesi

İzmit ilçe merkezine bağlı Kemalpaşa Mahallesinde Av Köşkü ile Atatürk Heykeli arasında yer almaktadır. İzmit Saat Kulesi 1876 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıl dönümü anısına İzmit Sancak Yöneticisi Musa Kazım Bey tarafından inşa edilmiştir.

Saat Kulesinin mimarı Bahçecik’tir. Kocaeli iline bağlı Hereke ve Tavşancıl yöresinden getirilen taşlar ile yapılan saat kulesinin dört tarafında çeşme bulunmaktadır. Saat kulesi önünde oturup manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

İstanbul dışında yapılan ilk saray olan Kasr-ı Hümayun Sarayı İzmir merkezde saat kulesinin yanında yer almaktadır. 1861-1876 yılları arasında yapılan saray Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak kullanılmıştır.

Saray brok sitilinde inşa edilmiş ve iki katlı bir yapıdır. İç süslemeleri ile dikkat çeken saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan Kasr-ı Hümayun Sarayı’na müze kartı ile giriş ücretsizdir.

Gayret Gemi Müzesi

İzmit Garı önünde yer almaktadır. 1946 yılında Amerika’da yapılan gemi Kore ve Vietnam Savaşlarına katılmış ve 1973 tarihinde Türk Donanımına teslim edilmiş, Gayret ismini almıştır. 1997 yılından beri Gayret Gemisi müze olarak hizmet vermektedir.

Müze rehber eşliğinde geziliyor ve müze içinde açık ve kapalı kafeteryalar yer almaktadır. Gayret Gemi Müzesi pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Maşukiye

Kocaeli il merkezine 20 km, İstanbul’a ise 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Kartepe ilçesine bağlı bir beldedir. Maşukiye doğal güzelliği ile gelenleri kendine aşık ediyor. Zaten Maşukiye’nin isminin anlamı da aşık demektir.

Maşukiye yemyeşil ormanlık alanlara ve bol oksijenli, temiz havaya sahiptir. Beldede çok sayıda mangal ve alabalık tesisleri bulunmaktadır. Yeşilin bütün tonlarına hakim Maşukiye’de piknik alanlarında piknik yapabilir ve temiz havasında ağaçlık alanlarda doğa ile iç içe bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu doğal güzelliğe sahip yerde konaklamak isterseniz oteller ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Osman Hamdi Bey Müzesi

 Gebze ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Eskihisar sahil yöresinde yer almaktadır. Köşk 1884 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmıştır. 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk köşkü ziyaret etmiştir.

Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yaz aylarında bu köşkte kamış ve burada önemli eserler yapmıştır. 1984 yılında restore edilen müze ünlü ressam Osman Hamdi Bey anısına müze olarak açılmıştır. Bu müzede Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eseri ile öne çıkan Ünlü Ressam Osman Hamdi Bey’in çeşitli tabloları, fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Eskihisar Kalesi

Gebze ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Deniz kıyısında dik yamaçlı bir tepe üzerine kurulu olan kale limanı korumak amacıyla yapılmıştır.

Eskihisar Kalesi Bizans İmparatoru I. Manuel Komnesos tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Asıl hali korunarak restore edilen kale dikdörtgen planlı, on burç ve 4 kapıdan oluşmaktadır. Tarihi kaleden deniz manzarası görülmeye değer.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca ilçesine bağlı Bayramoğlu yöresinde yer almaktadır. İstanbul’a 38 km uzaklıkta yer almaktadır. 1991 yılında Kuş Cenneti olarak kurulan botanik park daha sonraları hayvan çeşitleri eklenerek hayvanat bahçesine dönüştürülmüştür.

Hayvanat Bahçesi içinde yaklaşık 350 çeşit hayvan ve 500 den fazla bitki türü bulunmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesi içinde çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Keyifli zaman geçireceğiniz hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kartepe Kayak Merkezi

İzmit Körfezi ve Sapanca Gölüne bakan Samanlı Dağının zirvesinde yer alan Kartepe; Maşukiye’ye 17 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’a 115 km yani yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Kartepe Marmara Bölgesinin vazgeçilmez kayak merkezlerindendir.

Kartepe Kayak Merkezinde aralık ayında kayak merkezi başlamaktadır. Bu kayak merkezinde lüks bir otel yer almaktadır. Kayak merkezinde her seviyeye uygun pistler yer almaktadır. Ayrıca Kartepe Kayak Merkezinde kayak sezonu dışında, tenis, voleybol ve futbol sahaları yer almaktadır.

Ayrıca ATV Safari, doğa yürüyüşü, trekking, paintball, dağcılık ve kar motosikleti gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Keyifli bir kış tatili için karın tadını doyasıya çıkaracağınız Kartepe Kayak Merkezini tercih edebilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı Köyünde yer almaktadır. Ballıkaya Vadisi içinde göl, şelaleler, dereye ulaşan travertenler üzerinde seyir terasları yer almaktadır.

Ballıkaya doğa yürüyüşü, dağcılık ve kamp kurmak için uygun arazilere sahiptir. Yaklaşık 2 km uzunluğuna sahip olan vadide yer altı sularının kireç taşını eritmesi sonucu oluşan çok sayıda mağara yer almaktadır. Birçok doğal güzelliği bir arada barındıran Ballıkaya Tabiat Parkı görülmesi gereken yerlerdendir.

Harikalar Sahili – Derince

Derince ilçesinin sahilinde yer almaktadır. İzmit merkezinden buraya vapur ve otobüs seferleri düzenlenmektedir. Harikalar Sahiline karadan ve denizden ulaşmak mümkün.

2006 yılında en iyi proje ödülünü almış güzel bir parktır. Park içinde gerçek boyuttaki masal kahramanları, büyük havuzlar, mini marina ve şelaleler yer almaktadır.

Her yaştan insana hitap eden Harikalar Sahilinde yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, mantar ve korsan gemisi şeklinde restoranlar ve büfeler bulunmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turist alan Harikalar Sahili görülmesi gereken yerlerdendir.

Seka Park

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yer alan Seka Park 580 dönümlük arazi üstüne kurulmuştur. Oldukça büyük bir alanı kaplayan Seka Park içinde Kağıt Müzesi, Kent Müzesi, iskele, Marina iskelesi, deniz gözetleme kulesi, ışık kuleleri, denize inen kızak alanları, rıhtım ışıklandırması, oturma alanları, deniz kıyısında büfeler, dinlenme sahaları, plaj, yürüme bantları, suda ışık gösterileri, kongre salonları, görsel sanat atölyeleri, gösteri salonları, festival sahaları, gölet, balıkçı restoranları, kafeler, sergi salonları, spor sahaları, çocuklar için oyun alanları ve oyun merkezleri bulunmaktadır. 6 bin ağacı içinde barındıran Seka Park yeşil alanları ile görülmesi gereken doğal yerlerdendir. Her yaşa hitap eden Seka Parkta güzel ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Outlet Center İzmit

Kocaeli ili, Merkez İzmit ilçe sınırında bulunan Outlet Center İzmit, 1997 yıllından berri hizmet vermeye devam etmektedir. Outlet Center İzmit bünyesinde 4 adet restoran, 2 adet cafe, 55 fabrika satış mağazası ve eğlence alanları bulundurmaktadır. Burada yıl boyunca 200’ün üzerinde marka eşyalarını indirimli bir şekilde halka sunmaktadır.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu alışveriş merkezi Kocaeli’ye gelenlerin uğrak noktalarından biridir. Kocaeli ilimize yolunuz düşerse bu alışveriş merkezine uğramadan kesinlikle geri dönmeyiniz. Burada sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Ayrıca bünyesinde birçok alternatif barındıran bu alışveriş merkezi güzel vakit geçirmenize olanak sağlar.

Kocaeli Pembe Kayalar

Kocaeli ili, Kandıra ilçe sınırında bulunan Pembe Kayalar, bölgenin en doğal ve en güzel yeridir. Burada yer alan kayalar pembe rengi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Sahil kenarında yer alan bu pembe kayalara güneş ışıklarının vurması ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Ayrıca buranın bir diğer özelliği kayalar suyun içinde yumuşak iken sudan çıktıktan bir müddet sonra sertleşmesidir. Bu nedenle Osmanlı Döneminde çıkarılıp İstanbul’a getirilmiştir. Burada birçok mimari yapıda kullanılmıştır. Özellikle gün batımında buraya gelin. Harika görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde yer alan Kocaeli Bilim Merkezi restore edilen tarihi Seka Kağıt Fabrikası binasında Nisan 2015’te hizmete açılmıştır. Kocaeli Bilim Merkezi bünyesinde 2.100 metrekare kapalı ve 680 metrekare açık sergi alanında 210 adet sergi ünitesi yer almaktadır. Bu sergi ünitelerinde algı ve gerçeklik, dinamik dünya, keşfet temaları ele alınmaktadır. Kocaeli bilim Merkezinde sergi alanları dışında eğitim programlarını gerçekleştirildiği atölye ve laboratuvar alanları da bulunmaktadır.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan Beşkayalar tabiat parkı ülkemizde görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Beşkayalar Tabiat Parkı zengin bitki örtüsü muhteşem manzaralarıyla ülkemizin ender güzelliklerindendir. Beşkayalar Tabiat Parkı Doğa yürüyüşü günü birlik geziler ve kamp için uygundur.

Kocaeli Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

Yaklaşık 3000 yıllık tarihe sahip olan İzmit’te bulunan Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarih ve kültür sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Eski Gar alanında bulunan Kocaeli Arkeoloji Müzesi 1873 -1910 yılları arasında inşa edilmiştir. Tarihi Gar binalarının kompleksinde yer alan müze 2004 yılında restorasyon çalışmalarına alınmış ve 2007 yılında ziyarete açılmıştır.

Zengin tarihi eserlere sahip olan Kocaeli Arkeoloji Müzesinde teşhir salonlarının yanı sıra 130 kişilik bir konferans salonu da bulunmaktadır. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Kocaeli Müzesinde burada bulunan vagon restore edilerek kafe olarak kullanılmıştır. Farklı yapısı ile Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi görülmeye değer yerlerdendir.

Hızır Reis Denizaltı Müzesi

Dünya Savaşı sonrası yüksek duruş ve iş gücüne sahip ilk denizaltı gemilerinden biri olarak USS GUDGEON adıyla ABD Deniz kuvvetlerinden 30 yıl görev yaptıktan sonra 30 Eylül 1983 yılında Türk Deniz kuvvetlerine teslim edilen TCK Hızır Reis 29 Ekim 2004 yılından beri denizaltı müzesi olarak hizmet vermektedir.

İzmit sahilinde sergilenen Hızır Reis Denizaltı Müzesi’nde gemilerdeki yaşam şartlarının zorluğunu göstermek amacıyla gemilerde yaşam mahali orijinal şekilleri ile muhafaza edilmiş ve denizaltının çeşitli bölümlerinde bulunan cansız mankenlerle dekore edilmiştir. Sesli sunumlarla canlandırılan denizaltı yaşamı ile Hızır Reis Denizaltı Müzesi görülmeye değer yerlerdendir.

Karamürsel Altınkemer Plajı

Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesinde bulunan Altınkemer Plajı Kocaeli’nin ilk mavi bayraklı plajı olma özelliğine sahiptir. Altınkemer Plajı mavi bayrak ödülünü ilk olarak 2012 yılında almış ve daha sonra 2015 yılına kadar temizliğini koruyarak mavi bayrak unvanını sürdürmüştür.

180 metre uzunluğa ve 18 metre genişliğe sahip olan Altınkemer Plajı bir halk plajıdır. Altınkemer Plajında can kurtarma ve ilk yardım olanakları mevcuttur. Ayrıca plajda bir adet amfi tiyatro da bulunmaktadır. Masmavi ve tertemiz deniz suyuna sahip olan Altınkemer Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Çoban Mustafa Paşa Cami

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde bir tepe üzerinde yer alan büyük ve görkemli mimari yapı olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Mimar Sinan’ın eserlerinden birisidir. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi 1523 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi camii, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, tabhane ve kütüphane yapılarından oluşmaktadır. Oldukça büyük bir yapı olan Çoban Paşa Camii ve Külliyesi günümüzde ziyarete ve ibadete açık bulunmaktadır.

Pertev Mehmet Paşa Cami

Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde yer alan Yeni Cuma Camii Pertev Mehmet Paşa Külliyesi’nin bölümlerinden biridir. Halk arasında Yeni Cuma Camisi olarak tanınan caminin asıl adı Pertev Mehmet Paşa Camiidir. Pertev Mehmet Paşa Külliyesi; Pertev Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra 1572 yılında caminin temeli atılmış ve külliye 1579 yılında tamamlanmıştır. Pertev Mehmet Paşa Külliyesi Mimar Sinan’ın eseridir. Usta Mimar Sinan eseri olan cami; tüm ihtişamı ve güzelliği ile günümüze ulaşmayı başarmış tarihi yapılardandır. Pertev Mehmet Paşa Camii günümüzde ziyarete ve ibadete açık bulunmaktadır.

Kasrı-ı Hümayun Saray Müzesi

Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde Saat Kulesi yanında yer alan Kasrı Hümayun Saray Müzesi ilk kez 4. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir. Deprem ve yangın nedeniyle yıkılan bu yapı üzerine Sultan Abdülaziz döneminde Kasrı Hümayun Sarayı yapılmıştır. Kasrı Hümayun Sarayı 2 katlı, Avrupa Barak stilinde, neoklasik üslupta inşa edilmiştir. Kasrı Hümayun Sarayı’nın mimarı Karabet Amira Balyan’dır. Sarayın tavan süslemeleri ise Fransız ressam Sason’un eseridir. Kasrı Hümayun Sarayı 1967 yılından beri İzmit Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli kent merkezinde bulunan Selim Sırrı Paşa Konağı, 1892 yılında iki katlı olarak inşa edilmiştir. Selim Sırrı Paşa Konağın çizimini kendisi yapmıştır. Bugünkü Selim Sırrı Paşa Konağın ismini almıştır.

Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi

Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı Eskihisar beldesinde yer alan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablonun ressamı olan Osman Hamdi Bey’in adına açılmıştır. Osman Hamdi Bey Müzesinin bulunduğu bina Birinci Dünya Savaşında bir süre karargah komutanına tahsil edilmiş, İsmet İnönü ve Mustafa Kemal Atatürk bir süre burada konaklamıştır. 1966 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan Osman Hamdi Bey evi bu tarihten beri Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesinde Osman Hamdi Bey’e ait eşyalar, kendisine ve ailesine ait fotoğraflar sergilenmektedir.

Kefken Adası

Kocaeli ilinin Kandıra ilçesinde yer alan Kefken Adası Cebeli Sahiline 5 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Kefken Adası Karadeniz üzerinde yer alan tarihi özelliği olan ve insanların yaşadığı tek ada olma özelliğine sahiptir. Kefken Adası üzerinde Cenevizlilerden kalma tarihi bir kale, su kuyuları ve 14 metre yüksekliğe sahip günümüzde halen kullanılan Deniz Feneri bulunmaktadır.

Cebeci Plajı

Kocaeli ilinin Kandıra beldesinde yer alan Cebeci Plajı 2014 yılında mavi bayrak ödülü almıştır. Cebeci Plajı oldukça temiz deniz suyuna sahiptir. Kıyıları kumluk ve sığ olan Cebeci Plajı çocuklar için oldukça uygundur.

Plaj yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahiptir. Plaj içinde şezlong, şemsiye, kabin ve duş yerleri bulunmaktadır. Ayrıca plajda çadır ile kamp yapmak da mümkündür. Cebeci Plajı sörf, dalga sörfü, kay sörfü, plaj futbolu ve plaj voleybolu gibi sporlar için uygundur.

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kocaeli ilinin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde yer alan Kaiser Wilhelm Köşkü Almanya İmparatoru 2. Wilhelm’in İzmit- İstanbul demiryolu açılışı için İzmit’e geldiğinde konaklaması amacıyla yaptırılmıştır.

Kuzu Yaylası

Kocaeli ilinin Maşukiye beldesinde bulunan kuzu Yaylası Kocaeli’nin doğal güzelliklerinden biridir. İstanbul’a yakın olan Kuzu Yaylası İstanbul’un karmaşasından uzakta kalmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir. Yeşillikler ile kaplı doğası ve tertemiz havası ile Kuzu Yaylası tatilcilerin gözde yerlerindendir. Kuzu Yaylası’nda orman yürüyüşü ve mangal yapabilirsiniz. Ayrıca Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarasına sahip olan Kuzu Yaylası’nda kamp kurabilirsiniz.

Gölcük Deniz Müzesi

Kocaeli ilinin Gölcük ilçesinde yer alan Gölcük Deniz Müzesi 11. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan sürede deniz ile ilgili bilgi veren bir müzedir. Gölcük Deniz Müzesinde tarihte bilinen ünlü denizcilerin tanıtımı yapılmakla birlikte denizcilik olayları, deniz savaşları, Alanya tersanesinin fotoğrafları, çeşitli fotoğraflar ve haritalar sergilenmektedir. Köklü bir denizcilik tarihin izlerini gözler önüne seren Gölcük Deniz Müzesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Veysel Candan Mağarası

Bu mağara, Kocaeli ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur. aynı bu bölgede bulunan Cirbin Mağarasının yaklaşık 1 km güneyinde soğuk su mevkinde yer alır. Bu mağara yaklaşık uzunluğu 200 metre olduğu söylenmektedir.bu mağaranın yapımı değişik kireç taşları kullanılarak yapılmıştır.

Bu mağaranın ilk 100 metresi göl oluşumu olduğu diğer 100 metrenin son kısımda ise 8 metrelik bir şelale olduğu söylenilir. Bu mağaranın tüm yüzeyi görülmemekte çeşitli taşlarla kaplı olan bu mağaranın anacak 50-60 metresine görebiliyoruz. Bu mağara hakkında pek yazılı bilgi bulunmamaktadır. sözlü bilgilerle elde ettiğimiz bu bilgileri sizinle paylaştık sonuç olarak bu ilimizde bulunan mağarayı merak edip yerinde görmek istiyorsanız yolunuz düşer düşmez uğramayı ihmal etmeyiniz…

Hüseyin Paşa Cami

Kocaeli ilimize bağlı Çukurbağ Mahallesinde bulunan bu cami Osmanlı padişahı 3. Selim’in süt kardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafında yapıldığı bilinmektedir. Bu cami kitabesi bulunmadığı için kaç yılında yapıldığı ile ilgili kesin bir bilgi elimizde bulunmamaktadır. Fakat tahmin edilen tarih 18. Yy’dır. Cami dikdörtgen planlı olup moloz ve kesme taş işçiliğinde kullanılmıştır.

İbadet kısmında yer alan çatı ise ahşaptandır. Bu tarihe tanıklık etmiş cami aynı zamanda bünyesinde bir mezarlık barındırmaktadır. Bu mezarlıkta 20 kabir bulunmaktadır. fakat son yıllarda belediyenin çalışmalarıyla 2 kabir daha bulunmuştur. Bunlarla birlikte kabir sayısı 22’ye çıkmıştır. Bu cami aynı zamanda 2. Dünya savaşında askerlere barınak olmuştur. Savaştan sonra onarıma ihtiyaç haline gelmiştir. Yöre halkının desteğiyle cami ve mezarlık onarımdan geçilmiştir.

Yahya Kaptan Anıt Mezarı

Kocaeli ilimizin Gebze ilçesinde bulunan kahraman bir şehidin anıtını ve kendisine size anlatmaya çalışacağız. Kocaeli ilimize geldiğinizde gidip ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de bu anıttır şüphesiz. Yahya Kaptan ile ilgili size kısa bir bilgi vereyim. Yahya kaptan bu bölgede yaşayan hayatını kaptanlık yaparak geçindirirdi.

Kurtuluş savaşı yıllarında ülkemiz büyük bir tehlike içerisine girmişti. Bunu gören kaptan Yahya işini bırakarak Kuvay-ı miliye saflarına katılmış. Düşmanla savaşıp şehit olmuştur. Daha 29 yaşında gencecik yaşında şehitlik şerbetini içmiştir. Bunu haber alan M.Kemal cenazesine katılmıştır. Atatürk’ün emriyle mezarı buraya getirilip defnedilmiştir. Onun adına bir anıt inşa etmişlerdir.

Bayramoğlu Ada

Kocaeli ilimizin Darıca ilçesinde yer alan Bayramoğlu Ada ile ilgili gözlem ve izlenimlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bayramoğlu: Marmara denizine uzanan küçük bir yarımadadır. Fakat halk arasında Ada olarak bilinir. Bu yüzden buranın ismi Bayramoğlu Ada olmuştur. Aslında buranın eski ismi Balyanoz’dur. Daha sonra halk arasında Bayramoğlu ismini almıştır. Üç burunlular olarak da bilinen bu yer 1952 yılında yerleşime açılmıştır.

Yarım ada da 2 bin 480 hane bulunmaktadır. yazın 10 bin üzeri insan buraya akın etmektedir. Buraya doğal gazın taşınmasıyla birlikte yaz kış insan seline uğramaktadır. Yeşillik ve manzarasıyla insanları adeta büyülemektedir. Burada bulunan sokak ve cadde isimleri genelde çiçek ve kuş isimleriyle anılır. Sokakları gezdiğimizde daha fidan olan bu ağaçları iple birbirine bağlı olduğunu görüyorsunuzdur. Yazın güneşinde size gölgelik olarak hizmet etmektedir.

Derince Harikalar Sahili

İlimizde bulunan bu yapı gerçekten masalar kitabında okuduğumuz harikalar diyarını anımsatacağı bir yerdir. Buraya gittiğinizde çok şaşıracaksınız. Sanki bir film izliyorsunuz yada bir rüya görüyormuş gibi gelecek size. Hele çocuklar için gerçekten muazzam bir yer. Burada daha önce bir fabrika varmış. Bu fabrika yıkılınca bir süre bu arsa boş kalmış. Daha sonra Kocaeli Belediyesi böyle güzel bir çalışma yapmış. Alanda masal kahramanların gerçek boyutlarında heykelleri bulunmaktadır. Burada birçok masal kahramanı bulmanız mümkündür.

Resimlerde de görüldüğü gibi büyük boyutlarda yapılmıştır. Her ileri gittiğiniz de bu eğlence dünyası sizi daha çok şaşırtmaktadır. Gerçekten her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Yel değirmeni, Nuh’un gemisi ve dinozor şeklinde 3 cafe bulunmaktadır. mantar ve korsan gemisi tarzında 2 lokanta ve küçük mantarlar tarzında büfeler bulunur. Ayrıca havuzun içinde çarpışan botlar uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatlar sizi adeta büyülüyor. Bu eğlence merkezi İstanbul’a yakın olduğu için çok tercih edilen bir yer olmuştur. Ankara’da bulunan harikalar diyarına da benzerlik gösterilmektedir.

Zıbıncı Mescidi

Birçok tarihi yapıya sahip olan Kocaeli ilimizi gezmeye çıkmıştık. Tarihi yapıları incelerken geç Osmanlı mimarisine ait Zıbıncı Mescidine rastladık. Bu mescit merak uyandırdığı için inceleme alanıma aldım. Mescid ile ilgili bilgilere ulaşmaya çalıştığımda ise pek bilgi bulamadım. Sebebi ise bu mescide ait kitabe bulunmadığı için. Yoluma devam edip yöre halkında bilgi almak istedim. Yöre halkında da çeşitli bilgiler ve rivayetler dolaştığına şahit oldum. Güçlü bir rivayette göre bu mescidi o yıllarda yörede meşhur Zıbıncı paşa varmış. Onun tarafında inşa edildiği söyleniyor. Daha sonra bu mescidin yakın tarihte onarıldığına da şahit olduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz