Konya Gezilecek Yerler

Konya 2.161.303 Toplam Nüfusu ile İç Anadolu Bölgemizin en kalabalık 2. Büyük Şehridir. Ülkemizin ise en kalabalık 7. Büyük şehridir. Aynı zamanda ülkemizin yüz ölçümü bakımında en büyük şehridir.

Konya Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 31 ilçe bulunur. İlimiz Mevlana Şehri olarak bulunur. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. İlimizde bulunan 10 güzide yeri seçtik umarım beğenirsiniz.

Göz at ;

  1. Konya Gezilecek Yerler
  2. Konya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Konya Gece Hayatı
  4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Konya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Meram Bağları Nerede, Nasıl Gidilir
  7. Nasrettin Hoca Türbesi
  8. Konya Otelleri ve Konya Otel Fiyatları
  9. Konya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Konya Gezi Rehberi yazısını okumak için lütfen buraya tıklayınız

Konya

1-Mevlana Müzesi ve Türbesi

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Karatay ilçe merkezde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Sözleri ve yaşamı ile tarihimizin önemli şahsiyetlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi hoşgörü ile tüm dünyanın gönlünü fethetmiş bir kişidir.

Gel ne olursan ol yine gel diyen Mevlana tüm dünya tarafından saygı ile anılmaktadır. Bundan dolayı Mevlana türbesi her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Kente farkı bir hava veren Mevlana Türbesi büyük bir bahçe içinde yer almaktadır. 1274 yılında Mevlana’nın vefatı üzerine yapılan türbe zamanla eklemeler yapılar bugünkü halini almıştır.

Türbe içinde Mevlana ve ailesine ait mezarlar bulunmaktadır. Mevlana müzesi ise türbenin hemen yanında yer almaktadır. Bu müze içinde Selçuklu döneminden eserler el yazması Kuran Kerimler ve dervişlerin hayatını anlatan heykeller ve objeler bulunmaktadır. Büyük bir alanda huzur veren bir yapıya sahip olan Mevlana Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2.Alâeddin Tepesi

Alâeddin Tepesi

Konya ilinin en yüksek yeridir. Selçuklu ilçe merkezinde yer almasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Alâeddin tepesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Alâeddin Tepesinin ağaçlık alanları halk tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Burada çay bahçeleri bulunmaktadır. Alâeddin tepesinden tün Konya ilini izleyebilirsiniz.

3. Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Karatay İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana Türbesi yakınında bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşaatı başlatılan cami II. Selim zamanında tamamlanıyor.

Selimiye Camii’nin Mimar Sinan tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami tek şerefli iki minareye sahiptir. Görkemli bir mimariye sahip Selimiye Camii günümüzde ziyarete ve ibadete açık bulunmaktadır.

4. Selimiye Camii

Selimiye Camii

İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana Türbesi yakınında bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşaatı başlatılan cami II. Selim zamanında tamamlanıyor.

Selimiye Camii’nin Mimar Sinan tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami tek şerefli iki minareye sahiptir. Görkemli bir mimariye sahip Selimiye Camii günümüzde ziyarete ve ibadete açık bulunmaktadır.

5.Meram Bağları

Meram Bağları

İl merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Meram Çayı kenarında yer alan yeşillik ile kaplı bir alandır. Türkülere konu olan Meram Bağları yerine günümüzde villalar yapılmıştır.

Fakat bunlara rağmen hala eskiye göre az da olsa yeşil alanını korumaktadır. Meram Çayının iki yakasında çay bahçeleri ve lokantalar bulunmaktadır. Burada keyifli ve huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

6.Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi

Nasreddin Hoca Mezarlığı ve Türbesi

İlçe merkezine bağlı Nasreddin Hoca Mahallesinde 80 dönümlük şehir mezarlığında yer almaktadır.

Nasrettin Hoca 1284 yılında vefat etmiştir. Selçuklu Döneminde Akşehir’in en eski mezarlığına gömülür ve üzerine 6 sütunlu kubbeli bir türbe yapılır. Zamanla harap olan türbe çoğu kez narımdan geçer.

Türbe günümüzdeki halini 1905 yılında II. Abdülhamit zamanında geçirdiği onarımdan almıştır. Nasreddin Hoca Türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

7.Karapınar Çölü

Karapınar Çölü

Karapınar ilçesinin güney kısmında yer almaktadır. Türkiye’nin tek çölü olma özelliğine sahiptir. Karapınar Çölü; Volkanik patlamaların oluşturduğu tepeler, göller ve çukurları içinde barındırmaktadır. Çok güzel bir doğaya sahiptir. İçinde Meke Gölü, Acı Göl ve Çıralı Göl bulunmaktadır.

8.Meke Gölü

Meke Gölü

Karapınar ilçe sınırlarında yer almaktadır. Karapınar-Ereğli kara yolunun 8 km ötesinde yer alan Meke Gölü iki zamanlı volkanik bir krater göldür. Meke Gölü yağmur suları ve yer altı suları ile beslenmektedir.

Gölün içerisinde bulunan adalar ile göl tıpkı bir nazar boncuğuna benzemektedir. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Meke Göl doğal sit alanı ilan edilerek koruma altın alınmıştır. Meke Gölünün muhteşem güzelliğini görmenizi tavsiye ederim.

9.Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü; Beyşehir ilçe sınırlarında yer almaktadır. Tatlı suya sahip Beyşehir Gölü ülkenin en büyük tatlı su gölüdür. Beyşehir Gölü; tektonik ve karstik olaylar ile oluşmuştur.

Beyşehir Gölünün 2 plajı, 22 adası ve kayalık alanları bulunmaktadır. Kuş üreme, barınma ve beslenme merkezi olan Beyşehir Gölü milli park ilan edilerek koruma altın alınmıştır.

Milli Park alanı içinde; su sporları, dağ sporları, av sporları ve kuş gözlemciliği yapmak mümkün. Beyşehir Gölünün çevresinde yer alan kumsallarda güzel zaman geçirebilirsiniz.

10.Yerköprü (Göksu) Şelalesi

Yerköprü (Göksu) Şelalesi

Göksu Şelalesi Hadim ilçe merkezine 29 km uzaklıkta bulunan Bademli Köyünde yer almaktadır. Göksu Şelalesi doğa harikası bir güzelliğe sahiptir. Yeşillikler içinde basamaklar halinde akan şelale muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

20 metre yükseklikten dökülen şelale harika bir görüntü oluşturmaktadır. Yer Köprü Şelale suları cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Şelalenin manzarasına karşı oturup huzurlu anlar yaşayabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here