Küba Gezi Rehberi
Küba Gezi Rehberi

11.392.889 toplam nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Küba, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Uzun süre Amerika Birleşik Devletleri ambargosuna karşın mutlu insanların ülkesidir.

Göz at ;

  1. Havana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Küba’da Gezilecek 10 Yer
  3. Küba Nerede?
  4. Küba’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Geçmişte Amerika kıtasına ulaşmak isteyenlerin gezginlerin uğrak noktasıdır. Küba’nın; mimarisi, heykelleri, parkları, beyaz kumlu plajları, müzeleri, hareketli kültürü ve müziğiyle harika bir ülkedir. Burada gezilip görülmesi gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Devrim Meydanı

Küba’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Devrim Meydanı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Fidel Castro’nun Küba halkına seslendirdiği meydan olarak bilinir. Asıl popülaritesini de Che Guevara’nın 1960’da Alberto Kardo tarafından çekilen portresinin yer aldığı duvardır. Buraya gelen her turist mutlaka bu duvar kenarında bir fotoğraf çeker. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu meydana gelip bir fotoğraf çekin. Daha sonra Ulusal Tiyatroya doğru yol alın. Meydan çevresinde gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır.

2-Santiago de Cuba

Santiago de Cuba, yaklaşık 420 bin nüfusuyla Küba’nın en büyük ikinci kentidir. Ayrıca ülkede yer alan Afrika kökenli insanların nüfusu ve müzisyenlerin sayısı oldukça fazladır. Şehirde kendine has lezzetleriyle bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu lezzetleri tatmadan geri dönmeyiniz.

Ülkenin doğusunda tepelik bir alanda yer alan Santiago de Cuba, 1515 yıllında kurulup ülkeye kısa süre başkentlik yapmıştır. Bu nedenle şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

3-Cayo Coco Adası

Küba anakarasına 27 km uzunluğunda yer alan Cayo Coco Adası,  Karayipler manzaralarını sıkça görebileceğiniz harika bir adadır. Ülkemizin kış yaşadığı aylarda buraya gelip harika deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Burada çok lüks oteller bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Bence Balayı tatili için oldukça uygun bir yerdir.

4-Eski Havana

Eski Havana, Küba’nın başkenti olan Havana’nın tarih bölgesidir. Burada kolonyal dönemden kalma çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Küba’yı gerçek anlamda keşfetmek istiyorsanız ilk önce buraya gelmeniz gerekir. Fakat bu bölgede yavaş yavaş etkisini kaybetmektedir.

Bana sorarsınız bu etkiyi tamamen kaybetmeden hemen gidip görmelisiniz. Burada popüler olan sadece tarihi yapılar değil elbet. Sokaklarda dans eden, şarkı söyleyen insanların yanı sıra, lezzetli yemeklere de şahit olacaksınız. Özetle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

5-Morro Kalesi

Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’da yer alan Morro Kalesi, 1589 yıllında inşa edilmiştir. Küba tarihinde önemli bir yere sahip bu kale uzun bir süre hapishane olarak da kullanmıştır. Günümüzde daha çok  güneşin Atlantik Okyanusu üzerinden batışını izlemek için kullanılan turistik bir yerdir. Yolunuz düşerse sevdiğinizle birlikte buraya gelip gün batımını mutlaka izleyin derim.

6-Plaza Vieja

Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’da yer alan Plaza Vieja ya da Türkçe ismiyle Eski Meydan, şehrin en renkli ve canlı bölgesidir. Burada Sanat Galerilerden tuttun Bira müzesine kadar birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun dışında yine gece hayatı ve alışveriş içinde oldukça popüler bir bölgedir. Burada hiçbir şey yapmazsanız bile meydanda geçen insanları gözlemleyin. Bu bile size huzur verecektir.

7-Varadero

Küba’nın Matanzas’a bağlı Varadero, bir tatil şehridir. Bu nedenle buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Vardero denilince akla ilk olarak uçsuz bucaksız plajları gelmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip denizin, güneşin, dansın ve eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Huzurlu bir tatil için bütün kriterlere uyum sağlayan bu şehri mutlaka ama mutlaka ziyaret edin. Ayrıca bu şehirde pek Kübalı yoktur. Genelde yabancılar yaşamaktadır.

 8-Trinidad

Küba’nın güney kıyılarında yer alan Trinidad, 1514 yılında Diego Velaquez tarafından kurulan bir tatil kasabasıdır. Arnavut kaldırımlı sokakları ve kolonyal dönemde kalma tarihi yapıları göz kamaştırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin. Bu kent, 1988 yıllından berri UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır. Adeta zamanın durduğu hissi veren bu kent, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

9-Baracoa

Küba’nın en doğusunda yer alan Baracoa, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Kristof Kolomb’un Küba’da ilk ayak bastığı yerde kurulan bir kenttir. Buraya ulaşmak baya sıkıntılı olduğu için pek turist gitmemektedir. Bu nedenle doğası ve tarihi yapıları ilk günkü gibi korunmuştur. Şehirde dikkat çeken diğer bir yer ise 575 metre yüksekliğindeki El Yunque Dağı’dır. Bu dağın zirvesi dümdüzdür. Burada şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

10-Malecón

Küba’nın başkenti ve en büyük şehri Havana’da yer alan Malecón, gece hayatı ile popüler bir bölgesidir. Gün batımından gün doğumuna kadar hareketli ve canlı yapısıyla dikkatlerden kaçmamaktadır. Hatta Amerika katısındaki gece hayatı bakımında en hareketli bölgelerden biridir.

Harika bir gece hayatı yaşamak için Havana’nın Atlas Okyanusu kıyısında 8 km boyunca uzanan sahil şeridine gelip eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz. Burada müzik, dans ve eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam etmektedir.


Bunlar dışında Küba hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Küba

Nüfus: 11.392.889

Başkent: Havana

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimleri: Çevrilebilir Küba pesosu, Küba pesosu

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 1868

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak zorundasınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here