gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kula Nerededir? ( Manisa)

Kula, Manisa‘nın bir ilçesi olup, İç Batı Anadolu bölgesinde, Anadoluyu ve Ege bölgesini birbirine bağlayan İzmirAnkara kara yolu üzerinde yer almaktadır. Bu ilçenin etrafı tepelerle çevrili, volkanik arazi üzerinde kurulmuştur. Bizans dönemindeki ismi Opikon olan Kula’ya 1075 yılında gelen Türkmenler yerleşmişlerdir. Bölgenin en önemli akarsuyu Gediz nehridir.

Hangi Bölgede? Ve Hangi İle Bağlı?

Kula, Ege bölgesinde bulunan Manisa’nın ilçelerinden biridir. Kulanın İzmir’e uzaklığı 147 km, Manisa iline uzaklığı 118 km’dir. İlçenin kuzeyinde Demirci ve Selendi, güneyinde Akşehir, doğusunda Eşme (Uşak), batısında Salihli ilçeleri yer almaktadır.

Nasıl gidilir?

Bölgede gerek coğrafi konum gerekse yer şekillerinden dolayı ulaşım ağı gelişmiştir. Bölgede kara ve demiryolu kullanılabilmekte bunun yanında, İzmir’in deniz ve hava limanlarından da yararlanılabilmektedir. Bölgenin önemli kara yolları; İzmir’i Ankara’ya ve İzmir’i İstanbul’a bağlayan önemli yollar Manisa’dan geçmektedir.  Manisa’ya vardıktan sonra Salihli Akhisar yolunu takip ederek İzmir Uşak yolundan Kula’ya ulaşılabilir.

Gezilecek Yerleri Nereleridir?

Gediz vadisi boyunca uzanan volkanik şehirde görülmesi gereken muhteşem doğa güzellikleri vardır. Yunus Emre’nin şehri olarak da bilinmekle birlikte, iki katlı renkli ahşap evleri de görülmeye değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here