Kürtün-Gümüşhane

Kürtün ilçesi Gümüşhane ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 59 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

gümüşhane’nin İlçeleri

Kürtün ilçesi Türkmen tarihinin en önemli merkezlerinden biridir. Eski ismi Kürtün-i bala’dır. ilçe 1990 yıllına kadar Torul ilçemize bağlıydı. 1991 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statüsüne kazanmıştır.  İlçeye bağlı 11 mahalle 34 köy bulunur. 2016 yıllı itibari toplam nüfusu 15.074’dır.

Kürtün

Kürtün’de Gezilecek yerler

Kazıkbeli Yaylası: İlçemize bağlı Söğüteli köyünde bulunur. İl merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 100 km’dır. Burası özel sektöre ait bakkal, kahve, lokanta ve pansiyon bulunmaktadır. Burası temmuz ayının ilk haftasından başlayan şenliklerle burası çok canlanmaktadır. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu yaylayla uğramalısınız.

Kazıkbeli Yaylası

Kadırga Yaylası: İlçe merkezine bağlı Süme köyünde bulunan bu yayla ilçe merkezine 90 km uzaklıkta bulunur. Yaylada lokanta, pansiyon, elektrik ve bakkal bulunur. Her yıl temmuz ayının ilk haftasında başlayan şenlikler buraya ayrı renk katmaktadır. Burası estetik olarak muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Kadırga Yaylası

Kürtün Kalesi: İlçenin Yukarı Uluköy mahallesinin doğusunda olup ilçeye hâkim bir tepede bulunur. Fakat tepeye bakıldığında kale görünmemektedir. Sebebi ise tepenin üzeri oyulup kale içinde inşa edilmiştir. Yöre halkının bu kaleye izafeten bu bölgeye “Kaleyanı” adı vermişlerdir. Kale Roma döneminde kalma bir eserdir. Bu kaleye gitmek için merdiven kullanarak inmek lazım kalede birçok kat ve galeriden oluşur. Fakat günümüzde etrafı taşlarla doldurup giriş yapılmıyor.

Kürtün Kalesi

Kürtün Barajı: Gümüşhane’de, Harşit Çayı üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1999-2002 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Doğankent projesi kapsamında yapılan 18 barajdan biridir.  Ön yüzü beton olarak inşa edilen baraj bu özelliği ile ülkemizde bir ilke imza atmıştır. 2003 yıllında hizmete açılan baraj gövde yüksekliği 113 metredir. Gölde gerek balık avlanmak gerekse göl etrafında piknik yapmak için bulunmaz bir yerdir. Yolunuz düşerse mutlaka geliniz.

Kürtün Barajı

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here