Kuşadası

Kuşadası Aydın iline bağlı bir ilçedir. Kuşadası ilçesi Aydın il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Önemli bir turizm merkezi olan Kuşadası’nda çok sayıda doğal ve tarihi öneme sahip turistlik yer bulunmaktadır.

Kuşadası Milli Parkı: Kuşadası ilçe merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Kuşadası Milli Parkı 209 kuş türü, masmavi denizi ve yeşil tabiatı ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. 1966 yılında milli park ilan edilen Kuşadası Milli Parkı görsel güzelliği yanı sıra günübirlik tatil ve piknik yapma imkanı da sunmaktadır. Kuşadası Milli Parkında hem çeşitli kuş türlerine şahit olup hem de sevdikleriniz ile güzel bir piknik yapabilirsiniz. Kuşadası Milli Parkının yeşil alanlarında ağaçlar altında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kuşadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası: Kuşadası ilçe sınırlarında yer alan Dilek Yarımadası muhteşem plajları, yeşil tabiatı ve milli parkı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Dilek Yarımadası içinde barındırdığı tarihi kalıntılar ile hem tarihi hem doğal güzellik oluşturmaktadır. Dilek Yarımadasında doğa severler ve tarih aşıklarının keyifli zamanlar geçireceği alanlar yer almaktadır. Dilek Yarımadası Milli Parkı denizin mavisi ve tabiatın yeşili ile buluştuğu noktada yer almaktadır. Bu milli parkta çeşitli hayvan türleri, deniz canlıları ve çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe ve manzaraya sahip Dilek Yarımadasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Dilek Yarımadası

Güvercin Ada Kalesi:  Geçmişte güvercin başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Güvercin ada doğal manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir. Güvercin ada içinde geçmişi Bizans Dönemine dayanan tarihi bir kale bulunmaktadır. 1957 yılında Güvercin adası karaya bağlanmış ve ulaşımı kara üzerinde sağlanmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip Güvercin adasında yer alan Güvercin ada Kalesini ziyaret edip tarihi dokusuna yakından şahit olabilirsiniz.

Güvercin Ada Kalesi

Kuştur Plajı: Kuşadası ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Kuştur Plajı ilçenin en eski ve en dikkat çeken plajıdır. Mavi Bayrak ödülüne sahip Kuştur Plajı tertemiz denizi, uzun kumsalı ve güneşi ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Kuştur Plajı halka açık ve ücretsizdir. Plaj içinde kafeterya, duş alanı ve tuvalet bulunmaktadır. Kuştur Plajında su sporları yapmak mümkün. Ayrıca plaj içinde voleybol alanı da bulunmaktadır. Kuşadası’nda yer alan otellerde konaklayıp denizin ve doğanın tadını doyasıya çıkaracağınız güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Kuştur Plajı

Zeus Mağarası: Kuşadası ilçesine bağlı Dilek Yarımadası girişinde yer almaktadır. Mitolojik bir geçmişe sahip olan Zeus Mağarası içinde bulunan havuzu ile dikkat çekmektedir. Zeus Mağarasının içinde yer alan serin suları tatlı su ve tuzlu deniz suyunun karışması ile oluşmaktadır. Yaz aylarında turistler tarafından dikkat çeken Zeus Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir. Zeus Mağarasında yer alan ve cilde iyi geldiğine inanılan çamur yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca burada dalış yapmak da mümkün.

Zeus Mağarası

Kurşunlu Manastırı: Kuşadası ilçesinde yer alan Davutlar beldesine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Kurşunlu Manastırı 11. yüzyılda Bizans İmparatorluğu Döneminde inşa edilmiştir. Bir tepe üzerine kurulan manastır hem eğitim vermek amacıyla hem de koruma amacıyla kullanılmıştır. Körfez manzarasına sahip Kurşunlu Manastırı hem doğal güzelliği hem de tarihi yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Kurşunlu Manastırı

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: Kuşadası ilçe merkezinde Kuşadası İskele yakınlarında yer almaktadır. Öküz Mehmet Kervansarayı ticaret yolu üzerine kervanları ağırlamak amacıyla Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında inşa edilmiştir. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı dikdörtgen planlı, küçük bir iç kale görünümlü olarak, moloz taştan inşa edilmiştir.Kuşadası gezinizde tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kuşadası Gece Hayatı, Gece Mekanları ve Gece Eğlencesi hakkında bilgi ve ayrıntı almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kuşadası Gece Hayatı

Kuşadası Otelleri ve Kuşadası Otel Fiyatları hakkında bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kuşadası Otelleri ve Kuşadası Otel Fiyatları

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
Kuşadası Aquapark
Kuşadası Barlar Sokağı
Kuşadası Hangi Şehirde
Kuşadası Haritası
Kuşadası Manzara
Kuşadası Nasıl Gidilir
Kuşadası Nerede
Kuşadası Plajları
Kuşadası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz