Kütahya
Kütahya

Kütahya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 26 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Kütahya ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir ildir.  İl merkezine bağlı 13 ilçesi vardır. Bu ilçeler ile ilgili merak ettiğinizi ve daha fazlasını burada Bulabilirsiniz. Kütahya Evliya Çelebi‘nin doğduğu yerdir. Bu nedenle önemli bir kenttir.

Kütahya Gezilecek Yerler

İlimizde kaplıca, anıt, tarihi yapı, mesire alanları ve buna benzer birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Bunları hepsini ilçeler bölümünde yazdık orada bulabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Kütahya Gezilecek Yerler
  2. Kütahya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kütahya’nın İlçeleri
  4. Kütahya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Kütahya Gece Hayatı
  6. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Frig Yürüyüş Yolu
  8. Kütahya Otelleri ve Kütahya Otel Fiyatları
  9. Kütahya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Siz değerli okurlarımız içinde ilimize ilk geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Kütahya Gezi Rehberi yazısına ulaşmak için de linki tıklamanız yeterli olacaktır. << Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya’nın İlçeleri

Dönenler Mevlevihanesi

Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı Börekçiler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Mevlevî tarıkatı dergâhıdır. Aynı zamanda Erguniye Mevlevîhânesi olarak da bilinir. Dışı ve içi çeşitli süslemelerle insanları mıknatıs gibi kendine çekmektedir. Yolunuz buraya düştüğünde mutlaka buraya uğrayın.

Kütahya Saat Kulesi

Kütahya il merkezinde bulunan bu kule şehrin simgesi haline gelmiştir. Ulaşımı rahat olan bu yapı, en son 2005-2006 yıllarında aslına uygun restore edilmiştir. Bu şehre gittiğinizde siz uğramazsınız dahi o sizi çağıracaktır.

Kütahya Kalesi

İlimizde bulunan bu kale Bizans döneminde kalma bir kaledir. Bizans imparatoru şehre hakim bir tepede şato yaptırarak buraları burçlarla tahkim etmişler ve şatoyu iki kat sur içerisine almıştır.

Daha sonra gelen Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından yapılan onarım ve eklerle güçlendirilmiştir  kale üç bölümden oluşur. Bunlar yukarı ,iç ve aşağıdır. Yada Kale-i Bala, Kale-i Sagir ve dış surlardır. Bu kaleyi ziyaret edip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Kütahya Çinili Camii

İlimizde bulunan bu cami dünyada eşi ve benzeri yoktur. Orta Asya’dan günümüze kadar İslam şereflenen bütün Türklerin mimarisin toplandığı yapıdır.

Camiyi ressam Ahmet Yakupoğlu tarafında inşa edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın iç ve dış süslemeleri karşısında hayrete düşeceksiniz.

Kütahya Çini Müzesi

İlimizin merkezine bağlı Paşamsultan Mahallesinde bulunur.  Türkiye’deki ilk ve tek çini müzesidir. Bundan dolayı önemli bir yere sahiptir. 1999 yıllında hizmete girmiştir.

Müzede sergilenen ve 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler sergilenmektedir. Pazartesi günü dışında her gün açıktır. Buraya mutlaka gelip bu eserleri incelemelisiniz.

Mızık Çamı

Domaniç İlçemize bağlı Domur Köyünde bulunan bu çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Bu ağaç 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir.

1988 tarihinde bu ağacı koruma altına alıp tescillenmiştir. Bu ağaç anıt ağaç olarak kabul edilmiştir. Bu ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu söylenir. Buraya yolunuz düşerse bu ağacı mutlaka ziyaret etmeye geliniz.

Domaniç Ormanları

İlimize bağlı Domaniç ilçesinde bulunur. ilimiz ve ilçemizin can damarı dediğimiz yerdir. İlçemize gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeridir.

Sadece bu ormanlarda yetişen ağaçları görmeniz yeterli olur sizin için . Tarihi ve doğal güzelliğe sahip bu ormanı mutlaka görmelisiniz.

Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar İlçemizde bulunan bu antik kent ilçemiz ve ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Aizanoi ikinci Efes olarak bilinir. Bu antik kent sayesinde ilçemiz turizm konusunda canlanmaktadır. Her gün biraz daha ülke ve dünya çapında isminde bahsedilmektedir.

Kentte dünyanın en iyi korunmuş Zeus tapınağı, dünyanın ilk örneklerinden Stadyum-Tiyatro kompleksi, dünyanın ilk borsa yapısı vardır. Borsa burada meydana gelen 1970 Gediz depreminde yıkılan cami sonucunda rastlanmıştır. Aizanoi Macellum’u, dünyanın ilk borsalarından biridir.

Bunun dışında nekropoller, olimpiyat şeref tribün abidesi, 4 köprü da vardır ki bunların çok kötü şekilde restore edilmiş ikisi hala kullanılmaktadır. Bunun dışında Meter Steunne alanı ve tüneli önemli bir eserdir.

Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemektedir. Yolunuz buraya düşerse bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zafertepe Anıtı

Altıntaş İlçemize bağlı Zafertepe Çalköy Beldesinde bulunur. İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan bu anıt 1181 rakımlı tepede yapılmıştır.

1964 yıllında inşasına başlanmış 1972 yıllında hizmete açılmıştır. 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri burada yapılmaktadır. Anıtta: çatılmış silahlar var ve uzaktan: alev alev yanan meşale görüntüsü yaratılmıştır.

Dumlupınar Şehitliği

İlimize bağlı Dumlupınar ilçesinde bulunur. Bildiğiniz üzere Başkomutanlık Meydan muharebesi 26 Ağustos 1922 yıllında Afyonkarahisar’da başlamış. 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmıştır.

Kültür Turizm Bakanlığı zaferin 70.yıllında burada bir şehitlik yapmaya karar verir. Bu şehitlikte şunlar bulunur. Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan’dan oluşmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya kent merkezinde bulunan Kütahya Arkeoloji Müzesi gezilip görülmeye değer bir tarihi müzedir. Bu müzede çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Kütahya kent merkezinde bulunan müze binası 1314 yılında Germiyan Beylerinden Umur bin Savcı tarafında medrese olarak inşa edilmiştir.

Medrese ismi de Savcı Medresesidir. Uzun yıllar burası bir ilim yuvası ve ibadethane olarak kullanılmıştır. 1965 yıllında Müze olarak hizmete açılmıştır. Müze de Kalkolitik, Paleolitik, Eski Tunç Devri, Frig, Hitit, Roma, Bizans, Helenistik Dönem, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait binlerce eser sergilenmektedir. Bu eserlerin içinde en önemlisi Aizanoi Antik Kentinde çıkarılan Amazon Lahti’dir. Müze 1999 yıllında restore edilip tekrar hizmete açılmıştır.

Mızık Çamı (Beşik Çamı)

Ege Bölgesinin Kütahya ili, Domaniç ilçe sınırında bulunan Mızık Çamı, Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Bu ağaç 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir. 1988 tarihinde bu ağacı koruma altına alıp tescillenmiştir. Bu ağaç anıt ağaç olarak kabul edilmiştir. Bu ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu söylenir. Buraya yolunuz düşerse bu ağacı mutlaka ziyaret etmeye geliniz.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kütahya ili, Dumlupınar ilçe sınırında bulunan Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi, her bireyin mutlaka gelip görmesi gereken tarihi bir yerdir. Kurtuluş savaşın kaderini belirleyen ve ülkemize zafer şerbeti içtiren bu topraklar üzerinde kurulan bu müze 1997 yıllında hizmete girmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde olan özel bir müzedir. Bu müzede Kurtuluş Savaşına ait çeşitli silahlar, kılıçlar, fotoğraflar, belgeler, araç ve gereçler sergilenmektedir. Müze de toplam 139 tane eser sergileniyor.

Kütahya Ulu Camii

Kütahya kent merkezinde bulunan Kütahya Ulu Camii (1381–1389) yılları arasında Yıldırım Beyazıd tarafında inşa edilmiştir. Yıldırım Beyazıt Camii olarak da bilinir. Kütahya merkezde bulunan tek padişah Camisi ve şehrin en büyük camisi olarak bilinir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ulu Camide, 64 pencere, 2 tam kubbe ve 6 yarım kubbe bulunur. Kesinlikle gezilip görülmeye değer bir Osmanlı eseridir.

İshak Fakih Camii

Kütahya kent merkezinde bulunan İshak Fakih Camii, son dönem Germiyan eseri olup 1433 yıllında Kütahyalı fıkıh alimi İshak Fakih tarafından inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çeken bu yapı görülmeye değerdir. İshak Fakih Camii, Kütahya kent merkezine bağlı Maruf Mahallesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunur.

Kütahya Kurşunlu Cami

Kütahya kent merkezi sınırlarında bulunan Kütahya Kurşunlu Camii, 1377 yıllında Şeyh Mehmet bin Şeyh Alâeddin tarafında inşa edilmiştir. Germiyanoğlu Süleyman Şah zamanına caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Dereli Kaplıcaları

Kütahya ili, Emet ilçe sınırında bulunan Dereli Kaplıcaları, adını içinden geçen dereden alır. 2012 yıllında bakanlar kurulu kararı ile termal turizm merkezi ilan edilmiştir. iyi gelindiği söylenen hastalıklar şunlardır. Eklem Romatizması,Kemik Erimesi,Kas İltihapları ve Ağrıları,Sinirsel Hastalıklar, Spor Yaralanmaları,Ruhsal Hareket Bozukluklarına iyi geldiği ifade edilmektedir.

Simav Çitgöl Kaplıcaları

Kütahya kent merkezi sınırlarında bulunan Simav Çitgöl Kaplıcaları, Evliya Çelebi Seyahatname’sinde “Cennet Kaplıcaları” olarak adlandırmıştır. Birçok hastalığa şifa dağıtan bu kaplıcaya yıl boyunca birçok kişi ziyaret eder.

Ilıca Harlek Kaplıcaları

Kütahya kent merkezi sınırlarında bulunan Ilıca Harlek Kaplıcaları gezilip görülmeye değer bir şifa kaynağıdır. Burada başta Cilt hastalıkları olmak üzere Romatizma, sinir, kadın hastalıkları, karaciğer yetmezliği, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına şifa olmaktadır.

Eynal Kaplıcaları

Kütahya ili, Simav ilçe sınırında bulunan Eynal Kaplıcaları, Ortadoğu ve Balkanlar bölgesinin en büyük hamam tesisi olarak bilinir. Bu kaplıca suyunu en güzel Evliya çelebi Seyahatnamesinde anlatmaktadır. Şöyle der. “Dünyada ve Anadolu’da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim, böylesi yeryüzünde yoktur” bu sözü zaten her şeyi özetlemektedir. Birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret eder.

Murat Dağı Kaplıcaları

Kaplıcaları ile ünlü Kütahya şehrimizde bulunan Murat Dağı Kaplıcaları gezilip görülmesi gereken bir şifa kaynağıdır. Kütahya ilimizin en yüksek dağı olan Murat Dağı(2312 Metre) yamaçlarında birçok kaplıca bulunmaktadır.

1987 yıllında burası termal turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Kaplıca dışında harika bitki türleri ve yeşilliği göz kamaştırmaktadır. Burada iki farklı hamam bulunur Bu hamamlar Germiyanoğulları tarafında inşa edilmiştir. Bu kaplıcalarda başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok derde deva olmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya kent sınırları içerisinde bulunan Yoncalı Kaplıcaları, gezilip görülmeye değer bir şifa kaynağıdır. Buraya her yıl çok sayıda kişi şifa bulmak amacı ile gelmektedir. Efsaneye göre Anadolu Selçuklu Sultanı II.Alaattin Keykubat’ın Gülümser Hatun adında hasta bir kızı varmış.

Bu kızı buraya getirip banyo yaptırdıktan sonra iyileşmiştir. Günümüzde başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelindiği söylenmektedir. Ayrıca Burada 1233 yıllında Anadolu Selçuklu Sultanı II.Alaattin Keykubat bir cami ve bir de hamam inşa edilmiştir. Buraya giderseniz bunları ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Frig Yürüyüş Yolu

Ankara – Eskişehir – Afyonkarahisar ve Kütahya illerini kapsayan Antik Yürüyüş yolu, Friglerin hüküm sürdüğü dönemde oluşturulmuştur. 506 km’ye ulaşan yol bisiklet ve yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır. Frig Vadisi boyunca uzanan bu yol üzerinde Frig dönemine ait çok sayıda tarihi yapı görmek mümkündür. Burada bisiklet sürebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Rüstem Paşa Medresesi

Kütahya kent merkezinde bulunan Rüstem Paşa Medresesi, 1550 yıllında Kanuni Sultan Süleyman’ın Veziri-Azam’ı aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir. Uzun yıllar medrese ve ibadethane olarak kullanılan yapı 1930 yıllında yıktırılmıştır. Daha sonra orijinaline uygun yeniden inşa edilmiştir. Kitabesi Kütahya Arkeoloji müze binasında sergilenmektedir.

Evliya Çelebi Anıtı

İlimizin Zeryen Mahallesinde yaşayan gezginimiz 1611-1682 yılları arasında yaşamıştır. Kendisi Kütahya doğumludur. Fakat Kütahyalı dır desek yanlış olur. Çünkü gezginimiz gitmediği yaşamadığı il kalmamıştır. Bütün ömrünü il il gezerek geçirmiştir. Gittiği her yerde ilgili notlar almıştır. Bu notları toplayıp 10 ciltlik Seyahatname adlı bir kitap çıkarmıştır.

Bu kitapta gidip gezip gördüğü yerlerle ilgili gözlemlerini aktarmıştır. 2002 yılında Kütahya valisi Evliya Çelebi adına bir anıt dikmek ister. Kütahya Eskişehir yoluna Evliya Çelebi anıtını diker. Evliya Çelebi’nin Kütahya için özel bir sevgisi vardı. Doğup büyüdüğü il olmasındadır. Bunu da söylediği şu sözlerinden anlayabiliyoruz. Kütahya için havası suyu güzeldir. Çanak ve tabakları başka yerde bulunmaz. Buz gibi suları vardır. Alimleri çoktur gibi ifadeler kullanmıştır.

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası

İlçemizde geçen Gediz, Porsuk nehirleriyle ve Banaz çayı buluştuğu yerde Murat Dağı karşımıza çıkmaktadır. Bu dağ Kütahya’nın ve aynı zamanda İç Ege’nin en yüksek dağıdır. Bu dağ 2312 metre yüksekliktedir. Bu dağın eteğinde bulunan yayla 900’e yakın çeşitli bitkilerle adeta burayı küçük bir cennet haline getirmiştir. Bu yolculuğa yazın sıcağında çıktığımızda bu yaylaya ulaşır ulaşılmaz bizi tertemiz havası, suyu karşılar, her bir köşesinde bir bitki selamlamakta.

Orkide, lale, nilüfer, çiğdem vb. bir sürü çiçek diğer taraftan meşe,kestane ve çam ağaçları ile eşsiz bir güzelliğe sahne olmaktadır. Ayrıca burada hamam ve kaplıcalar da mevcuttur. Bu kaplıcaların çok hastalığa deva olduğu da söylenmektedir. Bakanlar kurulu kararıyla 1987 yıllında burası bir turizm kenti olarak kabul edilmiştir. Buraya gelenler için de ayrıca konaklama yerleri de mevcuttur.

6 YORUMLAR

  1. Yazınızdaki imla hatalarını düzeltmenizi rica ederim. Ayrıca Kütahya’nın Çavdar adında bir ilçesi yoktur, yöre içerisinde Çavdır ya da Çavdar olarak söylense de yazınızın yalnızca yöre halkına hitap etmediğini bilerek ilçenin asıl ismi olan Çavdarhisar olarak düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Emeğiniz için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz