Kuzey Irak'da Gezilecek 10 Yer
Kuzey Irak'da Gezilecek 10 Yer

Kuzey Irak, ya da yabancıların deyimiyle Irak Kürdistanı, Başbakanlığını Neçirvan Barzani’nin yaptığı ve başkenti Erbil olan bölgesel bir yönetimdir. Dış işlerinde Irak merkezi hükumetine bağlı olan Irak Kürdistanı, içinde ise tamamen bağımsızdır. Her ne kadar bir ara Irak’tan kopmak adına bağımsızlık referandumu yapsa da, bölgesel komşu ülkelerin şiddetli tepkisi nedeniyle bu kararını ertelemişlerdir.

Kuzey Irak

Türkiye, Suriye ve İran ile komşu olan bölgesel yönetimin Türkiye ile olan sınır kapısı ise Şırnak’ın Silopi ilçesinde yer alan Habur sınır kapısı üzerinden sağlanmaktadır. Habur sınır kapısından geçtikten sonra sizi ilk olarak Duhok kenti beklemektedir.

Not: Duhok’ta garaja gidip bir taksi ile bir kaç saatte Erbil’e varabilirsiniz.

Eğer Uçak ile geliyorsanız Erbil hava alanı sizi etkileyecektir. Gayet modern bir hava alanı ve aynı zamanda uçaktan indikten sonra kolayca vize alabilirsiniz. *Güncel vize bilgisi değişkenlik gösterebilir.

Uyarı: Suriye’de son 5 yıldır yaşanan iç savaş nedeniyle Kuzey Irak’a gitmeden önce mutlaka gerekli tedbirleri almalısınız. Özellikle turistik geziler için çok dikkatli olmalısınız.

Not: Türkiye’den kaçan kaçakların özellikle Süleymaniye ve Erbil kentlerinde saklandıkları söylenmektedir. Tabi bunun gerçek olup olmadığı konusunda büyük tereddütler vardır.

Umarız bir gün bölgedeki savaş çanları biter ve sizlerde turistik anlamda bu güzel Kürt bölgesini gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Yazımızda sizler için Kuzey Irak’ta gezip görmeniz gereken 10 güzel yer ve şehir hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Hangilerini gezmeniz gerektiğine böylece daha iyi karar vereceğinizi düşünüyoruz.

1- Duhok : Duhok kenti Türkiyeyi geçtikten sonra önce Zaho ve ardından Duhok kenti sizi karşılayacaktır. Küçük bir kent. Yiyecek içecek ve konaklama konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Zaten şehirde ki yabancılar genel olarak iş yapmaya gelen Türkler oluyor. Ayrıca Vahel Bar, Doctors Bar gibi kentteki simge cafeler var. Bunun dışında çok fazla seçenek yoktur.

Bu kentteki garaja gidip bulduğunuz ilk araçla Erbil’e gittiğinizi varsayarak Erbil’den devam etmek istiyoruz.

2- Erbil : Irak Kürdistanı bölgesel yönetimin başkentidir. Kuzey Irak’ta ki gezilecek yerlerin pek çoğu bu kentte yer almaktadır. Sizlere Erbil’de görmeniz gereken önemli başlıkları şöyle sıralamak istiyoruz.

Erbil Kalesi: 8000 bin yıl önce yapıldığı düşünülmektedir. Anlayacağınız üzere eski bir kaledir. Ancak öyle çok büyük bir kale beklemeyin. Kenti biraz daha yüksekten görmeniz için ideal bir yerdir.

Erbil Meydanı : Kalenin hemen dibinde bu meydan vardır. Kent ahalisi meydanda ki kahvelerde oturup sigara içip sohbet etmektedirler. Şehrin merkezi diyebiliriz. Ayrıca kentteki konaklama seçenekleri yine bu bölgededir.

Erbil Bazaar (Çarşı) : Meydanın dibinde başlamaktadır. Çarşıda Türkiye, İran ve Suriye’den gelen ürünler ile uzak doğu asyadan gelen ürünlerin daha makul fiyatlara satışı yapılmaktadır.

Kürdistan Parlementosu : Bölgesel yönetimin idari merkezidir. Ancak parlementoyu fotoğraflamak yasaktır. Fotoğraf ya da videoya alırsanız eğer hemen polisler tarafından sorgulana bilirsiniz. Bu yola tevessül etmeyiniz lütfen.
Not: Bilgiler güncel olarak değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca Erbil kentinde aşağıdaki yerleride gezmenizi öneriyoruz:

 1. Martyr Sami Abdul-Rahman Park
 2. 2004 Obelisk Memorial
 3. Celil Khayat Mescidi/Cami
 4. Erbil Medeniyet Müzesi
 5. Minare Park
 6. Şeyh Chooli Minare
 7. Shanidar Park
 8. Erbil Futbol Stadyumu/Spor Kulübü
 9. Outdoor Market

3 – Lalish : Ezidi inancındaki kutsal bakış yani ‘Holy See’, ana figürdür ve tapınaklar burada bulunmaktadır. Eylül ayında gerçekleşen dini festival ile ziyaretçi sayısı hayli artmaktadır. İnsanlar burada çok dost canlısıdır ve genellikle içeriye girişlerde ayakkabıların çıkarıldığını unutmamalısınız.

4 – Süleymaniye : Bu kent, bölgesel yönetimin turizm başkentidir desek yeridir. Bölgeye gelen yabancıların özellikle gece hayatını deneyimlemek için mutlaka bu kente gelmektedirler. Tabi şehirde sadece gece hayatı yok. Çok önemli gezilecek yerlerde bulunmaktadır. Kentin ortasında büyük Süleymaniye camisi bulunmaktadır. Etrafında büyük bir çarşı ve istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Irak’ın eski devrik lideri Saddam’ın öldürdüğü 5 bin kürt için halepçe şehri buraya çok yakındır. Dileyenler müze haline getirilen bölgeyi ziyaret edebilir.

5 – Kerkük : Tarihsel süreç boyunca Türklerin en çok yaşadığı şehirlerden birisi olmasına rağmen uzun süre boyunca Kürt bölgesel yönetiminde kalan ve son olarak 2017 yılında Irak merkezi hükumete bağlı birlikler tarafından ele geçirilen ve Türkler için çok önemli bir şehirdir. Halen savaş durumu olduğu için zorunlu değilse kente gitmenizi önermiyoruz. Bunun dışında çok eski bir tarihe , geçmişe sahip olan bir kenttir. Ama olur da kente gelirseniz mutlaka Kerkük Kalesini, Kerkük Kışlasını (Osmanlı devleti yapmıştır.) ve Baba gurguru ziyaret etmelisiniz.

6 – Amedi : Amedi kasabası, çok küçük bir Kürt ve Asur kasabasıdır. Sizi Irak gezinizde en çok etkileyecek yerlerin başında geleceğine eminiz. Turistlerin sık olarak geldiği ve tepe başı küçük bir kasabadır. Elma ve incir ağaçları sıkça görülmektedir.

7- Soran : Erbil’e 1.5 saatlik bir mesafede yer alan küçük bir kasabadır. Günü birlik geziler için gidilmesi gerekebilir. Türkiye sınırına çok yakın olan Soran’a yolunuz düşerse eğer kanyonlar bölgesi olan Rawandize mutlaka gitmelisiniz. Ancak şu sıralar değil. Çünkü bölgede çok sayıda çatışma yaşanmaktadır. Saddam Hüseyin döneminde de hayli hareketli bölgelerden birisiydi.

8 – Raniya : Kürdistan’ın küçük kasabalarından birisidir. Dalarla ve derbend nehirleriyle çevrili bir bölgedir. Özellikle doğa severlerin sık uğradığı kasabaların başında gelmektedir. Kasabanın ortasındaki cami ilginizi çekecektir.

9 – Zaho : Habur sınır kapısından geçen Türk vatandaşlarını ilk karşılayan kasabadır. Hayli küçüktür. Türk vatandaşları genellikle burada ihtiyaçlarını karşılamak için durmaktadırlar. Vaktiniz varsa Zaho kalesini gezebilirsiniz.

Alkol : Kuzey Irak’ta genel olarak alkol sorunu yaşanmamaktadır. Otellerde ve eğlence merkezilerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca şehirlerde sıcak biralar genel olarak daha sık satılmaktadır.

Bunlar dışında Kuzey Irak hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

Nüfus: 5,755 milyon

Başkent: Erbil

Resmi Dili: Arapça, Kürtçe

Para Birimi: Irak Dinarı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 11 Mart 1970

Önemli Şehirleri:  Erbil, Süleymaniye, Duhok

Dini: İslam

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Kuzey Irak Nerede, Nasıl Gidilir
Kuzey Irak Nerede, Nasıl Gidilir

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Harika bir websiteniz var; şimdi siz de düzenlenmekte olan web etkinliğine katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile siz de websiteniz veya blogunuzla kazanmaya aday olun, websitenizi tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Katılım için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

 2. Merhaba, yazınız oldukça güzel ancak Erbil’e vize alınması gerekmiyor bu bilgiye nasıl eriştiniz bilemiyorum. Geçtiğimiz ocak ayında gittim Habur üzerinden duhok ve erbil olacak şekilde. Bu ay içerisinde de doğrudan erbil’e inişim olacak yine istemediler. Bilgi vermek istedim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here