Letonya'da Gezilecek 10 Yer
Letonya'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 1,9 milyon nüfusuyla Kuzey Avrupa’da yer alan Letonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti, Baltık bölgesinin üç ülkesinden biridir.

Letonya Gezilecek Yerler

Ülkenin kuzeyinde Estonya, güneyinde Litvanya doğusunda ise Rusya ve Beyaz Rusya bulunur. Yine İsveç ile denizden sınırdaştır. Ülkenin yarısı ormanlarla kaplıdır.

Göz at ;

  1. Letonya Nerede?
  2. Letonya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Letonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Riga Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Bu haliyle Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biridir. Ülkede ilk olarak dikkat çeken tarihi yapılardır. Burada birçok eski saray ve kale bulunur. Bunun yanında yine Avrupa’nın en uzun kumsalına sahiptir. Yani anlayacağınız tarihi yapılar ve doğal güzellikler bakımında zengin bir ülkedir. Tam gezginlerin hayalindeki ülke diyebiliriz. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Riga

Riga, Ülkenin başkenti ve yaklaşık 612 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Hatta bu haliyle Baltık ülkelerin en büyük şehri olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra ülkenin kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret, endüstri ve turizm merkezi olarak da bilinmektedir. Bunların hepsini topladığımızda elimizde harika bir şehir profili çıkmaktadır. Burada yer alan Konforlu oteller, şık restoranlar, kaplıcalar, alışveriş yerleri ve eğlence mekanlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse Doğuş İsa Katedrali, Özgürlük Anıtı, Letonya Savaşı Müzesi, Letonya Ulusal Sanat Müzesi, St. Peter Kilisesi, İşgal Müzesi, Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi, Blackheads Evi ve Riga Kalesi gibi turistik yapıları gezip görmeden dönmeyin.

Cesis

Gauja Nehri vadisinde yer alan Cesis, tertemiz havası ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla gezilip görülmesi gereken bir turistik kasabadır. Bu kasabanın tarihi 13. yüzyılla dayanmaktadır. Kasabanın Taş sokakları, tarihi yapıları ve bakir doğasıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip huzurlu bir gezi serüvenine katılabilirsiniz. Burada bulunan harika manzaraları ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Ayrıca yöreye özgü tatları da tadıp yine yöreye özgü hediyelik eşya da satın almadan geri dönmeyiniz.

Jurmala

Başkent Riga’nın 25 km batısında yer alan Jurmala, Riga Körfezi’nin kıyısında kurulan bir şehirdir. Burada yaklaşık 56 bin kişi yaşamaktadır. Burada 32 km uzunluğunda harika bir kumsal bulunmaktadır. Bu kumsal için yaz aylarında şehrin nüfusu beşe katlanmaktadır. Deniz turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden birdir. Hatta ülkenin turizm incisi olarak da bilinir. Bunun dışında şehirde muazzam kaplıcalar bulunmaktadır. Burada birçok termal otel hizmet vermektedir. Yine bunlar dışında şehirde birçok tarihi yapı bulunur. Gezi, huzur ve eğlence adına aradığınız her şey burada mevcuttur. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil için bu şehir tercih edilebilir.

Liepaja

Ülkenin batısında, Baltık Denizi kıyısında kurulmuş olan Liepaja, yaklaşık 85 bin nüfusuyla Letonya’nın en büyük 3. şehri ve Kurzeme bölgesinin de en büyük şehridir. “Rüzgarın doğduğu yer” olarak bilinen bu şehirde gezilip görülecek harika plajlar, tarihi yapılar ve harika doğa güzellikleri bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Kış aylarında bile buz tutmayan bu şehirde ülkenin deniz kuvvetleri de burada kurulmuştur. Ülke için önemli bir turistik şehri olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kuldiga

Ülkenin batısında yer alan Kuldiga,  Kurzeme bölgesinin önemli tarihi kentlerinden biridir. Buranın tarihi yaklaşık olarak 1200’lü yıllara dayanmaktadır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Tabi asıl şehri popüler kılan ise burada yer alan 240 metre genişliği ile Avrupa’ın en geniş şelalesi olan Venta şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bu şelale için dünyanın her yerinde insanlar bu şehri ziyaret etmektedir. Bunun dışında yolunuz bu şehre düşerse; St. Katrina kilisesi, Kuldiga tuğla köprüsü ve Aleksupite gibi turistik noktaları gezip görün. Günümüzde bu şehir UNESCO Dünya Miras listesinde bulunmaktadır. Kültürel geziler yapmaktan hoşlananlar için oldukça cezbedici bir şehirdir.

Daugavpils

Ülkenin Güneydoğusunda Daugava Nehri kıyısında yer alan Daugavpils, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bulunduğu konum nedeniyle önemli bir ticaret merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse  Daugavpils Kalesi, Daugavpils Kilisesi, Daugavpils Tepesi gibi önemli tarihi yapıları ziyaret edin. Bunun dışında tiyatrosu, kültür merkezleri ve sanat müzeleriyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Gauja Nehri

452 km uzunluğunda yer alan Gauja Nehri, Ülkenin hatta bölgenin en büyük nehridir. Letonya ve Estonya sınırında geçen bu nehir, ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunmaktadır. Bu nehri ziyaret etmek için yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Nehir çevresini sarmalayan 400 yıllık kumtaşı kayalıkları, bakir doğası ve muazzam manzarasıyla göz kamaştırmaktadır. Bu nehrin yaklaşık 93 kilometrelik bölümü Gauja Milli Parkı içinde kalmaktadır. Buraya gelip nehrin kenarında sevdiklerinizle birlikte uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Turaida Kalesi

Vidzeme bölgesinde Gauja Nehri kıyısında yer alan Turaida Kalesi, 1214 yıllında inşa edilen önemli bir savunma kalesidir. Bu kale tarih boyunca önemli bir rol oynamıştır. Kırmızı tuğlalar kullanarak inşa edilen bu yapı, mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. 1776 yılında çıkan bir yangında hasar görmüştür. Daha sonra yapılan çalışmalarla restore edilmiştir. Günümüzde başkent Riga’nın 53 kilometre doğusundaki Sigulda şehrinde yer alan Turaida Kalesi, tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Tarihe merakınız varsa bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gauja Milli Parkı

Riga’nın 53 kilometre doğusundaki Sigulda şehri sınırında yer alan Gauja Milli Parkı, 1973 yıllında kurulan 917,4 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük milli parkıdır. Zengin biyolojik çeşitliliği, nefes kesen manzaraları, huzur dolu ve sakin atmosferiyle gezip görmeniz gereken bir yerdir. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Şehir kalabalığından uzaklaşıp daha sakin ve huzurlu bir alanda dinlenip doğa ile iç içe kalmak istiyorsanız burası tam size göre bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10  Gutmanis Mağarası

Sigulda Kalesi ve Turaida Kalesi arasında yer alan Gutmanis Mağarası, bölgenin en büyük ve yüksek mağarası olarak bilinmektedir. Mağara içinde harika bir doğal su çıkmaktadır. Bu suyun şifalı olduğuna inanılır. Özellikle cilt güzelliğine iyi geldiği söylenilir. 19 metre derinliğinde bulunan mağara, harika bir manzarası bulunmaktadır. Mağara içinde bulunan sarkıt ve dikitler oldukça dikkat çekicidir. Yolunuz buraya düşerse bu mağarayı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.


Bunlar dışında Letonya hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Letonya

Nüfus: 1.955.742

Başkent: Riga

Resmi Dili: Letonca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 18 Kasım 1918

Önemli Şehirleri: Riga, Daugavpils, Rezekne, Jurmala

Saat Farkı: Türkiye ile Letonya arasında saat farkı yoktur.

Vize Durumu: Letonya vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya gitmek için Schengen vizesi almanız gerekir.

Letonya Nerede, Nasıl Gidilir?
Letonya Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here