Limanköy Feneri Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Limanköy Feneri veya diğer adıyla İğneada Feneri, 1866 Yılında Sultan Abdülmecit döneminde Fransızlara yaptırılan bir deniz feneridir. Bu fener halk arasında Fransız Feneri olarak da bilinmektedir.

İğneada Feneri

Elektrik tesisatın olmadığı zamanlarda kurma koluyla kurularak Gazyağı ile denizi aydınlatmak için inşa edilmiştir. Günümüzde 100’lük halojen ampul ve plastik yansıtıcılar sayesinde çok uzaktan bile harika bir manzarayla parlamaktadır. Çevresinde kurulunan cafe ve çay bahçeleriyle her yıl binlerce kişi buraya akın etmektedir. Manzara karşısında oturup çayını yudumlayıp sohbet etmekteler. Tabi bu manzarayı görenler ilk yaptıkları şey telefonlarına sarılıp bol bol fotoğraf çekiyorlar.

Limanköy Feneri Nerede?

Limanköy Feneri, Kırklareli’nin Vize İlçesine bağlı İğneada beldesine 4 km uzaklıkta bulunan  Doğal bir plaj içinde yer almaktadır.

Limanköy Feneri Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta İğneada Beldesine ulaşmak gerekir. İğneada, İğneada – Kırklareli arası 100 km, İğneada – Lüleburgaz arası 100 km ve İğneada-İstanbul arası ise 200 km’dir. Buraya Kırklareli merkezden veya İstanbul Üzerinde şahsi aracınızla veya burada kalkan servislerle çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. İğneada’ya ulaştıktan sonra buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here