Marmaris

Türkiye’nin en güzel turizm beldesi olan Marmaris; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Marmaris İlçesi Muğla il merkezine 56 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris ilçesinde çok sayıda etkileyici güzelliğe sahip doğal ve tarihi yerler bulunmaktadır.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Kalesi ve Müzesi: Marmaris ilçe merkezinde Yat Limanının arkasında yüksek bir tepeye inşa edilen Marmaris Kalesi kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. 1991 yılında restore edilen Marmaris Kalesi müze olarak hizmete açılmıştır.

Marmaris Müzesi olarak kullanılan kalede 7 tane kapalı mekan bulunmaktadır. Giriş mekanı iç bahçeye açılan Marmaris Müzesinin iki kapalı mekanı arkeoloji eserlerinin sergilendiği salon olarak kullanılmaktadır. Bu iki salonda çeşitli kazı yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Kalenin bir bölümü ise etnografya salonu olarak kullanılmaktadır. Etnografya Salonunda ise dokuma, halı, kilim, mutfak eşyaları ve süs eşyaları sergilenmektedir. Kalenin diğer kapalı alanları ise sanat galerisi, büro ve depo olarak kullanılmaktadır. Marmaris’in tarihine şahit olacağınız bu müzede kalenin surlarına çıkıp harika manzarasını da izleyebilirsiniz.

Göz at ;

 1. Marmaris Gezilecek Yerler
 2. Marmaris Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Marmaris Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 4. Marmaris Gece Hayatı
 5. Marmaris Atlantis Suparkı
 6. Marmaris Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 7. Marmaris Saklı Göl
 8. Marmaris Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Marmaris Aşıklar Yolu
 10. Marmaris Boncuk Koyu
 11. Marmaris Otelleri ve Marmaris Otel Fiyatları
 12. Netsel Marmaris Marina
 13. Marmaris Balayı Otelleri ve Marmaris Balayı Otel Fiyatları
 14. Marmaris Atatürk Parkı
 15. Muğla Gezilecek Yerler
 16. Muğla’da Gezilecek 10 Yer
 17. Muğla Gece Hayatı
 18. Muğla Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 19. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 20. Ölüdeniz Nerede, Nasıl Gidilir
 21. Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları
Marmaris Kalesi ve Müzesi

Hafsa Sultan Kervansarayı: Marmaris Kalesinin yakınında yer almaktadır. Hafsa Sultan Kervansarayı 1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından annesi Hafsa Sultan adına inşa ettirilmiştir.

Üstü kemer ile örtülü, 7 küçük ve bir büyük odadan oluşan kervansaray Osmanlı eserlerinin en gözde yerlerindendir. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı hediyelik eşyalar satan dükkanlara ve kafe ile barlara ev sahipliği yapmaktadır.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

Cennet Adası: Ada olarak anılan Cennet Adası aslında yarımadadır. Cennet Adasına tekne ile ya da Yalancı Boğazdan eşsiz manzara eşliğinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Deniz ve doğanın buluştuğu Cennet Adası huzurlu bir ortam arayanların gözde yerlerindendir.

Cennet Adasında bulunan iskelenin çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Burada oturup denizin ve adanın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Ormanlar ile kaplı Cennet Adasında doğal güzelliğe sahip bir mağara bulunmaktadır. Sarkıt ve dikitleri ile etkileyici bir güzellik oluşturan mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Marmaris Cennet Adası

İçmeler: Marmaris ilçe merkezine yakın olan İçmeler bölgenin en önemli tatil beldesidir. İçmeler Beldesi temiz plajları, yeşil tabiatı ve içinde çok sayıda bulunan konaklama imkanları ile dikkat çekmektedir. Beldeyi ikiye bölen derenin iki tarafında hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. İçmeler Beldesinin girişinde yer alan botanik park; yeşil tabiatı, rengarenk çiçekleri ile doğal bir güzellik oluşturmaktadır.

İçmeler Beldesinin ortasında geçen dere buraya farklı bir hava katmıştır. İçmeler Plajı denize girmek için en uygun yerlerdendir. Tertemiz sulara sahip İçmeler Plajında çeşitli su sporları yapılmaktadır. Ayrıca İçmeler beldesinde yapılan tekne turları ile çevrede bulunan koyları da gezebilirsiniz.

Marmaris İçmeler

Selimiye: Marmaris ilçe merkezine 35 km uzaklıkta yer alan Selimiye turistlik bir köydür. Yeşillikler ile kaplı Selimiye Köyü temiz deniz suyu ile dikkat çekmektedir. Türkiye’nin önemli bir yat limanı olan Sığliman Koyu Selimiye Köyünde yer almaktadır.

Selimiye Köyünde bulunan bu limanın çevresinde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Bu restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz. Doğal güzelliğe sahip Selimiye Köyü özellikle kalabalıktan uzak sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin gözde yerlerindendir.

Marmaris Selimiye

Marmaris Plajları: Turizmin en önemli yerlerinden olan Marmaris ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip plajlar bulunmaktadır. Marmaris ilçesinde yer alan Marmaris Halk Plajı, Uzunyalı Plajı, Turunç Plajı, Orhaniye Kızkumu Plajı, Günnücek Plajı ve Çiftlik Plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu plajlarda su sporları yapabilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Marmaris Barlar Sokağı
Marmaris Gece
Marmaris Hangi Şehirde
Marmaris Haritası
Marmaris Koyu
Marmaris Merkez
Marmaris Nasıl Gidilir
Marmaris Nerede
Marmaris Plajları
Marmaris

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz