Meksika'da Gezilecek 10 Yer

Muhteşem plajları, dünyanın en büyük bariyer resiflerinden biri, kültür ve antik Maya tarihi. Meksika renklidir ve renkleri birbirine zıttır.

Göz at ; 

  1. Mexico City Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Meksika’da Gezilecek 10 Yer
  3. Meksika Nerede?
  4. Meksika Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Meksika Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Meksika, Kalabalık sahilleri, sakin kasabaları, papağanları, maymunları ve ormanları ile sizleri bekliyor. Her ne kadar Türkiye’den her yıl çok az sayıda kişinin uğrak yeride olsa, özellikle Amerika kıtasının popüler ülkelerinden birisidir. Meksika’da en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

Puebla

1531’de kurulan Puebla, Meksika’nın merkezinde, 2 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkenin beşinci büyük şehridir. Veracruz limanı ile Mexico City arasında bulunan stratejik konumu ndeniyle önemli bir şehir haline gelmiştir. Meksika’nın gastronomi başkenti olarak bilinmektedir. Yakınlardaki Cholula kasabası, inşa edilen en büyük piramitlerden birine sahiptir, ancak yapı yüzyıllar boyu ihmal edilmiştir.

9Merida

“Beyaz Şehri” olarak anılan Merida, Meksika’nın Yucatan eyaletinin başkentidir. 1542’de İspanyol Conquistadorlar tarafından antik bir Maya kentinde kurulan Merida, eski Conquistador liderinin sarayı da dahil olmak üzere çok sayıda sömürge binasına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ana meydanı olan “El Zocalo”, 16. yüzyıl katedrali, Vali Sarayı ve Eski Belediye Sarayı gibi birçok tarihi yapının bulunduğu şehirdir.

8Taxco

Gümüşüylü ünlüdür. Kuzey Guerrero eyaletinde bulunan Taxco, tam bir madenclik bölgesidir. Bugün sokaklarında taşlarla kaplanmış, renkli evler, küçük meydanlar ve gümüş atölyeleri ile dolu balkonlu devasa sömürge evleri, Taxco’yu Meksika’da en popüler yerlerden biri haline getirmiştir.

7Copper Canyon

Chihuahua eyaletinde bulunan Copper Kanyonu, aslında Birleşik Devletler’deki Büyük Kanyon’dan daha büyük ve derin olan bir kanyon serisidir. Tarahumara Dağları’nda bulunan kanyonlar, yeşilimsi bakır renginden isimlerini alıyor. Bakır Kanyonunu keşfetmek için en popüler yol “Chihuahua al Pacifico” Demir yolundadır.

6Guanajuato

Guanajuato, Arnavut kaldırımları, kafeleri ve Kuzey Amerika’daki en çarpıcı barok mimarinin bazıları ile Avrupa havasını vermektedir. Kentte ayrıca, yeryüzünde bu yeri gerçekten benzersiz yapan yollar olarak hizmet eden yer altı tünelleri ağı var. 1559’da kurulan Guanajuato, altın ve gümüş madenleriyle hızla ünlü oldu. Dünyadaki en zengin gümüş madenlerinden La Valencia burada bulunmaktadır.

5Oaxaca

Devletin başkenti aynı adı taşıyan Oaxaca, Sierra Madre dağlarının altında bir vadide yer almaktadır. Sömürge mimarisi, arkeolojik sit alanları, sakin bir atmosfer ve Ölüler Günü festivallerinden biri Güney Meksika’da popüler bir turistik yer haline gelmiştir. Oaxaca’nın kalbinde, turistlerin Santo Domingo kilisesi, tur müzeleri, hediyelik eşya dükkanları ve açık hava kafeleri yer almaktadır.

4Mexico City

Meksika’nın başkenti Mexico City, dünyanın dört bir yanından gelen ve birçok etnik gruptan oluşan dünyanın en büyük şehirlerinden biridir. Bu büyük şehir sadece Meksika’nın en önemli siyasi, kültürel ve eğitim merkezi değil, aynı zamanda Latin Amerika’nın en önemli finans merkezlerinden biridir. Mexico City’de plaj olmamasına rağmen, turistler görmek ve yapmak için heyecan verici çok şey keşfedecekler. Tarihi Merkezi, Plaza de la Constitucion, Büyükşehir Katedrali, Ulusal Saray ve antik bir Aztek tapınağının kalıntıları gibi önemli gezilecek yerleri vardır.

3Teotihuacan

Mısırda ki gibi piramitleri olan Teotihuacan, bir zamanlar sadece Meksika’nın değil tüm dünyadaki en büyük şehriydi. Piramitler, Teotihuacan Mesoamerica’da önemli bir dini merkez olarak ortaya çıktığı MS 100 MS ile MS 450 yılları arasında inşa edilmiştir. Nitekim, adı “tanrıların doğduğu yer” anlamına gelir, bu terim Teotihuacan’ı yıkılmasından yüzyıllar sonra bulan Aztekler tarafından üretilmiştir. En önemli anıtlar Güneşin Ayı Piramitleri ve Quetzalcoatl Tapınağı’dır. Teotihuacan, günümüz modern zamanlarında takip edilen bir kentsel planlama ile ünlü oldu. Teotihuacan sadece 50 km uzaklıktaki Mexico City’den günlük gezilerle gidip gelebilirsiniz.

2Mexico Beach Destinations

Meksika, Meksika Körfezi ve doğudaki Karayip Denizi ile batıdaki Pasifik Okyanusu gibi geniş kıyı şeridinde güzel kumsalları vardır. Meksika’nın plaj destinasyonlarından bazıları, bir zamanlar turist destinasyonları (Puerto Escondido gibi) olarak gittikçe popülerlik kazanan kasabalardı (Cancun gibi). Tulum, plajları için popüler hale gelmeden yüzyıllar önce bir Maya şehriydi. Ama tüm bu popüler plajlar, turistik tesislerin ve turistik yerlerin bolluğuyla birlikte gerçekten göz kamaştırıcıdır.

1Chichen Itza

Yucatan Yarımadasında yer alan Chichen Itza, bütün büyük Maya şehirlerinden en ünlüsüdür. Bu biraz ironik çünkü en ünlü yapıları tipik bir Klasik Maya mimarisi içermiyor, ancak Orta Meksika’daki diğer uygarlıklardan güçlü etkiler sunmaktadır. Ayrıca, Meksika’daki pek çok Maya kalıntısının en gelişmişidir. Birçok turist, Chichen Itza’yı özellikle Cancún veya Merida’dan bir günlük geziyle ziyaret eder ve bir kaç gece konaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz