Mengen

Mengen Bolu iline bağlı bir ilçedir. Mengen ilçesi Bolu il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır.

Mengen İlçesi

Ormanlık alanlara ve yüksek yaylalara sahip olan Mengen yeşil tabiata sahip bir ilçedir. Mengen ilçesi daha çok lezzetli yemek yapan aşçıları ile ön plana çıkmıştır. Mengen ilçesinde her yıl geleneksel Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali düzenlenmektedir. Doğal güzelliğe sahip Mengen ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ağalar Gölü

Mengen ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşillikler içinde yer alan Ağalar Gölü üzerinde bulunan yaban ördekleri ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Gölün yeşil çevresi piknik ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Şirinyazı Göleti

Mengen ilçe merkezine bağlı Bürnük Köyünde yer almaktadır. Şirinyazı Göleti Orman İşletmeleri tarafından orman yangınlarında suyu kullanılmak için yapılmış ve zamanla balık yetiştirilmeye başlanmıştır. Göletin çevresi piknik ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Şirinyazı Göleti’nde olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Mamatlar Yaylası

Mengen ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Mamatlar Köyü yakınlarında yer almaktadır. İlçenin en güzel yaylası olan Mamatlar Yaylası bol miktarda meyve ağaçlarına sahiptir. Mamatlar Yaylasının girişinde yer alan yaklaşık 800-900 yıllık iki adet meşe ağacı dikkat çekmektedir. Ayrıca ilçede yer alan doğal güzelliğe sahip Akçakoca Yaylasını ve Ağalar Yaylasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Mengen Hangi Şehirde
Mengen Merkez
Mengen Nasıl Gidilir
Mengen Nerede Nasıl Gidilir
Mengen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz