Merinos Enerji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir

Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde yer alan Merinos Enerji Müzesi; Merinos Yünlü Dokuma Fabrikasının kuruluşundan 1972 senesine kadar Bursa’nın bazı bölgelerine elektrik üretimi sağlayan Merinos Elektrik Santrali 21. yüzyılın Çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak kurulmuştur.

Merinos Yünlü Dokuma Fabrikasının elektrik üretimini sağlayan 3.200 metrekarelik alana sahip elektrik santrali binasında 7 Eylül 2012 yılında hizmete açılmıştır. Merinos Enerji Müzesinde elektriğin medeniyetin gelişimi ve değişimi üzerindeki etkisi yansıtılmıştır.

Merinos Enerji Müzesinde; Dünyada ve Türkiye’deki elektrik tarihi, elektrik öncesinde kullanılan aydınlatma araçları ve elektrik enerjisini üretim safhaları fotoğraflar, animasyon ve canlandırmalar ile aktarılmaktadır. Merinos Enerji Müzesi Sıcak Su Bölümü, Yoğunlaşma Bölümü, Elektrik Dağıtım bölümü, Türbin Bölümü, Pompa Dairesi ve Kazan Dairesi bölümlerinden oluşmaktadır.

Merinos Enerji Müzesi Nerede

Adres: Atatürk Kongre Kültür Merkezi Merinos Parkı Kuzey kapısı; Osmangazi / Bursa

Telefon: 0224 716 37 22

Merinos Enerji Müzesi Nasıl Gidilir

Bursa’nın önemli bir dinlenme yeri olan Merinos Parkı içinde yer alan Merinos Enerji Müzesine ulaşmak için Osmangazi ilçesinden hareket eden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here