Mescid-i Haram

Mescid-i Haram bütün Müslümanların özlemle gitmek istedikleri Kabenin de  içerisinde yer aldığı kocaman bir ibadethanedir.  Bu mekan ilk olarak Hz. İbrahim tarafında inşa edilmiştir. Hz. İbrahim’den sonra birçok defa onarımdan geçilip günümüzdeki haline ulaşılmıştır.  Mescid-i Haramın diğer adı da Harem-i Şeriftir. Burada savaşmak haram kılınmıştır. Bu mescit ile ilgili Kuran-ı Kerimde 16 ayette vardır.

Mescid-i Haram Camii

Mescid-i Haram Nerede?

Mescid-i Haram Nerede

Mescid-i Haram, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunur. Mekke şehrinde kabe’de Mescid-i Haram içerinde bulunur.

Mescid-i Haram’a Nasıl Gidilir?

Mescid-i Haram Nasıl Gidili

Mescid-i Haram Mekke şehrinde bulunur. Bu mescide gelmek için ilk başta Mekke’ye gelmek lazım. Ülkemizden Mekke’ye giden uçuşlar yoktur. Ankara ve İstanbul’dan Arabistan’ın Başkenti Cidde’ye Uçak seferleri bulunur. Ankara’dan 3 saat, İstanbul’dan ise 3,5 saat yolculuktan sonra Cide şehrine ulaşırsınız.  Buradan da 1 saatlik kara yolu ile Mekke şehrine ulaşırsınız.

Mescid-i Haram Neden Önemli?

Mescid-i Haram Neden Önemlidir

Öncelikle Müslümanlar üzerinde farz kılınan Hac ibadetini yapmak üzere her yıl birçok Müslüman Kabeyi tavaf eder. Bu mescit kabeyi de içine alan kocaman bir ibadet alanıdır. Dolayısı ile giden her hacı buraya da gidiyor. Bu nedenle önemlidir. Diğer önemli kılan özellik ise dünya üzerinde yapılmış olan ilk mescit olmasıdır.

Mescid-i Haram

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here