Mezitli

Mezitli Mersin iline bağlı bir ilçedir. Mezitli ilçesi Mersin il merkezine 11 km uzaklıkta yer almaktadır.

Mezitli İlçesi

Mezitli ilçesi Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Mezitli; mavinin ve yeşilin kucaklaştığı doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Mezitli ilçesi doğal güzelliği yanı sıra tarihi mirasları ile de dikkat çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Mezitli İlçesi
Mezitli Marina

Soloi Antik Kenti (Viranşehir)

Mezitli ilçe merkezine 2 km uzaklıkta deniz kıyısında yer almaktadır. Bu antik kent; Rodoslu koloniciler tarafından MÖ. 7. Yüzyılda kurulmuştur. Yılın 300 günü güneş gören bir yerde bulunmasından dolayı kente güneş anlamında Soloi ismi verilmiştir. Persler zamanında ele geçirilen bu kent liman kenti olarak kullanılmıştır. Sonraki zamanlarda kent Büyük İskender İmparatorluğu, Romalılar Döneminde ve Bizans Döneminde kullanılmıştır. Günümüzde bu antik kentin çevresi yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu antik kentten günümüze liman, sütunlu cadde, Roma Hamamı, tiyatro, kent duvarları, su kemerleri ve birkaç yapı ulaşmıştır.

Mezitli Nasıl Gidilir
Mezitli Nerede Hangi Şehirde

Fındıkpınarı Kalesi

Mezitli ilçe merkezinin 40 km uzaklığında Fındıkpınar Yaylasında yer almaktadır. Ortaçağ Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Yaylanın hemen yanında ana kaya üzerine oyularak yapılmıştır. Fındıkpınarı Kalesi taş ve tuğladan yapılmıştır. Kalenin doğu tarafında bir kule ve kuzeyinde bir burç bulunmaktadır. Günümüzde kalenin kalıntıları bulunmaktadır.

Mezitli Sahil
Mezitli Soli

Kaleburnu Kalesi

Mezitli ilçe merkezine 20 km uzaklıkta Kaleburnu Köyü girişinde yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin tam olarak kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Kale eteklerinde yapılan yüzeysel araştırmada kalede Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait seramik parçaları bulunmuştur. Günümüze kalenin iç ve dış surları ve burçların bir kısmı ulaşmıştır.

Mezitli

Kuzucubelen Kalesi

Mezitli ilçe merkezine 24 km uzaklıkta Fındıkpınarı karayolu üzerinde yer almaktadır. Yüksek bir plato üzerinde gözetleme kalesi olarak inşa edilmiştir. Taş Kale olarak da adlandırılmaktadır. Ortaçağ’da yapıldığı tahmin edilen kale 2 katlı, dikdörtgen yapılıdır. Günümüze bu kaleden kilise, sarnıç, manastır ve kale surları ulaşmıştır. Mezitli ilçesinde yüzmek için masmavi sulara ve güzel kumsallara sahip Soli Turistik Tesisleri plajı ve Gümüşkum orman işletmesi plajını tercih edebilirsiniz.

Ulu Camii

İlçe merkezinde yer almaktadır. 1898 yılında Sultan II. Abdülhamit zamanında halk tarafından yapılan camii yıkılarak yerine günümüzde bulunan Ulu Camii inşa edilmiştir. Camii üç katlı bir kapıdır. Caminin zemin katı 2000 kişilik ibadet mekanı, bodrum katı ise 400 kişilik konferans salonu olarak kullanılmaktadır. Ulu Camii iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Ulu Çarşı

Ulu Caminin yanında yer almaktadır. İki katlı bir yapıdır. Cumhuriyet Döneminde yapılan Ulu Çarşı başarılı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Seçkin marklara ev sahipliği yapan Ulu çarşı keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here