Milas

Milas; Muğla’nın ikici büyük ilçesidir. Milas ilçesi Muğla il merkezine 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Çam ağaçları ile kaplı çevresi ve masmavi denizi ile dikkat çeken Milas önemli bir turizm bölgesidir.Milas ilçesinde çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır. 27 tane antik kenti içinde barındıran bir tarih hazinesi olan Milas ilçesinde çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır.

Herakleia Antik Kenti: Köklü bir geçmişe sahip Milas ilçesinde çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemli antik kentlerden biri Herakleia Antik Kentidir. Herakleia Antik Kenti Bafa Gölü bitiminde Çamiçi Köyü yakınlarında yer almaktadır. Geçmişi M.Ö. 7 yüzyıllara dayanan bu antik kent liman kenti olarak kullanılmıştır. Helenistik ve Roma Döneminde kullanılan antik kentin ön tarafında bulunan Bafa Gölü ve arkasında yer alan Beşparmak dağları ile harika bir görüntü oluşturmaktadır.Bizans Döneminde kutsal alan olarak kabul edilen antik kentte çok önemli tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu antik kentte bulunan Athena Tapınağı, surlar, Agora, mezarlar, Yediler Manastırı, Bouleterion, Endiymion Tapınağı ve adalarda kilise ile manastır kalıntıları günümüze kadar sağlam olarak ulaşan eserlerdendir. Bu eserler içerisinde en önemlisi hiç şüphesiz Athena Tapınağıdır.

Milas Athena Tapınağı: Herakleia Antik Kentinde yer almaktadır. Bir kaya üzerine kurulan Athena Tapınağı Helenistik Dönemde 3. Yüzyılda Dor düzenine uygun olarak inşa edilmiştir. Antik kentin baş tanrıçası adına inşa edilen Athena Tapınağı tarihi yapısı ile dikkat çekmektedir. Milas gezinizde  Athena Tapınağı ve Herakleia Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Milas ilçesinde yer alan Keramos Antik Kenti, Bargylia Antik Kenti,Iassos Antik Kenti,Euromos Antik Kenti ve Labranda Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz.

Beçin Kalesi: Milas ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Milas- Ören karayolu üzerinde yer almaktadır. Bizans Döneminde inşa edilen kale Menteşeoğulları döneminde onarılarak kullanılmıştır. Surlar ile çevrili Beçin Kalesi 1974 yılında restore edilerek günümüze sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Beçin Kalesi içinde hamam, sarnıç kalıntıları ve Bizans Şapeli bulunmaktadır. Ayrıca kalenin iç bölümünde Menteşeoğulları Döneminden kalma Yelli Cami ve Medresesi, Orhan Bey Cami, Kara Paşa Medresesi ve Kızılhan bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Beçin Kalesi gezinizde bu tarihi yapıları görebilirsiniz.

Milas Müzesi: Milas ilçe merkezinde Hayıtlı Mahallesinde yer almaktadır. İki katlı bir binaya sahip Milas Müzesinde çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir. Milas Müzesinde Milas ilinde yer alan antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi buluntular sergilenmektedir.Ayrıca Milas Müzesinin bahçesi açık sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı: Milas’ın doğal güzelliklerinden olan Bafa Gölü içinde barındırdığı binlerce kuştan dolayı milli park ilan edilmiştir. 7 bin hektarlık alanı kaplayan Bafa Gölü Milli Parkı çam ormanları ile kaplıdır. Her köşesinde birçok doğal güzelliği barındıran Bafa Gölü Milli Parkı sınırları içinde bulunan Herakleia Antik Kenti ve Latmos Antik Kenti ile tarihi güzelliklerini de gözler önüne sermektedir. Ayrıca Bafa Gölünde Menci Adası ve Hayalet Adası bulunmaktadır. Bu adalara günübirlik geziler yapabilirsiniz.

Zeytinlikuyu Plajı: Milas ilçesinde çok sayıda doğal güzelliğe sahip plajlar bulunmaktadır. Milas ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Kıyıkışlacık Mevkinde bulunan Zeytinlikuyu Plajı her yıl binlerce turist almaktadır. Zeytinlikuyu Plajı temiz denizi ve ormanlık yapısı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Sakin bir tatil isteyenler Zeytinlikuyu Plajını tercih edilebilir. Ayrıca Milas ilçesinde bulunan Çökertme Koyu, Güllük Körfezi ve Uyku Vadisini de gezmenizi tavsiye ederim.

Milas Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. <<Milas Gece Hayatı

Milas Otelleri ve Milas Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Milas Otelleri ve Milas Otel Fiyatları

1-Muğla Gezi Rehberi

2-Muğla’da Gezilecek 10 Yer

3-Muğla Gece Hayatı

4-Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

5-Muğla Balayı Otelleri ve Paketler

Muğla Milas
Milas
Milas Şehir Merkezi
Milas ören
Milas Ören Plajları
Milas Güllük
Milas Hangi Şehirde
Milas Haritası
Milas Nasıl Gidilir
Milas Nerede
Milas Evleri

1 YORUM

  1. Zeytinlikuyu çok güzel ama burada kalmak için Maganda bir yaşam tarzı benimsemeniz yararlı olur.Gürültü sabah 7 gibi başlıyor araçla gelen magandalar çoluk çocuk kıyamet sabah kopmaya başlıyor .Mangallar plaja gelen çılgın ziyaretçilerle sabah kahvaltısı için yanıyor ortalık duman kokusu yanıyormuyuz diye yataktan fırlıyorsun.Gün boyu mangal dumanı mevcut Her gece saat 4 e kadar yüksek gürültü var.Sarhos kavgaları gece bir gibi başlıyor küfürler patlayan silahlar sıradan şeyler olmuş kimse ne oluyor bile demiyor.Polis vs güvenlik ortalarda yok.Yaşayan 20 bin insan binlerce yapı var ortada belediye polis hizmet yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here