Moskova

Moskova Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Oka nehri ile Volga arasında yer alan küçük bir toprak parçasında yer alan Moskova, Rusya Federasyonunun en kalabalık şehridir. Ayrıca, dünyanın en pahalı ve en çok zengin iş adamı barındıran şehirlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Moskova, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyetinin 12 Mart 1918 yılında başkenti olmuştur. Kril alfabesini kullanan ülkede resmi dil Rusça’dır.

Yüzde 90’nın Rus olduğu şehirde Kafkasya kökenliler ve Yahudilerde yaşamaktadır. Son yıllarda şehirde genç nüfus giderek azalmakta ve kadın oranı erkek oranını geçmektedir. Para birimi olarak Ruble kullanılan şehirde çok sayıda bulunan döviz büroları sayesinde yanınızda getirdiğiniz paraları bozabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise döviz büroları genelde yüksek komisyon bedeli almaktadırlar. Komisyon almayan ex-change bürolarını görürseniz kaçırmayın sakın. Şehirde ki iklim ise klasik karasal iklimdir. Yaz ayları çok az ve maksimum hava sıcaklığı 20 derece iken, kış ayları çok uzun sürmekte ve özellikle geceleri -30 dereceye kadar gerilemektedir. Bundan dolayı özellikle kış aylarında gelenler çok sıkı giyinmeyi ve akşamları dışarı çıkmamayı tercih etsinler. Zaten kış aylarında kentin pek çok yerinde Kürk satışının olduğunu görünce şaşırmayacaksınız.

Önceleri Türkiye ile Rusya arasında vizesiz seyahat olanağı vardı ancak, iki ülke arasında düşürülen uçak gibi cereyan eden bazı nedenlerden dolayı artık Rusya, Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Uçaktan indikten sonra bir dizi kontrolden geçtikten sonra ve vizeniz varsa kente rahatlıkla girebiliyorsunuz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün (İlk gün Kremlin sarayı ve Kızıl meydanı geziyoruz)

Moskova Kremlin Sarayı

Moskova’ya geldiğiniz zaman ilk durağınız Kremlin sarayı olmalıdır. Kremlin, 1849’da, Zırhı ve Kurtarıcı İsa Kilisesi’ni de tasarlayan Konstantin Ton tarafından inşa edilmiştir.

Dünya Mirası Listesinde yer alan katedraller, saraylar ve bahçelerden oluşan ve Moskova’nın kalbinde dünyaca ünlü binalar kompleksi Kremlin, tartışmasız Rus tarihinin en sembolik mimari yapısı olmayı sürdürüyor. Başlangıçta birkaç bekçi kulesi olan basit bir ahşap çit iken, bugün görülen kırmızı tuğla duvar 15. yüzyıla kadar uzanıyor.

Şehrin kalbinde bulunan bir kompleks olan Moskova Kremlin (Moskovsky Kreml), ülkenin cumhurbaşkanının resmi ikametgahı olarak hizmet veriyor. Şehrin merkez meydanına bakan bu ada kabaca tercüme eden bir kentin kalesi, beş saray ve dört katedralden oluşur. Dev kompleks, Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında, 2 kilometrelik (1,2 mil) uzunluğunda bir koruyucu tuğla duvarla çevrili durumdadır. Özel etkinlikler ve rehberli turlar için web sitesini kontrol edin.

Nasıl Gidilir : Kremlin sarayına metro ile gelebilirsiniz. Moskova metro sistemi zaten Kızıl meydandan başlıyor. Kremlin sarayına en yakın metro 4 numaralı metro ve Aleksandrovsky Sad durağıdır. Aynı zamanda 1 numaralı metroya binip Biblioteka Imeni Lenina durağında inerek de saraya varabilirsiniz.
Adres: Kızıl Meydan, Moskova, 103073
Telefon: +7 495 697 03 49
Açık saatler: 10.00-17.00
Giriş ücreti: On altı yaşından küçük gezginlere ücretsiz, büyükler için bilet sitesi http://tickets.kreml.ru/en

Büyük Ivan Katedrali / Büyük Ivan Çan Kulesi

Dünyanın en büyük çanıdır. Dünyadaki diğer çanların aksine katedralin içinde değil dışarıda yapılmıştır. Ancak 1737 yılında, yani yapım aşamasında çıkan büyük yangında bir parçası yanına kopup düşmüştür. Bundan dlayı hiç bir zaman çalınmamıştır. Kremlin sarayını gezerken mutlaka görüp çok şaşıracaksınız.

Nasıl Gidilir : Kremlin sarayının içerisinde yer almaktadır. Kızıl meydandan saraya geldiğinizde kocaman olan bu çanı görmemeniz mümkün değil.

Spasskaya Tower

Günümüz Kremlin çanları 1851-1852’de Butenop kardeşler tarafından yapılmıştır. 1917 Ekim Devrimi sırasında, yeni çanlarla donatılması gerektiğini belirten Lenin’in emriyle onarıldı. Bu benzersiz saat, her biri 6.12 çapında dört kadrana sahiptir. Rakamların yüksekliği 0.72 metre, saatin uzunluğu 2.97 metre, dakika eli ise 3.28 metredir. Saat ilk olarak elle yapılmıştır. Bugün, tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi, tını seremonisini dinleyebilirsiniz. Seslerini ise Kremlin ve Kızıl Meydan çevresinin çok ötesinde bile duyabilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydanda bulunmaktadır. Kremlin içindedir.

Kremlin Duvarı Mezarlığı

Devrimin ana liderlerinden biri olan Iakov Sverdlov’un ölümünden sonra 1919’da buraya getirildi. Daha sonrasında ise Frunz, Dzerzhinsky, Kalinin, Zhdanov vb. getirildi. Son olarak Stalin’in cesedi de bu bölgeye taşındı.

Nasıl Gidilir : Kremlin duvarının kızıl meydana bakan kısmında yer almaktadır.

Archangel Katedrali

Katedralin en büyük hazinelerinden biri de Korkunç İvan’ın mezar kemeridir. Ivan, Çar unvanını alan ilk kişiydi ve bu nedenle kendisine özel bir mezar ayarladı. Yakınında Ivan’ın oğullarının mezarları bulunmaktadır. Başmelek Katedrali Ekim devriminden sonra kapatıldı. 1955’ten beri halka müze olarak hizmet etmektedir.

Nasıl Gidilir : Ekim devriminden sonra kapatıldı. 1955’ten bu yana halka müze olarak açıktır. Kremlin sarayının içindedir.

Armoury

Bulunan pek çok mücevher, The Armoury’yi Moskova’nın en popüler turistik yerlerinden biri yapmaktadır. Müzede taç giyme törenleri yapılmakta, İmparatoriçe Elizabeth tarafından giyilenler de dahil olmak üzere 15.000 kraliyet elbisesi bulunmaktadır. 12. ve 17. yüzyıllar arasında üretilen gümüş eserler, koleksiyonunun yanı sıra ünlü kuyumcu Faberge tarafından üretilen ve dünya çapında ünlü Paskalya yumurtasını da galerileri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bulunan pek çok mücevher, The Armoury’yi Moskova’nın en popüler turistik yerlerinden biri yapmaktadır. Müzede taç giyme törenleri yapılmakta, İmparatoriçe Elizabeth tarafından giyilenler de dahil olmak üzere 15.000 kraliyet elbisesi bulunmaktadır. 12. ve 17. yüzyıllar arasında üretilen gümüş eserler, koleksiyonunun yanı sıra ünlü kuyumcu Faberge tarafından üretilen ve dünya çapında ünlü Paskalya yumurtasını da galerileri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir : Kremlin sarayının içindedir. Borovitskaya veya Alexandrovsky Sad Metro durağında inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Sobornaya Ploshad, Kremlin

Telefon: +7 (495) 921-47-20, +7 (495) 203-88-17, +7 (495) 202-03-47

Alexander Bahçesi

Kremlin’in batı duvarı boyunca uzanan Alexander Garden (Aleksandrovsky Sad), renkli çiçeklerin ve çok önemli tarihis eserler içermektedir. Napolyon’taki Rus zaferlerini sembolize ediyor. Ana girişin yakınında, II. Dünya Savaşı’nın düşmüş kahramanlarını anmak için bilinmeyen bir askerin mezarını ebedi bir alevle görebilirsiniz. Bahçenin içinde yürüme yolları ve bahçenin kuzeyine alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir : Manezhnaya ulitsa. Kızıl meydana çok yakındır.

Dormition Katedrali

Kremlin’deki en eski ve en önemli kilisedir. Burada Rus imparatorları taçlandırılmış ve onlardan önce Çarlıklar ve Büyük Dukeslerin taç giyme törenleri yapılmıştır. Patrikler, metropolitler ve piskoposlar da burada kutsandılar. Katedralin içinde, Patrik Hazinesi ve Monomakh’ın Tahtı bulunmaktadır.

Napolyon’un birlikleri, Rus işgali sırasında atlarını burada barındırdı ve 1918’de Katedral de hasar gördü. Son ayin, 1918’de Patrik Tikhon tarafından yapıldı ve katedral kapatıldı. Katedral 1990 yılında halka açıldı.

Nasıl Gidilir : Biblioteka imeni Lenina metro durağında inip gidebilirsiniz.

Annunciation Katedrali

Borovitsky Tepesi’nin tepesinde, Sobornaya Ploshad’ın (Katedral Meydanı) güney ucunda, Annunciation Katedrali yer almaktadır. Annunciation Katedrali, başta Büyük Düşes ve çarın kilisesi olarak inşa edildi. Devrim sırasında, Kremlin topçu yangınında saldırıya uğradığından çok hasar gördü. 1918’de katedral ibadete kapatıldı ve şimdi resmen müze olarak faaliyet göstermektedir.

Nasıl Gidilir : Kremlin meydanında bulunmaktadır.

Kızıl Meydan

Moskova’nın kalbidir. Ülkeyi ziyaret eden hemen herkes mutlaka bu meydana uğrar. Dünya çapında en az Rusya ve Moskova kadar ünlüdür. Moskova’nın zengin mimari mirasını temsil eden çarpıcı binalarla çevrilidir. Adı, Arnavut kaldırımlarının renginden veya komünist tarihle olan bağından değil, “güzel” anlamına gelen “krasniy” sözcüğünün bir yorumundan kaynaklanıyor. Meydana gelen turistlerin en büyük isteklerinden birisidir, meydanda yer alan Lenin mozolesini ziyaret etmektir.

Nasıl Gidilir : Krasnaya ploshchad, Moskova, Rusya
Telefon: 292-4019
Tavsiye Edilen Süre: 1 – 2 saat

Cathedral of Christ the Saviour (İsa’nın Göğe Yükselişi Kilisesi)

Kurtarıcı Mesih’in dirilen Katedrali, Rusya’nın en heybetli ve tartışmalı binalarından birisidir. Kısa ama çok fazla çalkantılı bir tarihe sahiptir. St. Petersburg’un ünlü mimarı Konstantin Ton tarafından tasarlandı. Kremlin’e yalnızca birkaç dakikalık yürüme mesafesinde set üzerinde inşa edildi.

Nasıl Gidilir : Kropotkinskaya metro durağında inip kolayca ulaşabilirsiniz.
Adres: Ulitsa Volkhonka, 15
Yükseklik: 103 m
Açılış tarihi: 31 Aralık 1999
Telefon: +7 495 637-12-76
Mimari tarz: Russian Revival architecture
Web sitesi : http://www.xxc.ru
Açık Saatler: 08:00 – 18:00, Pazartesi 09:00 – 18:00 arası açık.
Fiyat / Ek Bilgi : Giriş ücreti yok. 10 kişiye kadar gruplar için İngilizce rehberli turlar 6,000Rbl (Önceden rezervasyon gerekli görüşme (+7) 495 637 28 47).

Monument to Minin and Pozharsky

Nasıl Gidilir : Kızıl meydanın içinde kazan katedralinin önündeki heykeldir.

Kazan Cathedral

Kızıl Meydan’da bulunan Kazan Katedrali, 1636’da Kazan Hanımımın onuruna ve 1612’de Çar Michael’ın zaferini anmak için inşa edilmiştir. Mevcut bina, 1936’da Bolşevik hükumet tarafından yok edilen orijinal katedralin yeniden inşasıdır.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydanın tam içinde bulunmaktadır.

 Lenin’in Mozolesi

Lenin, 1924’te ölümünden hemen sonra kızıl meydanda ahşap bir türbe yapıldı. 1929’da mimar Aleksei Şuşev, arkasında bulunan Kremlin binaları ile oldukça iyi uyum sağlayan kırmızı, gri ve siyah granit tabakalarından oluşan piramit şeklinde bir mozole yaptı. Mozoleyi Kızıl meydanda bulabilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydanın içinde yer almaktadır.
Açık saatler: Pazartesiden cumaya, saat 10.00’dan 13.00’a kadar kapalı.

 GUM Alışveriş Merkezi

Modern alışverişin tarih ve mimariyle harmanlandığı GUM Alışveriş Merkezi (Glavny Universalny Magazin), ülkenin en büyük alışveriş merkezidir. Kızıl meydandan yürüme mesafesindedir. 1890’lı yıllarda inşa edilen yamuk biçimli yapı, geleneksel Rus ve 19. yüzyıl İngiliz mimarisi unsurlarını bir araya getiriyor; çelik bir çerçeve ve cam tavan da var. Büyük bir mühendislik harikası olan yapı, aydınlatmalarının çoğunu, her biri 20.000’den fazla cam bölmesi içeren dev kemerli çatı pencerelerinden alır. Merkezi bir konuma sahip olan bu alışveriş merkezi, uluslararası alanda bilinen giyim markaları, ev eşyaları, mücevherat, spor malzemeleri, kozmetik ürünleri ve hediyelik eşyalar satan yaklaşık 200 lüks butiği barındırmaktadır. Binanın zemini, kafe, tuvalet ve ATM’lere erişim imkanı sunmaktadır.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydandan 240 metre aşağıda yürüme mesafesindedir.
Açık saatler: Her gün sabah 10:00, Akşam 22:00

 Aziz Vasil Katedrali

Dört asırdan uzun bir süredir Moskova’nın sembolü olan yapı, masallardan çizilmiş gibi durmaktadır. Korkunç İvan’ın emirleriyle 1550’lerde inşa edilen katedral, canlı renkte soğan şeklinde kubbeler ve geleneksel Rus mimarisinde olağan dışı asimetrik bir tasarıma sahiptir. Ana katedral yapısını çevreleyen sekiz yan kiliseden dördü, onları havada asılı duracak şekilde tasarlanmış yükseltilmiş platformlarda oturuyor. Masif yapı tonozlu koridorlar ve dikey silindirlerden oluşan bir labirenti içerir; bunların en büyüğü 46 m’dir (150 fit).

Nasıl Gidilir : 3 numralaı metroya binip Ploshchad Revolyutsii durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Kızıl Meydan, Moskova 109012
Telefon: +7 495 698 33 04
Açık saatler: 10.00-19.00
Giriş ücreti: 350 ruble, eğer ISIC kartınız varsa fiyat 100 ruble
ISIC kartı için tıkla: https://www.isic.org.tr/

2.Gün

Stalin Bunker – Secret Military Object

Sovyet Rusya tarihinden ve mistik hikayeleri sevenlerin kaçırmayacağı bir müzedir. 20. yüzyılın en tartışmalı isimlerinden biri olan Joseph Stalin’in ismiyle sıkı sıkıya bağlantılıdır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce yapılmıştı. 1941-1945 yılları arasında Kızıl Ordu Yüksek Temsilcisi Joseph Stalin’in Acil Durum Görev Yeridir. Yıllar boyunca sıkı gizlilik içinde tutuldu ve SSCB Devlet Savunma Programının bir parçasıydı. Moskova’da var olan 2 sığınaktan birisidir.

Nasıl Gidilir : Moskova’da Stalin Bunker’i bulmak kolay bir şey değil.

Tam adres: Sovetskaya st., 80, s.10 veya Vernisazhnaya st., 6

Oraya en kolay ulaşmanın yolu şudur:

1) Otelinizden taksi ayarlayın

2) Metro “Partizanskaya” durağında ininiz. (Çok gizli beton binalar – kesin bir şekilde fark edeceksiniz).

Tsarytsino Open-Air History and Architectural Museum

Moskova’nın güneydoğu bölümünde yer alan Tsarytsino Açık Hava Tarihi ve Mimarlık Müzesi’ni ziyaret ederek Büyük Catherine dünyasınını göreceksiniz. Empress’in emirlerine göre tasarlanmış ve tamamen büyük bir ölçekte inşa edilmiş olan bu geniş alan, düzenlenmiş bahçeler, suni kumsalı, piknik pavyonları, dekoratif köprüler, yoğun ormanlar ve yuvarlanma alanları ile çevrili büyük bir saray olarak hizmet vermektedir.

Palace Complex
Salı-Cuma günleri: 11: 00-18: 00
Cumartesi günleri: 11: 00-20: 00
Pazarlar: 11: 00-19: 00
Pazartesi günleri: Kapalı

Greenhouses
Çarşamba-Cuma: 11: 00-18: 00
Cumartesi günleri: 11: 00-20: 00
Pazarlar: 11: 00-19: 00
Pazartesi, Salı günleri: kapalı
Park Günlük: 06: 00-24: 00

Moskova Arbat Caddesi – Moskova Arbat Sokağı

Moskova’nın en ünlü ve en eski caddesidir. Aynı zamanda şehrin en eski yollarından birisidir. İlk kez 1493 yılında yapıldığı söylenmektedir.
İlk olarak kervan banliyösü olarak kullanılan Arbat, 18. yüzyılda Moskova’nın aydınları ve sanatsal camiasıyla popülerleşti. Hatta ünlü şair Puşkin ve eşide 53 numaralı evde yaşıyordu. (Bina o zamandan beri şair adanmış bir müze haline getirilmiştir.) Moskova’ya gelenlerin kesinlikle uğraması gereken caddelerin ilkidir. Size tavsiyemiz, Moskova’da bu cadde ve civarında kalmanızdır. Üstelik her yere daha yakın olacaksınız.

Nasıl Gidilir : Arbat Caddesi, Kremlin’den 10 dakikalık yürüme mesafesindedir
En yakın metro istasyonları: Smolenskaya ve Arbatskaya (Dark Blue Line # 3)
Arbat Caddesi, Smolenskaya ve Arbatskaya istasyonları arasında yaklaşık 1 km boyunca uzanır

Tverskaya Caddesi

Tverskaya, Moskova’nın ana caddesidir. Kremlin’den başlar ve tüm Moskova’nın neredeyse tamamında çevre yolu gibi devam eder. Tverskaya caddesi, çeşitli mağazaların, kulüplerin, kafelerin ve restoranların bulunduğu hayat dolu ve hareketli geniş bir caddedir. Bununla birlikte cadde ve civarında, küçük cadde ve sokaklar oldukça sakin ve dolaşmak için güzeldir. Yaklaşık 300 yıl önce Tverskaya, sadece zenginler için yapılmış geniş ve büyük konutlarda ibaret iken, merkezi konumda olmasından dolayı Stalin caddenin genişletilmesine karar verdi ve anıtsal tarzda yeniden inşa edildi.

Nasıl Gidilir : Okhotny Ryad metro durağında indikten sonra hemen dışarıda.

Gorky Park

Sayısız kitapta, filmde ve şarkıda adını sıkça duyduğumuz Gorky Central Park; kafeleri, sanat projeleri ve spor tesisleri ile her zaman yoğun bir ziyaretçi çekmektedir. Bir zamanlar tema park olmasına rağmen sonradan 2011 yılında çevre dostu bir park haline getirilmiştir. Mimar Konstantin Melnikov tarafından tasarlanan ve 1928’de açılan genişleyen parkta, açık hava tiyatrosu ve 120 hektarlık (300 dönüm) genelinde ücretsiz Wi-Fi bulunuyor. Yaklaşık her gün 40.000 ziyaretçinin geldiği parkta bisiklet sürebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir : 5 numaralı metroya binip Oktyabrskaya durağında inmeniz gerekiyor. Çıkışta hemen yürüme mesafesinde görebilirsiniz.
Adres: Krimsky Val, 9, Moskova

3.Gün

Kolomenskoye Tarih ve Mimari Müzesi ve Rezervi

Kolomenskoye, Moskova’da insan yerleşiminin en eski yerleşkesi olarak kabul edilmektedir. Çevresinde keşfedilen arkeolojik ürünler, Taş devrinde burada yaşam olduğunu kanıtı olarak gösterilmektedir. Eskiden, Moskova yakınlarındaki Kölomenskoye’nin varlığı, Bela Zamanı olarak bilinen tarihi olaylara doğrudan dahil olmuştu. 1923’te, Rus Büyük Prensleri tarafından küçük bir müze kuruldu; Bu müze toplam 254.6 hektarlık alana sahiptir. Kolomenskoye’nin eşsiz peyzajı, birçok kuşağın yaşam ve faaliyet izlerini taşıyor.

Nasıl Gidilir :
Metroya binip Tsaritsino, Orekhovo durağında inmeni gerekiyor.
Parkın ana giriş yeri Kolomenskaya Metro İstasyonu’ndan yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Adres: Andropova Ave, 39
Telefon: +7 499 782-89-17
Parkın çalışma saatleri: Her gün 09: 00’dan 19: 00’a kadar (Nisan’dan Ağustos’a kadar 22: 00’a kadar)
Parka giriş ücretsizdir.
Müzelere giriş: 50-350 Ruble
Her ayın 3. pazar günü, Kolomenskoye’nin müzelerinin çoğunda giriş ücretsizdir.

Moskova Metrosu

1935’te açılan Moskova Metro, SSCB’nin en abartılı projelerinden biriydi. Zengin ve gösterişli iç istasyonları, Sovyetlerin başarısını anlatmak için herşey tasarlandı. Yer altı salonları ve mozaikler, mermer, bronz heykeller, vitray pencereler ve rölyeflerle süslü saray vestibülleri bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir : Metronun ana çıkış yeri kızıl meydandır. Kentin hemen her yerine metro ile gidebilirsiniz.

Tretyakov Devlet Galerisi

Tretyakov Devlet Galerisi, Dünyanın en büyük Rus sanat koleksiyonlarından birisidir. 1856 yılında kurulan müze, tacir Pavel Tretyakov ve sanatçı Viktor Vasnetsov tarafından özel bir sanat eseri koleksiyonu olarak tasarlanmıştır. Bugün müzede 170.000’den fazla parça içermektedir. Müzenin geniş koleksiyonu, bilinmeyen sanatçılar tarafından odun üzerine boyanmış 12. yüzyıl simgelerini içermektedir. Girişte bir kat planı seçin ve Shubin, Prokofiev ve Martos’un ev heykellerini mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir : 6 ya da 8 numaralı metroya binip, Tretyakovskaya durağında ininiz. Sonra yürüyerek varabilirsiniz.
Adres: Lavrushinsky Ln, 10, Moskova
Telefon: +7 499 230 77 88
Açık Saatler: Pazartesi hariç her gün saat 10.00
Giriş Ücreti: 400 ruble

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu, Moskova’nın en sembolik yerlerinden biridir. Bolşoy, Avrupa’daki (La Scala’dan sonra) ikinci büyük opera binasıdır ve Apollo’nun etkileyici heykeli ile cepheden bale balosunun ünlü kas stilindeki koreografiye kadar her şeyde ihtişam ve sanatsal güç ile birleşmiştir. 2002 yılında, en yeni ses ve ışıklandırma donanımına ile güçlendirilmiştir. Bolşoy, Rusya’nın ulusal tiyatro tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. İnternette bilet rezervasyonu yapmak mümkündür, ancak tiyatro gişesine nazaran online rezervasyonlar çok daha pahalıdır.

Nasıl Gidilir : Metro’nun Teatralnaya (Bolşoy Tiyatrosu) ya da Okhotnyi ryad (Tiyatro meydanı) istasyonlarından birinde inip tiyatroya ulaşabilirsiniz.

Tolstoy Evi Müzesi

Savaş ve Barış Yazarı, ünlü yazar Kont ve Rus köylülüğünün bir simgesi olan Leo Tolstoy’un yaşadığı ev bir müze haline getirildi ve DÜnyaca ünlü yazarla ilgili pek çok eser bu müzede sergilenmektedir. Yazarın kitaplarını okuyan ve ilgi duyanları kaçırmaması gereken ve mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müzedir.

Nasıl Gidilir : 21, ulitsa Lva Tolstogo. En yakın metro istasyonu – Park Kultury (the Circle Line).
Açık saatler: Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar – 10: 00-18: 00
Salı, perşembe – Öğlene kadar.
Pazartesi ve her ayın son cuma günü Müze kapalıdır.

4. , 5. ve Sonraki Günler

Puşkin Müzesi

Moskova Devlet Puşkin Görsel Sanatlar Müzesi, Eski çağlardan günümüze resim, heykel ve uygulamalı sanat hayranlarının fazlaca eser bulabilecekleri bir müzedir.

Nasıl Gidilir : Açılış saatleri Salı-Pazar: 11.00 – 18.00
Perşembe, cuma: 11.00 – 21.00
Pazartesi günü kapalı
En yakın metro istasyonları Kropotkinskaya, Borovitskaya, Lenin Kütüphanesi
Giriş ücreti: Yetişkinler için 300 ruble, 150 ruble düşük ücret
16 yaşından küçük çocuklar için giriş ücretsizdir.
Telefon: +7 495 697-95

Dostoyevski’nin Evi (Dostoevsky House)

Ünlü Rus yazar Dostoyevski’nin müze haline getirilmiş olan evini merak edenler için iyi bir deneyim olacaktır. Yazarla ilgili pek çok bilgiye bu evde ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir : 2 Dostoevsky

Serçe Tepeleri

Sparrow Hills, Moskova Nehri’nin kıyısında ve Moskova’nın en yüksek noktalarından birinde yer alan tepedir. Tepenin üstünde, nehrin 85m üstünde, şehrin güzel panaromik görüntüsünü sağlayan gözlem platformu bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir : Adres: Moskova, Rusya, 119192
Telefon: +7 499 739-27-07

Manej Meydanı ve Cam Kubbeler (Manezhnaya Square)

Moskova’da özellikle yasa dışı etkinliklerin meydanı olarak bilinir. Meydanda yapılan eylemlerde genellikle çok sayıda kişi gözaltına alınır.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydana çok yakındır. Yürüyerek gidilebilir.

Stalin’in Gökdelenleri

Stalin’in gökdelenleri yada diğer adıyla “Seven Sisters” olan ve Moskova silüetinin en belirgin özelliklerinden birisi olan bu binalar, Avrupa’nın en yüksek binaları arasında yer almaktadır.

Savaş sonrası silueti tamamlama
Stalin, 1945’te Nazi yenilgisinden sonra efsaneye göre dünyada herkesin gelip Moskova’yı ziyaret edeceğini düşünür. Şehirde kril alfabesinden ve ucuz otellerin dışında bir şey yoktur. Stalin ise yine efsaneye göre “Moskova’ya gelenlerin gökdelen görmesi lazım” diye sernezişte bulunurmuş.

Moskovalılar, bu binalara daha ziyade Vysotniye Zdaniye – yüksek binalar – diyorlar. Savaş sonrasında konut ve altyapı talebine rağmen, Moskovalı zenginlerden alınan paralarla bu binalar yapılmıştır. Bir diğer adıda Kızkardeşler olan bu binalar, Moskova’nın savaş sonrası siluetinin baskın özelliği haline gelmiştir.

Nasıl Gidilir : 7 tane gökdelen bulunmaktadır.
Moskova Devlet Üniversitesi
Ul. Leninskie Gory 1, Universitet Metro istasyonu
Hilton Moscow Leningradskaya
Kalanchevskaya ul. 21/40, Komsomolskaya Metro istasyonu
Kutuzovsky pr. 2/1, bldg. 1, Kievskaya Metro istasyonu
Kotelnicheskaya
Kotelnicheskaya nab. 1, Kitay Gorod Metro istasyonu
Kudrinskaya
Kudrinskaya pl., Barrikadnaya Metro istasyonu
Dışişleri Bakanlığı
Smolenskaya-Sennaya pl., Smolenskaya Metro istasyonu
Krasnye Vorota
Lermontovskaya pl., Krasnye Vorota Metro istasyonu

Kuskovo

Başlangıçta Sheremetev ailesine ait olan Kuskovo, tipik bir 18. yüzyıl Moskova bölgesi binalarından birisidir. İlk olarak resepsiyonlar, kutlama ve diğer şenlikler için yapılmıştır. Moskova’da sağ kalan tek düzenli Fransız parkı, göletler, kanallar, Rus ve İtalyan heykelleri vardır. Muhteşem mimari eserler, orijinal iç mekanlar, güzel bir park ve benzersiz seramik ve cam koleksiyonu, unutulmaz bir izlenim yaratarak sizi eski bir Rus evinin nasıl olduğunu gösterir.

Nasıl Gidilir : Ryazansky Prospect’ten otobüs 133 veya marshrutka 208 ile Kuskovo durağında inin.
Açılış saatleri: 16 Ekim – 14 Nisan arası – günlük 10: 00’dan 16: 00’a. 15 Nisan’dan 15 Ekim’e kadar – her gün 10: 00-18: 00 arasında.
Pazartesi, salı ve her ayın son Çarşamba günü kapalı. Ağır yağmur sorasında da kapalı.

Tsaritsyno Park

Burası bünyesinde çok güzel bir parkta barındıran Moskova’nın en iyi müzelerinden birisidir. 16. yüzyılın sonlarında Çar Boris Godunov’un kız kardeşi Tsarina Irina’ya aitti. O sırada Bogorodskoye deniyordu. 17. yüzyılda Streshnevs’e, sonra Galitzines’e aitti. 1775 yılında emlak imparatoriçe Catherine the Great tarafından satın alındı. Var olan çeşme 15 metreye de kadar su basmaktadır.

Nasıl Gidilir : Tsaritsyno metro durağından ulaşabilirsiniz.
Açık saatler: 06: 00-24: 00.
Müzeler 09:30 – 18:00, Cmt 09:30 – 20:00, güneş ve tatil 09:30 – 19:00. Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: Parka giriş ücretsiz ancak müzeler 80 – 650Rbl.

Space Museum / Uzay Müzesi

Moskova’nın ünlü uzay müzesidir. Sovyet hükumeti, ülkenin uzay araştırmalarındaki başarılarını anmak için bu müzeyi kurmuştur. The Cosmonautics Müzesi, kapılarını, ilk insanlı uzay uçuşunun 20. yıl dönümü olan 10 Nisan 1981’de halka açtı. İlk insanlı uzay uçuşuna, ilk uzay yürüyüşlerine, Ay keşfi programlarına, Güneş sistemi arama programlarına ve uluslararası uzay araştırma programlarına yer verilmektedir.

Nasıl Gidilir : 6 numaralı metroya binip, VDNKh durağında inmelisiniz. Çıkışta hemen yürüme mesafesinde.
Adres: Mira Ave., 111, Moskova 129515
Telefon: +7 499 750 23 00
Açık saatler: Pazartesi ve hafta sonu hariç her gün 10.00-19.00
Giriş ücreti: Alacağınız hizmete göre giriş ücreti değişiyor. Tıkla: http://www.kosmo-museum.ru/visit?locale=en

Fallen Monument Park

Bu parkta, Sovyet döneminden kalma heykeller ve anıtlar bulabilirsiniz. Küçük bir ücretle girilebilen parkta, 1991 yılında dağılan SSCB’den kalma heykel ve anıtlar vardır. Heykellerin çok yaratıcı olmadığını söylemek zorundayız.

Nasıl Gidilir : Giriş ücretsiz müzeleri ise ücretlidir. Oktyabrskaya metro durağı üzerinden ulaşılabilir.

Krutitskoe Podvorye

Krutitskoe Podvorye bir elçilik kilisesidir. Krutitskoe adı, Moskova Nehri’ne dik inişinden dolayı Moskova’nın bu bölgesine verilen Krutitsy sözcüğünden gelir. ‘Krutoy’ dik olan Rus’dur. Devrimden sonra podvorye’nin kiliseleri orduya devredildi. 1947’de podvorye’nin tarihsel değeri sonunda fark edildi ve restorasyon gerçekleştirildi ve ardından müze haline geldi. 1991 yılında Ortodoks Kilisesine dönüştü.

Nasıl Gidilir : Krutitskaya caddesindedir. Proletarskaya metro durağından ulaşabilirsiniz.

Devlet Tarih Müzesi

Rusya devletinin en önemli müzelerinden birisidir. V.Shervud tarafından tasarlanan bu müze, Rusya’nın ve halkının, eski çağlardan günümüze kadar taşıdığı önemli tarihi eserleri ve o eserler hakkında bilgileri içermektedir.

Nasıl Gidilir : 1 Numaralı metroya binip Okhotny Ryad durağında inmelisiniz.
Adres: Kızıl Meydan, 1
Telefon: +7 495 692 37 31
Açık saatler: Salı günü hariç her gün ziyarete açıktır. Pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri 10’da gezilebilir. Ayrıca perşembe ve pazartesi günleri 11.00’e kadar gezi işi uzatılabilir.

Sokolniki Park

Sokolniki Parkı, 17. yüzyıldan beri varlığını sürdürmüştür. 1879 yılında park ve bölgesi, devlet tarafından halka açık bir park olarak kullanılmak üzere satın alındı ve bugüne kadar tüm yıl boyunca Moskova’nın en popüler parklarından biri olarak kalmayı başarmıştır. Parkın girişine yakın birçok kafe ve bazı eğlence mekanları var. Parkta çeşitli spor alanları, emekliler ve çocuklar için özel alanlar ve çeşitli özel ilgi kulübleri bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir : Sokolniki metro istasyonunun yanında yer almaktadır.

Poklonnaya Tepesi

Poklonnaya (Bow) Tepesi, Rusya’daki çeşitli tarihi olaylarla bağlantılı, önemli bir yerdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusların ülkelerini savunmak için en çok savaştıkları tepelerin başında gelmektedir. Poklonnaya Hill, Rusya’nın düşmanlarına karşı zaferinin sembolü haline gelmiştir. Geçmiş olaylarla bağlantılı olarak, 1941 – 1945 Büyük Yurttaş Savaşında Zafer’e adanmış olan bir park, anıtlar, müzeler ve kiliselerle doludur.

Nasıl Gidilir : Park Pobedy Metro İstasyonunun yanında yer almaktadır.

Pasternak’ın Evi

Ev, Boris Pasternak hayatının son yirmi yılını yansıtmaktadır. Ölümünden sonra ev müzeye dönüştürülmüştür.

Nasıl Gidilir : Pasternak’ın mezarı, şairin evinden 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Peredelkino mezarlığında bulunabilir.
Açık saatler: Pazartesi-Cumartesi, saat 10:00 – 16:00; Her ayın son gününü kapalıdır.

Romanov Boyars Sarayı

Saray yabancı ziyaretçiler tarafından sıkça uğranılmaktadır. Gerçekten büyüleyici ve etkileyici bir müze.

Nasıl Gidilir : Adres: 10, Ulitsa Varvarka
Telefon: +7 (495) 298-37-06
Ulaşım: Kitai Gorod Metro İstasyonu
Açık saatler: Her gün 10: 00-17: 00 arası, salı ve her ayın ilk Pazartesi günü kapalı.

 Ostankino Kulesi

Moskova’da yer alan bir televizyon kulesidir. Turistlerin sıklıkla uğradığı mekanlardan birisidir. Rusya’nın en büyük ve Dünyanın 4.büyük kulesidir.

Nasıl Gidilir : Akademika Koroleva St., 15/2

Museum of the Great Patriotic War

Savaş müzesidir. Rus askerlerinin geçmiş savaşlarda gösterdikleri kahramanlıkları anlatan ve onlardan geriye kalanların sergilendiği bir müzedir.

Nasıl Gidilir : Park Pobedy metro durağında inip gidebilirsiniz.
Açık saatler: 10:00 – 20:00, Perşembe, 10:00 – 20:30 arası açık.
Giriş ücreti: 200 – 400Rbl.

 Novodeviçi Mezarlığı

İçinde ünlü Türk yazar ve şair Nazım Hikmet’in de mezarının yer aldığı bu mezarlık, aynı zamanda tarihten günümüze ne kadar ünlü Rus varsa hepsinin kabrini bünyesinde taşımaktadır. Mezarlığın içinde ayrıca müzede bulunmaktadır. Moskova’ya geldiğinizde ziyaret etmeniz size mutlaka değer katacaktır.

Nasıl Gidilir : Kızıl meydana 5 km mesafededir. Kırmızı metro hattına binip Sportivnaya durağında inmelisiniz. SOnra Novodeviçi Manastırı yazısını takip edip mezarlık girişine geleceksiniz.

Adres: Luzhnetsky proezd, 2
Telefon: +7 499 246-66-14
Açık saatler: Manastır ve kiliselerin çoğu ziyaretçiler için sabah 8’den akşam 6’ya kadar açıktır.

 Garage Museum of Contemporary Art

Çağdaş Sanat Garajı Müzesidir. 20 yıldan fazla süredir terk edilmiş prefabrike bir yapının yeniden restore edilmesiyle yapılmıştır. İçeriğinde, iki katta sergi galerileri, çocuklar için bir yaratıcı merkez, alışveriş merkezi, kafe, oditoryum, ofisler ve çatı terası içermektedir. Tasarım, bir dizi mozaik duvar, fayans ve tuğla gibi özgün Sovyet dönemi unsurlarını korurken, bir dizi yenilikçi mimari ve cihazlar da içermektedir.

Nasıl Gidilir : Gorky Central Park , ulitsa Krymskiy Val, 9

İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli

İngilizce adı “Worker and Kolkhoz Woman” olan bu heykel, mimar Mukhina VI tarafından yapılmıştır. Çekiç ve orak simgeleri işlenmiştir.

Nasıl Gidilir :
Telefon: +7 495 683-56-40

Moscow Museum of Modern Art

Müze’nin kapsamlı sergi stratejisi, 20. ve 21. yüzyılların sanatsal süreçlerini maksimum kapsam ve çeşitliliğinde göstermeyi amaçlamaktadır.

Nasıl Gidilir : Petrovka street, 25
Pazartesi – Pazar: 12:00 – 20:00
Perşembe: 13: 00-21: 00
Bilet Ofisleri kapanış saatinden 30 dakika önce kapanır.
Müze her ayın üçüncü pazartesi günü kapanır.
Giriş, her ayın üçüncü pazar gününde ücretsizdir.

Peter the Great Statue

Moskova nehri boyunca Kızıl Meydan’tan batıya doğru ilerlediğinizde mutlaka bu heykeli görürsünüz. Rus Çarı Petri’nin anıtıdır. Heykel, Rus donanmasının kuruluşunun 300. yıldönümünü kutlamak üzere Rus-Gürcü heykeltıraş Zurab Tsereteli tarafından 1997 yılında yapılmıştır. New York Özgürlük Anıtı’ndan daha uzundur. Yıllar geçtikçe heykel, dünyanın en çirkin kamusal sanat parçalarından biri olarak anılmaktadır.

Nasıl Gidilir : Krymskaya nab., 10
Sanatçı: Zurab Tsereteli
Çalışma saatleri: 24 saat açık
Yapım: 1997

Moscow Zoo

Hayvanat Bahçesi’nde 750 türden yaklaşık 5,000 hayvan muhafaza edilerek Rusya’nın en büyük hayvanat bahçesidir. Eğer çocuklarınızla Moskova’ya gelirseniz, muhtemelen onları eğlendirmenin en iyi yollarından biri buraya getirmektedir. Ancak, hafta sonları çok kalabalık olabileceği konusunda uyarıda bulunalım.

Nasıl Gidilir :
Ulaşım: Barrikadnaya Metro İstasyonunun karşısında.
Açılış saatleri: Her gün 10: 00-17: 00 (yaz aylarında 20: 00), pazartesileri kapalı.

Moskvarium

80 farklı akvaryumu içinde barındırmaktadır. Dünyanın her yerinden 8000 tür balık, katil balina, üç metre köpekbalığı, yunus ve Rus mersin balığı olmak üzere deniz canlılarının envai çeşidinin olduğu bir akvaryumdur.

Nasıl Gidilir :

Adres: pr-t. Mira, 119, ???.23

Haftasonu (Cuma, Cumartesi, Pazar)

Saat: 10: 00-21: 00
Yetişkin bileti: 1000 rb.
Çocuk bileti (yükseklik 120 sm’nin altında): 600 rb.

Aile kartı (2 yetişkin + 12 yaşından küçük 1 çocuk): 2500 rb.
Aile kartı (2 yetişkin + 12 yaşından küçük 2 çocuk): 3200 rb.

Çalışma günleri (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)

Saat: 10: 00-16: 00
Yetişkin bileti: 600 rb.
Çocuk bileti (yükseklik 120 sm’nin altında): 400 rb.

Saat: 16: 00-21: 00
Yetişkin bileti: 800 rb.
Çocuk bileti (yükseklik 120 sm’nin altında): 500 rb.

Aptekarsky Ogorod / Aptekarsky Ogorod Botanik Bahçesi

Rusya’nın en eski botanik bahçesidir. Peter the Great tarafından 1706 yılında şifalı bitkiler yetiştirmek üzere kurulmuştur. “Aptekarsky”, Rusça’da “apothecary” anlamına gelir. Bahçe, 1805 yılından beri Moskova Devlet Üniversitesi’ne ait.

Nasıl Gidilir : 6 numaralı metroya binip Prospekt Mira durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Prospect Mira 26/1, Moskova, 129090
Telefon: +7 495 680 67 65
Açık Saatler: 10:00 – 17:00
Giriş Ücreti : 150 ruble.

Jardín de los Boticarios

Burası botanik bir bahçedir. İlgi duyanlar için güzel bir yer.

Adres: pr-t. Mira, 26,
Telefon: +7 495 680-58-80

Losiny Ostrov National Park

Bu büyük milli park, aslında Moskova’nın Kuzey doğusundaki bir ormandır. Orman çok büyük olduğu için kaybolması çok kolaydır. Ayrıca ormana gecenin geç saatlerinde gitmeinizi tavsiye etmiyoruz. Gece geç saatlerde serseriler ormanı mesken edinebilmektedirler.

Nasıl Gidilir : Sokolniki metro durağından inip ulaşabilirsiniz.

Diamond Fund (Elmas Müzesi)

Elmas Müzesi, Maliye Bakanlığı tarafından işletilen ayrı bir kurumdur. Özellikle Rus devletine ait mücevherler ve egemen ailelerden toplanan koleksiyonlar sergilenmektedir. Koleksiyonun önemli eserleri ise, Catherine the Great’ın çarpıcı taç giyme tacı (aynı zamanda Büyük İmparatorluk Tacı), dünyanın en büyük safiri, ünlü Orlov Elmas ve elbette çok sayıda Faberge yumurtasıdır.

Nasıl Gidilir :
Adres: Sobornaya Ploshad, Kremlin, Moskova, 103073, Rusya
Telefon: +7 (495) 229-20-36, +7 (495) 925-81-12
Ulaşım: Borovitskaya veya Alexandrovsky Sadd Metro İstasyonları

Neskuchny Garden

40.8 hektarlık bir alan ve eski bir imparatorun ikametgahıdır. Parkın içinde, Avrupa’daki en büyük açık amfitiyatrolardan biri olan ve 20.000 kişi oturabilen Yeşil Tiyatro da bulunuyor. Prens Nikita Yurievich Trubetskoy’un av köşkü, Neskuchny Bahçesinin en eski yapımı ve Trubetskoy topluluğundan bugüne kadar yapmış olan tek yapı.

Nasıl Gidilir : Metro Oktyabrskaya durağında inip bahçeye ulaşabilirsiniz.
Telefon: +7 495 995-00-20

Izmaylovo Kremlin

Burası tam olarak Kültürel bir harkalar diyarıdır.

Nasıl Gidilir : “Kremlin and Vernissage in Izmailovo” kompleksi, Serebryano-Vinogradny göleti kıyısında Moskova’nın en güzel tarihi yerlerinden birinde yer almaktadır.
Adres : Izmailovskoye shosse 73
Açık saatler: 10:00-20:00
Giriş ücretsizdir.

State Darwin Museum

Darwin Devlet Müzesi 1907’de Alexander Kots tarafından kuruldu. O zaman dünyadaki tek evrim müzesi idi. Darwin Müzesinin spesifik bir özelliği, tüm sergilerinin tek bir amaçla birleştirilmesidir. Kuzey Kutbu’ndan Güney’e kadar tüm iklim bölgelerinden gelen hayvanlarla birlikte dünyadaki çeşitli yaban hayatı çeşitliliğini gösteren geniş bir ekran bulunmaktadır. Koleksiyonun büyük bir kısmıda, İnsanoğlunun köken sorununun yanı sıra davranışın gelişimi, insan ve doğa arasındaki ilişki ve tabii ki geleceği için ayrılmıştır.

Nasıl Gidilir :
Adres: ul. Vavilova
Telefon: +7 499 132-10-47
Metro ile: Orange hattı ile gidip Akademicheskaya İstasyonunda inin.
Otobüs ve Tramvaylarla: Müzenin yanında Route 119 duruyor.
Tramvay hatları 14 ve 39, durak Ulitsa Dmitry Ulyanova

Oceanarium

Burası bir akvaryumdur. Ailenizle veya sadece çocuklarla değil, yetişkinlerin bile gittiğinde güzel vakit geçirebileceği bir mekandır.

Boğa köpekbalığı, zebra köpekbalığı, beyaz tenli köpekbalıkları, kardinal tetra, piranhas, bluestripe balığı, sırt çam fıstığı, gümüş arowana, redooted triggerfish, Foxface Rabbitfish , Remora, humphead wrasse ve diğerleri….
Maymunlar, yarasalar, papağanlar, rakunlar, kaplumbağalar, Humboldt penguenleri. Toplamda, 250 civarında hayvan türü ve birkaç tane tüplü dalgıç var.

Nasıl Gidilir :
Petrovsko-Razumovskaya metro istasyonundan oraya nasıl gidilir:
763K otobüs veya 735 minibüs.

Altufyevo Metro istasyonundan:
Ücretsiz otobüs servisi veya RIO işaretli herhangi bir minibüs veya 644, 685, 686 otobüs (“Rynok” otobüs durağı).

Medvedkovo Metro istasyonundan:
RIO otobüsü.
Açık saatler: 10: 00-22: 00
Bilet fiyatları
Pt-Cu: çocuklar – 100 rub., yetişkin – 500 rub.
Cuma-Pazar: çocuklar – 150 rub., yetişkin – 600 rub.

Experimentanium

Hiperaktif çocuklar için tasarlanan bu müze, meraklı çocuklar göz önünde bulundurularak tasarlanmış, misafirlerini bilim harikaları ile büyülemeyi amaçlayan bir yerdir. Yetişkinler ortalama hiperaktif çocuğa göre biraz daha eğlenceli bulabilirler ancak yine de elektrikli gitar ve davul kiti gibi aletleri görünce sevebilirler.

Nasıl Gidilir : 2 numaralı metroya binip Sokol (??´???) durağında inerek oraya yürüyebilirsiniz.
Adres: Leningradskiy Avenue, 80/11, Moskova 127015
Telefon: +7 495 120 05 20
Açık Saatler: Hafta içi 09:30 , Hafta sonu 10:00
Eğitimler saat 11:00’da başlıyor.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Moskova’da taksi demek, şehirdeki her araç demek. Yani yol kenarında taksi için elinizi kaldırdığınız an oradan geçen her araç durabilir. Taksi olsun olmasın istedikleri fiyatı verirseniz sizi dilediğiniz yere götürürler. Bundan dolayı dikkatli olmalısınız. Çünkü bazen sıkıntılı ve fazla vodka yudumlamış kişilerde durabiliyor.

Taksi ücretleri genel olarak en düşük 150 Rubleden başlamaktadır. Taksiye binmeden şoförü ile mutlaka pazarlık yapın. Taksiciler taksimetre açmadığı için pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır. Hattan birden fazla taksiciyle pazarlık yaptığınızda önemli fiyat farklılıkları göreceksiniz. Taksiye bindikten sonra otelinizin ya da kaldığınız yerin adresini verdiğinizde istenilen yere götürürler sizi.

Metro Moskova metrosu hakkında kitaplar yazıldığını biliyor musunuz? Dünya’nın en büyük 2.metrosudur. Halen 195 duraktan oluşmakta ve 13 farklı hattı birbirine bağlamaktadır.

İkinci dünya savaşı esnasında Ruslar kominist işçileri çalıştıraray yer altına kazdıkları bu metro delikleri sayesinde pek çok kişinin Alman hava saldırılarından canlı olarak kurtulmaları sağlanmıştır. Metro’ya inen yürüyen merdivenler bile dakikalar sürmektedir.

Metro, günümüzde taşımanın yaında sanki adeta bir açık hava müzesi gibidir. İnanılmaz güzel desnlerle bezenmiş olan metroyu, pek çok kişi sadece binmek için değil tavan süslemeleri ve dizaynı bile izlemek için Moskova’ya gelmektedir.

Moskova’da tüm hatlar belirli renkte ve numaralandırılmıştır. İlk başlarda hatların rengini ve durak isimlerini karıştırmanız olası görünsede, kaldıkça alışacak ve aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Metro her sabah 05:30’da açılmakta ve genellikle pek çok durak için gece 01:00’da kapanmaktadır. Tek gidişlik bilet 60 Ruble fiyatındadır.

Metro Haritası

Tramway Tramvaylar şehir merkezinde yaygın olmasa da, birkaç tramvay yolu bulunmaktadır. Tramvay rotalarının bir haritası ve zaman çizelgesi için ilgili sitelere bu linklerden tıklayınız.
Bisiklet Moskova’da kiralık bisiklet noktaları genellikle metro istasyonlarının hemen yanı başında bulunmaktadır. Moskova belediyesinin özellikle bu konuda çok fazla çalışması var ve şehirde bisiklet kullanımını özendirmek için projeleri bulunmaktadır.
Minibüs, Otobüs Moskova’da bizdeki gibi Minibüs mantığıyla çalışan ve Marshrutka adı verilen araçlar bulunmaktadır. Her gün saat 05.30-23.00 arasında çalışan bu araçların biletini kiosklardan alırsanız 0.35 dolar, içine binip şoförden alırsanız 0.40 dolar ücret ödemelisiniz. Yalnız binmeden önce mutlaka gideceğiniz yer iyi bilmelisiniz. Çünkü şoförler kesinlikle ingilizce bilmiyor ve anlaşabilmek imkansıza yakın.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Moskova’ya Moskova’da ykovo, Domodedovo, Sheremetyovo, ve Vnokovo isminde dört adet hava limanı bulunuyor. Türkiye üzerinden gelen uçak seferleri genel olarak hafta için ve sonu her gün kalkmaktadır. Yaz mevsiminin dışında genel olarak 300 lira civarında seyrederken, yaz aylarında ise 700 liraya çıkmaktadır.
Otobüs Moskova’dan şehir dışına otobüsler bulabilirsiniz. Moskova’da hemen her büyük caddede genellikle otobüsler bulunmaktadır. Günlük saat 05:30 – 01:00 AM arasında çalışan otobüsler, belli güzergahlardan şehir dışına gitmektedirler. Moskova’da trafik çok fazla olduğu için otobüsler genellikle gidecekleri yerlere geç varmaktadırlar.
Tren Moskova’dan Rusya’nın tüm şehirlerine giden trenler bulabilirsiniz. En sık kullanılan hat ise hiç kuşkusuz Moskova-Petersburg tren hattıdır. İkinci sınıf trenlerle bu mesafe 8 saat sürerken, yeni geliştirilen hızlı trenler sayesinde 4 saatte bu mesafeyi kolayca gidebilirsiniz.

Ayrıca Moskova’dan kalkan Dünyaca ünlü Transsibirya hattı treni vardır. Yaklaşık olarak 20 gün süren Transsibirya hattı sayesinde Rusya Federasyonuna bağlı tüm şehirleri ve özerk bölgeleri gezebilir ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Tren bilet fiyatları ise gidilen mesafe ve yataklı olup olmamasına göre değişmektedir. Örneğin Moskova-Petersburg arası hızlı tren fiyatı birinci sınıf trenler için 175 dolar, ikinci sınıf trenler için 110 dolar fiyatındadır. Yada Moskova-Kazan arasındaki 800 kilometrelik mesafeyi trenle 12 saatte alabilirsiniz. Tren seferleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Gemi Moskova içniden geçen nehir üzerinden tekneler ile şehri hızlıca dolaşabilirsiniz. Üstelik harika bir Moskova manzarası eşliğinde dolaşacaksınız.

Stolichnaya Sudokhodnaya Kompania (Capital River Tekne Turu Şirketi), turistler için RUB400-800 aralığında fiyat seçenekleri ile çeşitli doğal güzergahlar eşliğinde tur imkanı sağlamaktadır.

Flotilla Radisson Royal, RUB650-2.000 aralığında fiyatlarla tur imkanı sunmaktadır. Diğer teknelerden farklı olarak, bu tekneler buz üzerinde çok rahat hareket edebilirsiniz. Sarsılmaları çok azdır.

En yakın metro istasyonu Rechnoi Vokzal üzerinden tur imkanı veren teknelere ulaşabilirsiniz.

Araba Moskova’da yoğun trafik nedeniyle bir araç kullanmak, eğer bu şehirde ilk defa kullanıyorsanız çok yorucu ve stresli olabilir. Kaza yapma ihtimaliniz çok yüksek olduğu için genel olarak araç kiralamanızı önermiyoruz.

Üstelik Moskova’da yasa dışı bir şekilde yanlış yere araç park etmek 2500 Ruble ceza almanıza neden olabilir. Üstelik birde aracınızı anında çekerler. Bundan dolayı toplu taşıma araçlarını kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Fakat özellikle Ocak ve Mayıs başlarında yollar genellikle boş kaldığı için trafik nispeten daha rahat olmaktadır.

Fakat olur da tüm bu uyarılara rağmen araç kiralamak isterseniz günlük araç kiraları 60-150 dolar arasında gidip gelmektedir. BP, Lukoil, Gazpromneft, Rosneft gibi kaliteli benzin istasyonlarından da benzin alabilirsiniz. Link 1 Link 2

Alışveriş

Moskova kentinde her bütçeye uygun alışveriş seçenekleri bulunmaktadır. Şehirde Ruslara özgü matruşka bebeklerini, Havyar, otantik el sanatları, votka gibi çok sayıda farklı seçeneklerde hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Fakat öncelikle Moskova’nın Dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olduğunu belirtmekte fayda var. Mağazalar ve yerel dükkanların genel olarak 10:00 – 22:00 saatleri arasında açık kaldığı şehirde her türden hediyelik eşyaya ulaşabileceğiniz gibi, çok farklı konseptlerde giyim kuşam ürünleri ve diğer gündelik ihtiyaçlarınıza cevap bulabilecek trendleri de görebilirsiniz. Sizler için alışveriş yapabileceğiniz bazı önemli yerlerin listesini hazırladık. Hepsini gezip dilediğiniz yerden alışveriş yapabilirsiniz.

GUM AVM : Gum alışveriş merkezi Kızıl meydanın içinde yer almakta olup tam olarak 120 yıllık bir binadır. Neo-Rus tarzında yapılmış olan bu binada 1200 mağaza bulunmaktadır. Kente gelen hemen her turistin mutlaka bir defa içine girdiği ve bir şeyler satın aldığı en ünlü alışveriş merkezidir. Fiyatların biraz yüksekçe olduğunu söylemeliyiz. Fakat sırf binayı görmek için bile olsa mutlaka bu mağazaya girmelisiniz.

Ulista Arbat : Türkiye’de İstiklal caddesi neyse Moskova’da da Arbat caddesi öyledir. Trafiğe kapalı olan bu ünlü caddede her türlü hediyelik eşya mağazasını bulabilirsiniz. Özellikle Ruslara ait Matruşka bebeklerinin envai çeşidini bu cadde üzerinde yer alan dükkanlarda bulabilirsiniz. Fiyatların genel olarak GUM alışveriş merkezinde ki gibi pahalı olduğunu belirtmeliyiz. Zaten Moskova’ya gelipte Arbat caddesini görmeden giderseniz kente geldim demeyiniz lütfen. 🙂

Tverskaya Caddesi : Arbat caddesi kadar ünlü olmasa da, Moskova’nın en tanınmış 2.caddesidir. Çok sayıda markanın mağazası bulunmaktadır. Fiyatlar ise Arbata göre daha uygundur.

İzmaylovo Çarşısı : Moskova’ya özgü ve daha doğrusu Ruslara özgü tüm yerel hediyelik eşyaları bu çarşıda bulabilirsiniz. Üstelik Arbat ve GUM kadar asla pahalı değildir. Fiyatların genel olarak uygun olduğu bu caddede yerel halkı biraz daha fazla göreceksiniz.

Kommissiyonnıy Magazin : Moskova’da metro yakınlarında yer alan bu tarz mağazalarda, ünlü markaların outlet ürünlerini bulabilirsiniz. Ancak outlet derken kesinlikle kötü ve kalitesiz ürünler anlamayın. Elektronik eşyalardan tutunda, lüks ayakkabılar, saatler, çantalar ve hatta kürkler bile bulabilirsiniz.

Respublika Bookstore: Genelde Rusça yazılmış kitaplar bulabileceğiniz ünlü kitapçı dır. Hemen pek çok yerde şubesini bulabilirsiniz.

Tretyakovsky Proyezd Sokağı : Dünyanın en ünlü markalarının mağazalarının yer aldığı bu caddede, yine dünyanın en pahalı ürünlerini bulacaksınız. Cebinizde fazlaca dolar yoksa bakın geçin sadece.

Metropolis : Voykovskaya metro istasyonunda inince kalabalık grupların gittiği yolu takip etmeniz yeterli. 🙂 Şaka bir yana şehrin en ünlü AVM’lerinden birisidir. İçerisinde her türlü markanın mağazası bulunmaktadır.

Manejnaya Meydanı: Ohotniy Ryad metro istasyonunda indiğiniz zaman rahatlıkla bulacağınız ve Kızıl meydana çok yakın olan bu meydan, alışveriş tutkunlarının uğrak yerlerinden birisidir.

Evropeisky Alışveriş Merkezi: Haftanın yedi günü 10.00-22.00 saatleri arasında açık olan AVM, Kievsky Tren İstasyonunun hemen karşısında yer almaktadır.

Petrovka Boulevard (Petrovka Sokağı): Ruslara has pahalı kürkler ve hayvan çeşitlerini görebilmek için kesinlikle bu sokağa gelmelisiniz. Aslına bakarsanız sırf Kürkleri görmek için bile buraya gelinebilir. Hayvan severleri uzak tutunuz lütfen. Ortamı görünce oldukça sinirlenebilirler.

Yeme İçme

Moskova’da yeme içme seçenekleri ne yazık ki şehrin diğer tüm olanakları gibi çok pahalıdır. Ortalama bir restoranda 700-800 Ruble öderken, nispeten daha ucuz olan Mc Donalds veya Burger King gibi fast food restoranlarında ise 400-650 RUB civarında bir hesap ödersiniz. Birde ekonomik takılanlar için kentin hemen her yerinde bizdeki dönercilere benzeyen yerler bulunmaktadır. Onlarda ise fiyatlar 130-180 Ruble arası değişmektedir. Şehirde su bile alırken aslına bakarsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü su yerine her an size daha ahalı olan gazlı su satabilirler. Zaten ilk yudumda ay bu ne dersiniz. 🙂 Bundan dolayı su alırken gazsız olmasına dikkat ediniz. Şimdide gelelim Rusların ünlü yemeklerine;

Rus Salatası: Bunu duymayan yoktur herhalde. Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan bir salata tabağıdır.

Vodka: Rusların resmi milli içkisidir. Vodka’nın bin bir çeşidini , karışımını yapıp sürekli olarak içtikleri bir içkidir.

Pre-party : Parti öncesi kafeler olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda Ruslar arasında gideren popülerleşen bir çeşit yiyip doyma kavramıdır.

Zakuski: Bir çeşit mezedir. İçinde en az 3-4 çeşit bulunmaktadır. Balıktan meyvelere kadar vardır. Sıcak ve soğuk seçenekleri bulunmaktadır.

Supy: İçinde pancar ve turşunun da bulunduğu zengin bir balık çorbası çeşididir. Acılı seçeneklerininde bulunduğu bu çorba, Ruslar için hayati bir öneme sahiptir.

Beef-Stroganoff: Ruslar tıpkı Türkler gibi et yemeklerini çok sevmektedirler. Bu yemekte onların ünlü et yemeğidir.

Lapşa: Erişteyi et ve sebze ile zengileştirip sundukları bir yemek çeşididir. Tavuklu seçenekleri de bulunmaktadır.

Havyar: Dişi mersin balığının döllenmemiş yumurtalarından elde edilen havyar, hem çok pahalı hemde Ruslar için olmazsa olmaz denilen yiyecek türlerinden birisidir.

Nerede Kalınır

Moskova nerede kalınır, konaklama ve otel aramalarında çok fazla seçenek olduğu için kullanıcıların genellikle kafaları karışmaktadır. Dünyanın en büyük başkentlerinden birisi olan Moskova’da konaklama seçeneklerinden bahsetmeden önce, öncelikle bu şehirde otel fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Pek çok başkente nazaran yüksek fiyatlı otellerin sayısı çok fazladır. Üstelik bu pahalılık sadece otellerle sınırlı değil aynı zamanda dünyanın her yerinde ucuz olan hostel ve kiralık evler bile bu şehirde fiyat olarak yüksektir. Bundan dolayı kente gelmeden önce bunu bilerek gelmelisiniz.

Moskova Otelleri

Otellerin pahalı olduğunu belirttik. Gelelim ucuz konaklama için tercih edilen gezgin hostellerine ve günlük, aylık kiralık evlere. Bunların bile fiyatları günlük 50-60 dolardan başlamaktadır.

Öneriler

Moskova’ya geldiğiniz zaman genelde turistler şehrin en turistik noktaları olan Arbat, Krasnoselski, Nagatino-Sadovniki, Danilovskiy, Levoberejnıy, Nijegorodskiy ve Sokolniki gibi bölgelerde kalmaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre bu bölgelerde suç oranları çok yüksektir. Bundan dolayı bu civarda kalmayı ğek çok gezgin sitesi önermemektedir. Aynı araştırmalarda kentin Marfino, Novokosino, Marino, Tyoplıy Stan ve Novo-Peredelkino bölgeleri ise oldukça güvenilir bulunmakta ve suç oranının azlığı ile dikkat çekmektedir. Fakat güvenilir denilen yerler hem çok pahalı hemde kenti önemli noktalarına biraz uzak olduğunu söylemeliyiz.

*Gece hayatı sevenler Arbat caddesi civarında kalabilirler. Mekanlar genelde Arbat caddesinde yürüme mesafesinde olmaktadırlar.

Gece Hayatı

Moskova gece ve eğlence hayatı işin müdavimlerine göre Avrupa’nın en iyisidir. Şehirde her bütçeye uygun gece kulüpleri bulunmaktadır. Kimisinde sıkı bir şekilde yüz ve elbise kontrolü yapılırken kimisinde ise dikkat edilmemektedir. Gece hayatı sevenlerin çok eğleneceği ve her türde içkinin tüketildiği  mekanların sayısı ise hayli fazladır.

Sizler için Moskova gece kulüpleri ve diğer barlar, publar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz için ayrıca bir makale hazırladık. Gece hayatı meraklıları yazıyı bu linke tıklayarak okuyunuz. –>> Moskova Gece Hayatı

Turlar

Moskova’da tur fiyatları genel olarak pahalıdır. Turların fiyatları ise ya günlük, 2 günlük, 4 günlük ve haftalık olarak belirlenmektedir. Biz sizler için aşağıda bir fiyat çıkardık. Ancak bu fiyat 2 ya da 3 farklı tur firmasının ortalama fiyatıdır. Kente geldiğinizde şehir içi dolaştıran tur firmalarının bir çoğunun fiyat politikasının farklı olduğunu göreceksiniz. Turlar ise genel olarak Otobüs turları, Bot turları ve ikisini de birlikte kapsayan Otobüs + Bot tur fiyatları olarak farklılık göstermektedir.

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 19 Dolar 19 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

14 Dolar 14 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: (09:00-13:00/14:30-18:00) Konsolosluk Santrali: +7 495 994 93 59 (Konsolosluk işlemlerine ilişkin olarak saat 14:30 – 18:00 arasında telefonla bilgi almak mümkündür.) Büyük elçilik Santrali: +7 495 994 48 08

Faks: +7 495 956 55 97

E-posta: embassy.moscow@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi: 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Facebook Adres: facebook/T.C.MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Twitter Adres : twitter.com/@Turk_Emb_Moscow

Görev Bölgesi
St.Petersburg, Kazan ve Novorossisk Başkonsoloslukları görev çevreleri hariç tüm Rusya 1. Arhangelsk, Kaliningrad, Leningrad, Murmansk, Novgorod, Pskov, Vologda bölgeleri, Karelia ve Komi Cumhuriyetleri:Nenetsk Özerk Bölgesi ve St Petersburg şehri (St Petersburg B.K. görev bölgesi). 2. Tataristan Cumhuriyeti, Mordovya Cumhuriyeti, Başkortostan Cumhuriyeti, Çuvaş Cumhuriyeti, Mari El Cumhuriyeti, Samara Bölgesi (Kazan B.K. görev bölgesi). 3. Krasnodar ve Rostov bölgeleri, Adıgey Özerk Cumhuriyeti (Novorossiysk B.K. görev bölgesi).

Akredite ülkeler: Rusya

Çalışma Saatleri

Başvuru Kabul Saatleri :

Vatandaş Kabul: 09:00-12:30

Tatil Günleri
01.01.2017 31.12.2017 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
01.01.2017 08.01.2017 Yeni Yıl Tatili
23.02.2017 24.02.2017 Anavatan’ın Savunucuları Günü
08.03.2017 08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü
01.05.2017 01.05.2017 İşci Bayramı
08.05.2017 09.05.2017 Zafer Bayramı
12.06.2017 12.06.2017 Rusya Milli Günü
24.06.2017 24.06.2017 Ramazan Bayramı
31.08.2017 31.08.2017 Kurban Bayramı
29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
06.11.2017 06.11.2017 Halkların Birliği Bayramı

Rusya’daki Başkonsolosluklar
T.C.KAZAN BAŞKONSOLOSLUĞU
Telefon : +7 843 299 53 10 – 11

Faks :+7 843 264 25 11

e-Posta : consulate.kazan@mfa.gov.tr

Adres : Ulitsa Maksima Gorkogo 23/27 P.O. Box:141, 420015 Kazan, Tataristan, Rusya Federasyonu

Web sitesi : kazan.bk.mfa.gov.tr

T.C.NOVOROSSİSK BAŞKONSOLOSLUĞU
Telefon: +7 (8617) 64 59 79 +7(8617) 64 59 52 +7 (8617) 61 39 00 (Faks)

Faks : +7(8617) 61 39 00

e-Posta: consulate.novorossisk@mfa.gov.tr

Adres :ULITSA SVABODI 73 P.O. Box:68 353907 NOVOROSSISK / RUSSIAN FEDERATION

Web sitesi : novorossisk.bk.mfa.gov.tr

T.C.ST. PETERSBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon:Başkonsolosluk santral: +7 812 577 18 12, +7 812 577 19 88 (Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi saat 14.00-18.00 arasında: +7 812 577 44 69)

Faks: +7 812 577 42 90

e-Posta:consulate.stpetersburg@mfa.gov.tr

Adres:191036, 7-ya Sovetskaya Ulitsa, No:24, St. Petersburg – Rusya Federasyonu

Web sitesi: stpetersburg.bk.mfa.gov.tr

Bağlı Birimler
Basın Müşavirliği
Telefon:+7 499 2465252-2469752

Faks:+7 499 2467752

e-Posta:moskovabasin@gmail.com

Adres:7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği
Telefon:+7 495 994 48 08 dahili 1147 veya doğrudan +7 926 797 6434

Faks: +7 495 956 55 97

e-Posta:moskova@csgb.gov.tr

Adres:7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Din Hizmetleri Müşavirliği
Telefon: +7 499 2452563

Faks: +7 499 2456508

e-Posta :moskova.musavirlik@diyanet.gov.tr

Adres :7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Eğitim Müşavirliği
Telefon : +7 499 2456735

Faks : +7 499 2456736

e-Posta: moskova.em@gmail.com

Adres :7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Ekonomi Müşavirliği
Telefon : +7 499 2468775

Faks : +7 499 2468775

Adres : 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Fahri Konsolosluk
Telefon : +7 (343) 253 34 53

Faks : +7 (343) 253 34 53

e-Posta : tcfahrikonsolos@icloud.com; tcfahrikonsolos@gmail.com

Adres : Yekaterinburg Fahri Konsolosu Sergey Trofimov Malışeva Cad. No 5, Ekaterinburg, Rusya Federasyonu. 620014

Kültür Tanıtma Müşavirliği
Telefon : +7 495 7211945

Faks : +7 495 7211946

e-Posta : tourismturkey@tourismturkey.ru

Adres : Tverskaya Yamskaya 23, Ofis 18, Moskova / Rusya Federasyonu

Web sitesi : tourismturkey.ru

Silahlı Kuvvetler Ataşeliği
Telefon : +7 499 2460489

Faks : +7 499 2469252

Adres : 7. Rostovskiy pereulok Dom 12 Moskova 119121 / Rusya Federasyonu

Ticaret Müşavirliği
Telefon : +7 499 2462989-2463989-2461489

Faks : +7 499 2464989

e-Posta : moskova@ekonomi.gov.tr

Adres : 7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Moskova’ya 150 dolar karşılığında Rusya vizesi alarak giriş yapabilirsiniz. Türkiye-Rusya arasında son yıllarda yaşanan gerilimden dolayı vize ücretleri bu kadar yüksektir. İlişkiler düzeldikçe Rusya’nın vizeleri kaldıracağı öngörülmektedir.
 2. Kızıl meydan ve Kremlin arasında satış yapan hediyelik eşya dükkanlarının çoğunun sahibi orta Asya kökenli olduğu için Türkçe biliyorlar genellikle. Türkçe konuşup anlaşabilirsiniz.
 3. Para birimi olarak Ruble kullanmaktadırlar. 4,5 – 5 liraya 100 Ruble alabilirsiniz. Paranızı şehir merkezinde bozdurmanız faydalı olacaktır. Çünkü piyasada çok fazla sahte para kol gelmektedir.
 4. Moskova’da tuvaletler genellikle ortak kullanım şekilde faaliyet göstermektedir. Yani Tuvaletlerde kadın erkek tabelaları bulunmamaktadır. Bundan dolayı gördüğünüz tuvalete girin gitsin, gerisine aldırış etmeyin.
 5. Özellikle hafta sonları turistik mekanlarda aşırı derecede yoğunluk ve trafik olmaktadır. Gezilecek yerleri hafta için gezmeniz size hem zaman kazandıracak hemde sıra için daha az ayakta beklemiş olacaksınız.
 6. Metroların kapıları çok hızlı açılıp kapanmaktadır. Kapıya sıkışma olasılığınız yüksek olduğu için metro durduğunda hemen hızlıca çıkın ya da girin. Eğer herhangi bir el eşyanızı kapıya sıkıştırırsanız güç kullanarak kapıdan çekin.
 7. Her yerde kril alfabesi kullanıldığı için özellikle metro duraklarını sayarak ilerlemeniz size katkı sağlayabilir.
 8. Moskova’da çay derseniz herkes anlar. Ortak kullanılan kelimelerden birisidir. Tıpkı Tuvalet gibi.
 9. Su alırken gazlı olmamasına dikkat ediniz. Gazsız suların açık mavi kapakları oluyor genellikle. Diğer sular gazlı olduğu için sizi pişman edebilir.
 10. Özellikle kremlin ve kızıl meydanda her alanda fotoğraf çekmek yasaktır. Yasak olunan bölgelerde levhalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederseniz güzel olur. Aksi halde uyarılmanız içten bile değil.
 11. Lenin mozolesinde konuşmak kesinlikle yasaktır.
 12. Şehir merkezindeki caddelerde ve ara sokaklarda çöp kutuları yok denecek kadar az. Bundan dolayı çöplerinizi yere atmadan yanınızda biriktirme imkanınız varsa güzel olur. Örneğin küçük bir çöp poşeti taşıyabilirsiniz.
 13. Metro etrafında bilet satan kişileri görebilirsiniz. Onlardan da bilet alabilirsiniz ancak asıl bilet fiyatının dışında ekstra para vermeyin.

Göz at ;

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz